BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Şırnak Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Verimliliği Kanununa göre yürürlüğe girmiş olan enerji performans yönetmeliği ülke kaynaklarının verimli bir biçimde kullanılması için yapılan çalışmalar arasında bulunuyor. Enerji kimlik belgesi sayesinde binaların enerji verimliliği sağlanarak ülkedeki milli gelirin artırılması amaçlanmaktadır. 2020 yılından itibaren mecburi hale getirilen enerji kimlik belgesi almak 50 metre kare ve üzerinde o alana sahip olan her yapı için zorunlu kılınmıştır. Enerji kimlik belgesi binaların enerji verimliliğinin hangi düzeyde olduğunu göstermeye yarayan bir belgedir.

Şırnak Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesinin Avantajı Nedir?

Enerji kimlik belgesi alınırken özellikle binaların ısı yalıtım sistemi hassasiyetle incelenmektedir. Bunun yanı sıra binanın sera gazı salınımı, mantolaması ve ısıtma sistemi kadar soğutma sistemi de enerji kimlik belgesi alma aşamasında binanın sınıflandırılmasını etkileyen unsurlar arasında yerini almaktadır. Şırnak enerji kimlik belgesi alınırken uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonrasında hazırlanmış olan raporlar sisteme girilerek binanın ne kadar enerji tüketti belirlenir. Bir yıl içerisinde ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğu konusunda çeşitli detaylar net bir biçimde belirlenmiş olur. Bağımsız dairelerin satışı esnasında enerji kimlik belgesi bulunmak zorundadır. Bu belgeye sahip olmayan binalarda bulunan bağımsız dairelerin satışı söz konusu olmayacaktır.

Aynı şekilde malik bağımsız dairesini kiraya verebilmek için de enerji kimlik belgesine ihtiyaç duyacaktır. Enerji kimlik belgesi ne sahip olmak pek çok sıkıntıya açmak için oldukça önemlidir. Enerji kimlik belgesinde A’dan G’ye kadar binaları sınıflandırılmaktadır. Uygulamanın başlamış olduğu 2011 yılından sonra yapılmış olan ve hala yapımına devam eden binalar için enerji verimliliği en az C sınıfı olmak zorundadır. Fakat bu tarihten önce yapılmış olan binalar için böyle bir zorunluluk bulunmamakla birlikte enerji verimliliği ne kadar yüksekse binanın değeri de aynı oranda artacaktır. Yönetmelik sonrasında yapılmış olan binalar verimlilik açısından en az C sınıfında olmaz ise bu binalara iskan ruhsatı verilmeyecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından belirlemiş olan enerji verimlilik danışmanlıkları tarafından gerekli incelemeler yapılarak verilmektedir. Şırnak enerji kimlik belgesi veren danışmanlıklar arasında bulunan kuruluşumuz sizler için gerekli olan prosedürleri yerine getirerek enerji kimlik belgesi edinmeniz de yardımcı oluyor. Şırnak enerji kimlik belgesi veren danışmanlıklarda enerji kimlik belgesi uzmanlıkları olan mühendis ve mimarlar bulunmaktadır. Mühendis ve mimarlar enerji kimlik belgesi için talepte bulunmuş olan binaların kontrollerini gerçekleştirir. Kontroller esnasında binaların iç ve dış yalıtım sistemlerinden döşemelerine kadar her detay gözden geçirilir. Kontroller sonrasında mühendis ve mimarlar bina için çeşitli hesaplamalar yaparak bir rapor oluştururlar. Ortaya çıkan sonuç ile referans bina modeli karşılaştırılarak binanın hangi enerji sınıfına dahil olduğu belirlenir.

Belgenin Geçerlilik Süresi Nedir?

Bina 2011 yılından sonra yapılmış ise ve gerçekleştirilen incelemeler sonrasında C sınıfının altında bir verimliliğe sahip ise binanın eksikliklerinin giderilmesi istenir. Aksi takdirde bu binaların enerji kimlik belgesi edinmeleri mümkün değildir. Şırnak enerji kimlik belgesi alınmadan önce özellikle eski binalarda iyileştirme çalışmalarına gidilmelidir. Bu çalışmalar sonuca daha hızlı ulaştırır. Ayrıca enerji kimlik belgesi alındıktan sonra bina üzerinde herhangi bir değişikliğe gidilirse örneğin binanın ısı yalıtım sistemi güçlendirilir ya da pencereleri yenilenirse alınmış olan enerji kimlik belgesinin de yenilenmesi gerekir. Bu yenilme için yönetmeliğin vermiş olduğu süre bir yıldır. Ayrıca belgenin genel olarak geçerlilik süresi 10 yıldır. Süre tamamlandığında belgenin kullanım ömrü de sona ermiştir. 10 yıl sonra yeniden binanın kontrolleri yapılarak Şırnak enerji kimlik belgesi yenilenmelidir.

Şırnak Enerji Kimlik Belgesi

EKB’de Süreç Nasıldır?

Şırnak enerji kimlik belgesi veren kuruluşumuza başvurduğunuz anda profesyoneller tarafından binanın incelemesi gerçekleştirilecektir. Bina incelendikten sonra elde edilmiş olan tüm veriler detaylı bir biçimde gözden geçirilerek yapılan hesaplamalar sonrasında binanın kriterlere uygun olması halinde yetkili kurumlardan gelen onay sonrasında Şırnak enerji kimlik belgesi almaya hak kazanmış olursunuz.

Enerji kimlik belgesi alındıktan sonra binaların kapı girişine herkesin görebileceği bir biçimde atılması gerekmektedir. Ayrı bina yönetiminde ya da yönetici de enerji kimlik belgesinin bir kopyası bulunmalıdır. Gerek duyulduğunda kat maliklerine de verilebilecek olan enerji kimlik belgesi bağımsız dairelerin satışı sonrasında ya da dairenin kiraya verilmesi esnasında daireyi kullanacak olan kişiye belgenin bir nüshası verilmelidir.

ŞIRNAK ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ŞIRNAK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ŞIRNAK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN