BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Zonguldak Enerji Kimlik Belgesi

Enerji hayatın her alanında gerekli olan ve kullanılan bir şeydir. Bunun yanında da dünyada ki enerji kaynaklarının tükeniyor olması nedeniyle de bu konuda çeşitli önlemler alınmaktadır. Ülkemizin enerjide dışarı bağımlı olması da bu alınacak önlemleri daha fazla önemli hale getirmektedir. Aslında bu kadar çok enerji kullanılmasının nedeni olarak da özellikle binalarda oluşan enerji kayıpları olmaktadır. Bu kayıpların en aza indirilmesi amacı ile de hazırlıkları 2007 yılında başlayan bir kanun düzenlenmiş ve 2011 yılında da yeni yapılan binalarda zorunlu bir hale getirilerek çıkartılmıştır. Bu kanuna göre enerji kaybını ortadan kaldıracak olan Zonguldak enerji kimlik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Binalarda kullanılan ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin en verimli hale getirilmesi ve bunların kullanımı sırasında oluşan kayıpların ortadan kaldırılması ile sağlanacak olan enerji tasarrufu sonrasında binalara verilen ve enerji kullanımı konusunda bir çeşit karne olarak nitelendirilebilecek bir belgedir Zonguldak enerji kimlik belgesi. 2011 yılı başından itibaren bu belgeyi almadan yapılan binalara kesinlikle iskan verilmemekte ve böylece bu binalarda tapu da çıkartılamamaktadır. 2020 yılından itibaren ise bu belge artık eski binalarında alması gereken bir belge olmuştur. Eski binalarda binalarında bulunan ısıtma ve soğutma sistemlerinin iyileştirilmesini sağlamak ve özellikle de dış cephe yalıtımlarının yapılması ile Zonguldak enerji kimlik belgesi alabilmektedirler. Bu şekilde enerji tasarrufu sağlanması ile birlikte ülkenin enerjide dışa bağımlılığı da azalacak ve artan bütçe de başka yatırımlar için harcanabilecektir.

Zonguldak Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Hangi Binalar İçin Zorunludur?

Bu belgeyi almak bütün binalar için şart koşulmuş olsa da içinde ısıtma ve soğutma sistemlerinin bulunmadığı depo, ambar, ahır, tarım alanı gibi binalar için şart değildir. Bunun dışında içinde yaşam olan tüm binalar için yasal bir zorunluluk haline getirilmiştir. Bu belgeyi almayan yeni binalara iskan verilmemesi sonucunda bu binalarda tapu çıkmayacağı gibi elektrik, su doğalgaz gibi alt yapı hizmetlerinden de yararlanmaları mümkün olmayacaktır. Daha önceki yıllarda yapılmış ve tapusu çıkartılmış evler için getirilen yaptırımlar arasında ise bu evlerin kiraya verilememesi alım satım gibi tapu işlemlerinin yapılamaması söz konusu olacaktır. Ayrıca yeni yapılacak olan elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri de mümkün olmayacaktır. Bu tarz yaptırımlar ile karşılaşmamak için Zonguldak enerji kimlik belgesi alınması gereklidir.

Enerji Kimlik Belgesi Alınması Ne İçin Gerekli?

Ülkemizin enerji için yaptığı harcamanın azalması ve devlet bütçesinde bir rahatlamanın sağlanmasını sağlayacak olan Zonguldak enerji kimlik belgesi bina sahiplerinin de enerji faturaları için yaptıkları harcamaların azalmasını sağlayacak ve böylece onlarında bütçelerinde rahatlama olmasını sağlayacaktır. Yasal bir zorunluluk haline getirildiği İçin de bu konuda yetkili olan kişiler tarafından zaman zaman denetlemeler yapılacak ve Zonguldak enerji kimlik belgesi bulunmayan binalara çeşitli cezai müeyyideler getirilecektir. Bu yaptırımlar ile karşılaşmamak için ekb hemen alınması gereklidir.

Enerji kimlik belgesi almak sadece yasaların getirdiği bir sorumluluk değildir. Sizlerin gelecek nesillere karşı doğanın korunması ve onlarında kullanabileceği enerji kaynakları bırakmanız açısından kişisel olarak taşıdığınız bir sorumluluktur. Gereksiz kullanılan enerji doğaya çok fazla sera gazı salımı olmasına neden olmakta bu da atmosferi kirletmekte ve doğaya büyük zarar vermektedir.

Zonguldak Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Kanunun çıkması ile birlikte bu konuda sizlere hizmet veren firmalar da bağlı bulundukları kurumlardan özel yetki belgesi alarak Zonguldak enerji kimlik belgesi sahibi olmanız sağlamaya başlamışlardır. Mimar ve mühendislerin bir araya gelerek kurduğu ya da bünyesinde bu kişileri çalıştıran firmaların yetkili olarak verdikleri bu belge ile sizin binanızın da enerji kimlik belgesi bulunacaktır. Enerji kimlik belgesi almayı talep etmeniz halinde uzman ekb ekibimiz binanıza gelerek gerekli incelemeyi yapacak ve sonrasında da yapılması gereken işlemler belirlenerek binada metrekareye düşen enerji ihtiyacı belirlendikten sonra da bütün hazırlıklar tamamlanacak ve size ekb verilecektir.

A sınıfı enerji kullanımını hedefleyen bir yasa olmasına rağmen eski ve enerji kaybının fazla olduğu binalara da ekb verilmektedir. Elbette bu binalarda mutlaka dış cephe yalıtımının yapılması şarttır. EKB alarak enerji kaybının en aza indirilmesini sağlamak ve yasaların verdiği yükümlülükleri de yerine getirmeniz için sizlere uzman kadromuz ve tecrübemiz ile hizmet vermekteyiz.

ZONGULDAK ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ZONGULDAK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ZONGULDAK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN