BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Uşak Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binalardaki ısı kalitesini ölçmek için uygulamaya konmuş olan binaların enerji sınıfını gösterin bir belgedir. Uşak enerji kimlik belgesi uygulaması Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde yürürlüğe girmiş olup, bu uygulamanın amacı binalardaki enerji tasarrufunu en iyi seviyelere çıkartarak ülkenin enerji kaynaklarının en iyi şekilde yönetilmesini sağlamaktır. Binaların teknik özellikleri ve ısıtma ile soğutma sistemleri dikkate alınarak hesaplanan enerji sınıfları, binaların ısı kalitesini göstermesi açısından önemli bir belgedir.

Enerji Verimliliği Kanunu dikkate alınarak uygulanan bu işlemde, bina alım ve satım işlemlerinde artık Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım satım yapılamayacak. Ayrıca bu uygulama ülkemizde yeni yeni önem kazanmıştır. Kamuoyunda ısı yalıtımı olarak tabir edilen ve yanlış bir kanıya varılan uşak enerji kimlik belgesi, sadece binaların ısı yalıtımı olarak değil aynı zamanda binaların mimari, teknik özellikleri ve dış cephe özellikleri de göz önünde tutularak oluşturulmaktadır. Bununla birlikte; yapılan bu işlemler, binaların sahip olduğu enerji verimliliğini göstereceğinden, kişilerin ev satın alma tercihlerini etkileyeceği tahmin edilmektedir. Bu sebeple, Enerji Kimlik Belgesi puanı yüksek olan binalar daha yüksek satış değerine ulaşabilecektir.

Uşak Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi’nin Önemi Nedir?

 Yasa ile alınması zorunlu hale gelen uşak enerji kimlik belgesi; sadece binaların ısı kalitesini ölçmekle kalmayıp, aynı zamanda binaların değerini de belirlemektedir. Yeni binalar için zorunlu olan bu işlemlerde eski binalar henüz uygulama kapsamında değildir. Binaların havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinin dikkate alınarak hesaplandığı Enerji Kimlik Belgesi puanı oldukça önemli olup, geçer notu alamayan binalara iskân ruhsatı verilmeyecektir. A harfinden başlayarak G harfine kadar binaları sınıflandırmaya tabi tutulan bu sistemde, geçerli not alabilmek ve uşak enerji kimlik belgesi sahibi olabilmek için en az C sınıfı not almanız gerekmektedir.

Ayrıca yasaya göre; ısı verimliliği konusunda binalarda geçer not alamayan kişiler, bina alım ve satım işlemlerinde bulunamayacaklardır. Bununla beraber binanın kiralama işlemlerine de izin verilmediği için abonelik devirleri de yapılamamaktadır. Ayrıca uşak enerji kimlik belgesi sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetki verilmiş danışmanlık firmaları tarafından düzenlenebilmektedir. Bu bağlamda bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi uzmanı çalıştıran firmalar, uzmanların gerekli bilgileri binaya giderek toplamasından ve rapor oluşturmasından sonra Bakanlığın web sitesinden başvuruyu yapmaktadır. Bunun sonucunda alınan Enerji Kimlik Belgesi’nin bir tanesi bina sahibine verilirken bir tanesi de bina girişine asılmak zorundadır. Alınan Enerji Kimlik Belgesi, binanın gerçek değerini belirlemekte ve bu değeri artırmaktadır. Çünkü Enerji Kimlik Belgesi binaya bir ayrıcalık sağlamaktadır. Bu belge sayesinde binaya talip olan kişiler, bina ile ilgili bilgilere kolayca ulaşabilmektedir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Enerji Kimlik Belgesi, karne niteliğinde bir belgedir. Binanın var olan özellikleri ve bu özelliklerin verimli kullanılıp kullanılmamasına göre puanlar verilerek referans seçilen bir başka bina ile karşılaştırması sonucunda uşak enerji kimlik belgesi performans derecesi belirlenir. Buna göre harflendirilen Enerji Kimlik Belgesi performans derecesi en az C olması gerekmektedir.

 Enerji Kimlik Belgesi ile sağlanan birçok avantaj vardır. Bunlardan ilki bu belgenin ülkeye sağladığı faydadır. Enerji Kimlik Belgesi sayesinde enerji kaynakları daha verimli kullanılarak tasarruf edilmektedir. Bu da ileriki yıllarda kullanılacak olan enerji kaynaklarının artmasını sağlar. Bina sahibine de birçok avantajı olan uşak enerji kimlik belgesi, bina fiyatını artırmakla kalmaz bina da enerji için ödenen fatura ücretlerini düşürür. Enerji Kimlik Belgesi’nin fiyatları binanın kaç katlı olduğuna, hangi yılda yapıldığına, hangi ısınma türü kullanıldığına ve binanın diğer yapısal özelliklerine göre değişmektedir. Bu belirlemeler Bakanlık tarafından yapılmakta olup Enerji Kimlik Belgesi konusunda yetkilendirilen firmalar tarafından hesaplanmaktadır.

Uşak Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ HİZMETLERİMİZ

Firmamız Bakanlığın yetkilendirmiş olduğu ve bu alanda verdiğimiz hizmetlerimizin tecrübesi ile kendine güvenen bir firmadır. Bünyemizde alanında uzman olan Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi için hizmet veren mimar ve mühendisler çalışmaktadır. Bütün firma elemanları olarak tek amacımız sizlere kaliteli hizmet vermek ve bu hizmetle sizleri memnun etmektir. Bu konuda kendimize olan güvenimiz sonsuzdur. Deneyimli uzmanlarımız binanıza gelerek gerekli bilgileri toplar ve Bakanlığın sitesindeki özel tablo ile Enerji Kimlik Belgesi’ni oluşturarak onaya gönderir ve onay işleminden sonra belgeniz anında size teslim edilir.

UŞAK ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

UŞAK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

UŞAK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN