BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Van Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi nedir, ne işe yarar gibi sorular insanların kafasındaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesidir. Aslında bu belgenin anlaşılmaması için hiçbir sebep bulunmamaktadır. Van enerji kimlik belgesi alımının gerekli olmasının sebebi adını aldığı enerji tüketimidir. Binaların birçoğu farkında olmadan çevreye zarar vermekte ve enerji israfı yapmaktadır.

Durdurulamayan ve önüne geçilemeyen bu durum için bir şeyler yapmaya karar veren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı enerji kimlik belgesi uygulamasına geçmiş ve bu sayede birçok bina enerji tasarrufu yapmaya başlamıştır. Bu uygulama zorunlu bir uygulamadır ve binaların enerji kimlik belgesi alımı zorunlu tutulmuştur. 5627 sayılı kanuna dayanan uygulama her binanın bu belgeye sahip olmasını zorunlu kılmıştır. Türkiye’nin her yerinde geçerli olan bu durum binaların kontrol altına alınmasını sağlayacak ve bu sayede yapılan enerji israfı büyük oranda engellenecektir. Van enerji kimlik belgesi o bina ile ilgili birçok bilgiyi içermektedir. Binanın ne kadar enerji tükettiği, çevreye ne kadar zarar verdiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkacaktır.

Enerji kimlik belgesinin alınmaması binalar üzerinde bazı problemlere yol açacaktır. Bu problemlerden ilki yapı kullanma belgesinin yalnızca enerji kimlik belgesi alan binalara verilmesidir. Kısacası yeni yapılmış olan binaların iskan ruhsatı alabilmesi için enerji kimlik belgesini almış olası gerekmektedir. Bu belgenin alınmaması binadaki dairelerin satılmasını engelleyecek ve belge alınana kadar hiçbir daire satışa sunulamayacaktır. Enerji kimlik belgesi alındığında ise tüm bu problemler ortadan kalkacak ve alım satım işlemleri kolaylıkla yapılacaktır.

Van  Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesinin gerekli olmasının sebebi

Van enerji kimlik belgesi beyaz eşyaların üzerinde bulunan enerji belgelerinden farksızdır. Beyaz eşyalardaki enerji tasarrufu harflendirmesinin binalar üzerindeki haline enerji kimlik belgesi denmektedir. Bu belgenin gerekli olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bakanlığın böyle bir uygulamaya geçmesinin ve bunun zorunlu tutulmasının sebebi enerji israfının önüne geçmektir. Bu sayede belli oranlarda tasarruf edilecek ve çevre sağlığı koruma altına alınacaktır. Bu belgenin gerekliliği herkes için geçerlidir. Belgeye sahip olmayan bina sahiplerinin satış yapabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple Van enerji kimlik belgesi, Van iline yer alan her binanın mutlaka sahip olması gereken belgelerden bir tanesidir. Enerji kimlik belgesinde yüksek bir puan alan yani A ya da B olarak belirlenen binaların satış yapabilme imkanının daha fazla olduğu düşünülmektedir. Bunun sebebi bu binaların ısı yalıtımını başarılı bir şekilde yapması ve binanın dış koşullardan kolay kolay etkilenmemesidir. Enerji kimlik belgesinden haberi olan her müşteri bu tarz yüksek puanlı binalara yönelecek ve alım satım işlemleri bu doğrultuda gerçekleşecektir.

Enerji kimlik belgesinin getirdiği avantajlar

Enerji kimlik belgesi hem ülkeye hem bina sahiplerine hem de ev alımı yapacak olan kişilere birçok avantaj sağlamaktadır. Bina sahiplerinin bu belgeden sağlayacağı avantaj alım satım işlemlerinin hız kazanmasıdır. Enerji kimlik belgesinden yüksek puan almış olan bir bina her zaman daha çok dikkat çekecektir. Belgenin ülke için olan avantajı ise çevrenin korunması ve enerji tasarrufunun sağlanması olacaktır. Son avantaj ise ev almayı düşünene kişiler için geçerlidir. Enerji kimlik belgesine sahip olan bir binadan ev almak faturaların daha düşük gelmesini ve binanın ısıyı yalıtarak içeriye yansıtmamasını sağlayacaktır. Tüm bu yönler göz önüne alındığında Van enerji kimlik belgesi alımının ne denli avantajlı ve amacına ulaşmış bir uygulama olduğu görülecektir.

Enerji kimlik belgesinin özellikleri nelerdir?

Bu belgenin en önemli özelliği çeşitli harflerle binanın seviyesini belli etmesidir. A sınıfı en yüksek enerji kimlik belgesi puanıdır. Bunun arkasından B ve C sınıfı binalar gelmektedir. Belgedeki bu harfler binanın seviyesine göre belirlenecek ve ne kadar enerji tasarrufu edildiği tespit edilecektir. Hem binaların güvenilirliği hem de ülkenin geleceği için yapılan bu uygulamanın daha birçok özelliği bulunmaktadır. Bilinen en önemli nokta her binanın bu belgeye sahip olması gerektiğidir.

Van Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesinin alım işlemleri nasıl yapılır?

Van enerji kimlik belgesi yalnızca Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yetki verdiği kurumlarca verilebilmektedir. Yetkilendirilmiş danışmanlık şirketleri binayı her yönden inceleyecek ve enerji belgesi verilip verilmeyeceğine karar verecektir. Bina üzerinde dikkat edilen noktalar; binada ısı yalıtımı olup olmadığı, binanın nerede bulunduğu, kaç yılında yapıldığı ve hangi malzeme ile üretildiği gibi enerji durumunu ölçen noktalardır. Bu noktada firmamız size ihtiyaç duyduğunuz her türlü bilgiyi verecek ve binanın enerji kimlik belgesi alımı süreci çok daha rahat geçecektir. Enerji kimlik belgesinin ne şekilde alındığı ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Firmamız enerji kimlik belgesi alımında müşterilerine her türlü yardımı sağlamakta ve süreci daha kolay bir hale getirmektedir.

VAN ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

VAN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

VAN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN