BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Trabzon Enerji Kimlik Belgesi

Bina enerji performansı denilen Trabzon enerji kimlik belgesi, 5 Mayıs 2007 tarihinde yayınlanmış olan Enerji Verimliliği Kanunu’na bağlı olan ve 5 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği ile alınması zorunlu hale gelen bir belgedir. 2011 yılından önce yapılmış olan mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu 2020 yılına kadar uzatılmıştır. Mevcut binalar için ise bina yapı ruhsatı alırken Trabzon enerji kimlik belgesi ile alınması şartı getirilmiştir. Yani bu belge olmadan binalara yapı izni verilmeyecektir.

Enerji Kimlik Belgesi sayesinde, bina sahipleri binalarının kullanım sıcak su üretme, ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ve yalıtıma yönelik olan bütün enerji performanslarını ayrı ayrı görebilmektedir. Trabzon enerji kimlik belgesi ile bu performansın düşük olduğu görüldüğünde uygulanacak olan Verimlilik Artırıcı Projeler ile binaların enerji sınıfı yükseltilerek aynı konfor ile daha az enerji tüketimi yapılarak maddi kazanç sağlanmaktadır. Ve CO2 salınımının azaltılması ile çevreye olan zarar azaltılmaktadır. Bu nedenle artık konut satın alımında ve kiralanmasında binalar enerji verimliliğine göre tercih edilecektir. Binayı alacak olan veya kiralayacak olan kişi, bina sahibine artık Enerji Kimlik Belgesi’ni soracaktır.

Trabzon Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖNEMİ

Binalarda kullanılan enerji de tasarruf sağlamak amacı ile uygulanan Trabzon enerji kimlik belgesi zorunluluğu, öncelikle ülke ekonomisi için önemlidir. Küresel ısınma ile azalan enerji miktarı, yapılan israflar ile daha da azalmaktadır. Bu anlamda en büyük israf ise binalarda kullanılan enerjilerde yapılmaktadır. Bunun önüne geçmek isteyen Bakanlık, binalarda kullanılan enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlayarak küresel ısınmanın etkilerini azaltmak istemektedir.

Yapılacak olan araştırmalar sonrasında verilen Enerji Kimlik Belgesi ile binalarda oluşan eksiklikler belirlenmektedir. Bu eksikliklerin giderilmesi için ise iyileştirme çalışmaları yapılarak Verimlilik Artırıcı Projeler bu noktada devreye sokulmaktadır. Bu açıdan Trabzon enerji kimlik belgesi alınması çok önemlidir. Yapılan bu çalışmalardan sonra binaya bir ayrıcalık katan Enerji Kimlik Belgesi, binanın değerini artırmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi’nin alınabilmesi için Bakanlığın belirlediği Enerji Kimlik Belgesi danışmanlıklarından yardım alınmalıdır. Belgeler bu firmalar tarafından bina üzerinde yapılan araştırmalardan sonra hazırlanmaktadır. Bu konuda eğitim gören ve tecrübe edinen Enerji Kimlik Belgesi uzmanları bu işlemleri yürütmektedir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

Enerji Kimlik Belgesi, karne misali bina hakkında yapılan araştırmaların sonucunu göstermektedir. Enerji Kimlik Belgesi’nin üzerinde binanın yapım tarihi, türü, yapımında kullanılan malzemeler, ısı yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma özellikleri araştırılarak seçilen bir başka bina ile karşılaştırma yapılır. Bu karşılaştırma sonrasında Trabzon enerji kimlik belgesi için verilen puanlamaların karşılığında en az C seviyesinde enerji performansı gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi, binaların performanslarının haflendirilmesine göre verilmektedir. Buna göre, A’dan başlayan ve sıra ile giderek G’ye kadar varan bir performans derecesi vardır. Yapılan incelemeler sonucunda binaya Enerji Kimlik Belgesi verilmesi için gereken performans derecesi en az C’dir. C ve üzeri alan binalar Trabzon enerji kimlik belgesi işlemlerini başarı ile tamamlamış olur. Ancak D ile G arasında bu harfler de dahil olmak üzere herhangi birini alan bina Enerji Kimlik Belgesi alamaz. Bu binalara tekrar bir süre verilerek eksiklerin tamamlanması istenir. Bu konuda çıkarılan iyileştirme çalışmaları ile binadaki enerji harcaması konusundaki eksikler kolayca tespit edilerek tamamlanır ve yeniden bir başvuru yapılır.

Enerji Kimlik Belgesi alamayan binaların satışına ve kiralanmasına izin verilmez. Ayrıca abonelik işlemleri de engellenir. Bu nedenle Trabzon enerji kimlik belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Enerji Kimlik Belgesi sayesinde iyileştirilen eksikler, aynı işlemler yapılsa da kullanılan enerji miktarını azalttığı için faturalarında tutarını düşürmektedir. Binanın giriş kısmına asılması da zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi ile binaya giren herkes kolay bir şekilde bilgi sahibi olabilmektedir.

Trabzon Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ HİZMETLERİMİZ

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan danışmanlık firmamızın amacı yılların verdiği tecrübe ile Enerji Kimlik Belgesi alım süreçlerinizi yönetmektir. Bu konuda eğitimli ve tecrübeli uzmanlarımız ile çalışmaktayız. İşlemin her aşamasını yürüten uzmanlarımız sayesinde sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Binaya gelen uzmanlarımız, son teknolojik ürünler ile gereken araştırmaları yaparak raporları ve Enerji Kimlik Belgesi’ni oluşturmaktadır. Bu belgeler Bakanlık onayına gönderilir ve kısa sürede onaylanan belgeniz elinize teslim edilir.

TRABZON ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

TRABZON İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

TRABZON İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN