BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Tokat Enerji Kimlik Belgesi

1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Tokat enerji kimlik belgesi, 2020 tarihine kadar zorunlu hale gelecektir. İlk olarak 2017 tarihine kadar süre verilmişken bu süre uzatılarak 2020 tarihinde karar kılınmıştır. Enerji Kimlik Belgesi, Binalarda Enerji Performansını sağlamak amacı ile çıkartılan ve enerjinin verimli kullanılarak tasarruf sağlanması amaçlanan bir belgedir. Enerji Kimlik Belgesi’ni almak için binanın yalıtımının yapılmış olması gerekmektedir. Ancak mantolamaya gerek yoktur. Ayrıca belge için TSE 825 standartlarına uygun kalınlık yapılmalıdır. Belgenin alınabilmesi için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu Enerji Verimlilik ve Danışmanlık Şirketlerinin düzenlemesi gerekmektedir.

Bu şirketteki uzman personeller gelerek binayı incelemektedirler. Binanın genel durumu tamamen incelenerek bilgiler toplanır ve raporlanır. Tokat enerji kimlik belgesi ile resmi gazetede yayınlanan ve buna bağlı olarak çıkarılan yönetmeliklere göre binalarda kullanılan enerjilerde israfın önlenebilmesi için ve çevre korumasının sağlanabilmesi için enerji ölçümlenmesi yapılmaktadır. Bu ölçümlendirme ile hesaplanan ve her binaya özgü verilen Enerji Kimlik Belgesi kanunen zorunlu kılındığı için bazı yaptırımlardan etkilenmemek için çıkartılmalıdır.

Tokat Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Her şeyden önce Tokat enerji kimlik belgesi, kanunen bir gerekliliktir. Çıkarılan verimlilik kanunu gereği 2011’de sonra yapılmış olan bütün binalara iskân işlemleri esnasında Enerji Kimlik Belgesi sorulur. Eğer belge alınmamış ve ibraz edilmemiş ise iskân izni de verilmez. 2011’den önce yapılmış olan binalara ise ilk önce 2017 yılına kadar süre verilmişti ancak alınan bazı kararlardan sonra bu süre 2020 yılına kadar uzatılmıştır. Enerji Kimlik Belgesi, binaya yapı izninin alınabilmesi için önemlidir. Yapı izni alınmamış olan binaların ve Tokat enerji kimlik belgesi olmayan binaların satışına kesinlikle izin verilmemektedir ve kiralanmasına müsaade edilmemektedir. Ayrıca binadaki abonelikler de verilmemektedir. Bütün bunlar bina sahibine büyük sıkıntılar yaşatacağı için bir an önce Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekir.

Dünya genelinde Türkiye’de dâhil olmak üzere enerji kaybı yaşanmaktadır. Ve bu gelecek için riskli durumlar meydana getirmektedir. Tüm Dünya devletleri bu sorun için bazı önlemler almaya başlamış iken Türkiye’de bu devletlerin arasına girerek enerji israfının önlenip enerji tasarrufunun yapılabilmesi için birçok değişik tedbir kanunları çıkarmıştır. Bu kanunlardan en verimlisi olan da Tokat enerji kimlik belgesi alınması için çıkarılan kanundur. Çünkü en fazla enerji harcaması binalarda yaşanmaktadır. Soğuk olan illerde ısınma için sıcak olan iller de ise soğutma amaçlı enerji kaynağı kullanılır. Tokat da Karadeniz iklimine sahip olan soğuk illerden biridir ve özellikle kış mevsiminde enerji kaynağı fazlası ile kullanılmaktadır. Bu da enerji kaynağının fazlası ile azalmasına neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için Enerji Verimlilik Kanunu çıkarılarak Enerji Kimlik Belgesi ile tasarruf sağlanmaya çalışılmaktadır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ NEDİR? AVANTAJLARI NELERDİR?

Tokat enerji kimlik belgesi, bir arabanın ruhsatına veya beyaz eşyaların performans derecelendirme sistemine benzeyen bir sistemle oluşturulmaktadır. Yani belirlenen bir referans bina ile Enerji Kimlik Belgesi çıkarılmak istenen bina karşılaştırılarak asıl binanın enerji performansı bulunur. Buna göre değerlendirme yapılarak A ile G arasında bir değer alınan puana göre verilir. Bu puana göre A alan binanın performansının çok iyi olduğu, G alan binanın ise enerji performansının çok kötü olduğu anlaşılır. Binaya Enerji Kimlik Belgesi’nin verilmesi için en az C harfine karşılık gelen performansı göstermesi gerekmektedir. Tokat enerji kimlik belgesi, binanın gerçek değerini belirleyerek satış aşamasında fiyatının artmasını sağlamaktadır. Binanın yeni sahibi de Enerji Kimlik Belgesi sayesinde bina ile ilgili bilgilere ulaşabilir. Enerji Kimlik Belgesi, her bina için 10 yıllık verilir ve 10 yılsonunda tekrar yenilenir. Yenilenme süresi gelmeden önce binada değişiklik olur ise belgenin yenilenmesi istenir. Aynı işlemler yeniden yapılarak Enerji Kimlik Belgesi yenilenir.

Tokat Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ HİZMETİMİZ

Biz bu konuda yetkilendirilmiş olan ve hizmet kalitesi her zaman aynı seviyede olan başarılı bir firma olarak Enerji Kimlik Belgesi işlemlerinizde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan her türlü işlemi eksiksiz gerçekleştirmekteyiz. Bu konuda kendimize olan güvenimizle işimizin kalitesini garanti ediyoruz. İşlemlerin başından sonuna kadar takip ederek Enerji Kimlik Belgesi almanızı sağlıyoruz.

TOKAT ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

TOKAT İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

TOKAT İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN