BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi

5627 Sayılı Enerji Verimliliği kanunu gereğince binalardaki enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılabilmesi, enerji israfının sonlandırılması ve çevrenin korunabilmesi için asgari açıdan binaların enerji tüketiminin sınıflandırılması ısı yalıtımı, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili gerekli bilgilerin bir arada toplandığı rapora Enerji Kimlik belgesi denilmektedir. Daha yalın bir anlatım ile çamaşır makinesi, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima gibi elektronik cihazların enerji performanslarının sınıflandırması durumu binalarda da geçerli olacaktır. Bu sınıflandırmalar A’ dan G’ye kadar yapılır. A sınıfı en yüksek verimi gösterirken, G sınıfı ise en düşük verimi göstermektedir.

İşte bu binalardaki sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da EKB denilmektedir. Yeni yapılmış ya da yapılacak binaların enerji kimlik belgesi C sınıfı olacak şekilde tasarlanarak inşa edilmektedir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni binalara, kanunlar gereğince iskân ruhsatı verilmektedir. Eski binalar için enerji kimlik belgesi için asgari sınıflandırma şartı bulunmamaktadır. Eski binaların ısı yalıtımı ısıtma-soğutma sistemlerini verimi, aydınlatma sistemleri, gibi parametrelere göre A sınıfından G sınıfına kadar enerji kimlik belgesi verilmektedir. Tüm illerde olduğu gibi Tekirdağ’da da binalarda iskân ruhsatı alabilmek için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullardan en önemlisi tabi ki de, Enerji Kimlik Belgesidir. Belediye artık binalara iskân ruhsatı vermek için Tekirdağ enerji kimlik belgesi istemektedir.

Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir?

2011 yıllında çıkan yasalar gereğince 1 Ocak 2020 tarihine kadar tüm eski ya da yeni binaların Tekirdağ enerji kimlik belgesi almaları zorunlu hale geldi. 50 metrekareden büyük binaların kimlik belgesi alması şart kılındı. Pek çok kişi de de; Neden Enerji kimlik belgesi almalıyım, çok gereken bir belge mi, almasam ne olur gibi düşünceler doğmaya başladı. Enerji herkesin kullandığı ve geri dönüşü olmayan bir kavram olduğunu hepimiz biliyoruz. Çok harcanan enerjinin çabuk tükenme olasılığı daha yüksektir. Bunun engellemek içinde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanılması teşvik ediliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulması için devletten milyonlarca teşvik alınmaktadır. Bu teşviklerin veriliş amacı ise, elektrik enerjisi veya sıcak su ihtiyaçlarını su, güneş ve toprak ile sağlayabilmektir. Bu şekilde de elde edilen enerji ile çevre zarar görmeyecektir ve çevre dostu olan yenilenebilir enerji kaynaklarını tüketenler daha ekonomik açıdan da avantaj sağlayacaktır Ancak bunun için de gerekli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Buna örnek verecek olursak; 2000 lira doğal gaz tüketiminiz ve 1000 lira elektrik tüketiminiz varsa, bunu güneş panelleri, mantolar gibi tedbirler ile 3000 bin liralık masrafınızı 2000 liraya düşürebilirsiniz. Tekirdağ enerji kimlik belgesi, işte bu sebepten dolayı gereklidir.

Enerji Kimlik Belgesi Almanın Avantajları Nelerdir?

Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi olan binaların değeri iki katına çıkar ve satış ya da kiraya verme gibi durumlarda fiyatları da iki katına çıkar. Binanın tercih edilebilirliği de artmaktadır. A, B,C sınıfında Enerji Kimlik belgesi olan binalar çevre vergisini diğerlerine göre daha az ödeyecektir. Özellikle A sınıfı Enerji Kimlik Belgesine sahip olan binaların talep edilebilirliği daha çok olduğu için daha kısa zaman da satılacaktır. Enerji kimlik belgesi olmayan binalara iskân ruhsatı verilmemektedir. Özelliklerde yeni binalar kullanılmaya başlandıktan sonra ısıtma ya da soğutma sistemlerinde acılan harcamamalar %50 ye kadar tasarruf sağlanacaktır. İndirimli ev almak isteyenlerin ilk bakacağı şey binanın Tekirdağ Enerji Kimlik belgesi olup olmadığıdır.

Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesi için bakanlık tarafından izin alan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan biri de Tekirdağ Enerji kimlik belgesi vermekle izinli olan firmamızdır. Firmamız tarafında hızlı güvenli ve uygun fiyatlar ile binanıza Enerji Kimlik Belgesi alabileceksiniz. Enerji verimliliği kanunları gereğince tüm binalarda enerji verimliliği maksimize etmek amacı ile enerji sektöründe dışa bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufunu sağlayarak, toplumu bilinçlendirmek amacı ile enerji tasarruflu binalar oluşturarak, Türkiye'nin yarınlarına enerji kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanılması hedeflenmiştir. Tekirdağ halkına hizmet veren ve bakanlık tarafından yetki almış Enerji Verimliliği ve danışmanlık şirketimiz ile irtibata geçerek, hızlı güvenli ve uygun fiyat ile binalarınıza Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi alabilirsiniz. Böylece ısıtma ve soğutma sistemlerinde ekonomik yönden avantaj sağlamanızın yanı sıra hem de evinizin değerini iki katına çıkartabileceksiniz.

TEKİRDAĞ ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

TEKİRDAĞ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

TEKİRDAĞ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN