BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Sinop Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik vesikası, binaların enerji ihtiyacının başka bir deyişle enerji tüketim sınıflarının beyan edildiği bir dokümandır. Enerji kimlik dokümanı içinde bir binanın en az düzeyde enerji ihtiyacını ve enerji sınıflandırması, izolasyon özellikleri hatta ısı yalıtımı ve soğutma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgi sunar. Yapılan hesaplamalar nihayetinde bina A'dan G'ye kadar belirtilen sınıflandırma dahilinde guruplara ayrılır. En yüksek verimliliğe sahip olanlar A sınıfına dahil edilirken en düşük verimliliği olan binalar ise G sınıfına dahil edilir. Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2011 yılından sonra yapılmış olan binalar 2020 yılına kadar enerji kimlik belgesi almak durumundadır. Sinop enerji kimlik belgesi alınırken binanın kullanım alanı, binanın tükettiği enerjinin oluşturduğu sera gazlarının alan başına yıllık salınım miktarı, gibi pek çok detay dikkate alınır.

Sinop Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Almak Gerekli Mi?

Enerji kimlik belgesi binaların enerji tasarrufu konusunda ne durumda olduğunu açıklayan bir belge iken bu belgenin 1 Ocak 2020’ ye kadar tüm binalarda alınması mecburi hale getirilmiştir. Bu tarihi itibariyle enerji kimlik belgesi olmayan binalarda meskenlerin satışı ya da kiralanması söz konusu olmayacaktır. Tüm bunların yanı sıra binalara cezayı yaptırım uygulaması da söz konusudur. Sinop enerji kimlik belgesi alma işlemlerinde sizlere tüm detayları anlatarak işlemlerin tamamlanmasını yardımcı oluyor.

Enerji kimlik belgesi bu uygulama çıktıktan sonra yapılan binaların sınıflandırılmasında en az seviyede olması gerekmektedir. Fakat daha öncesinden yapılmış olan mevcut binalarda ise asgari bir yapılandırma seviyesi yoktur. Binalardaki aydınlatma sisteminden tutunda pencerelerin ısı yalıtım sistemi ne kadar tüm ekipmanlar incelenerek belge düzenlenmektedir. Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili olan kişi ya da kuruluşlar arasında enerji kimlik belgesi uzmanı mühendisler yine enerji kimlik belgesi uzmanı mimarlar bulunduran ve Enerji Genel Müdürlüğü aracılığı ile yetki verilmiş EVD şirketleri bulunuyor. Tüm bu koşulları sağlayan kuruluşumuz Sinop enerji kimlik belgesi alma konusunda sizler için gerekli adımları hızlı bir biçimde atıyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan kuruluşlar aracılığıyla alınacak enerji kimlik belgesi öncesinde yetkililerin belge alacak olan binayı detaylı bir biçimde incelemeleri gerekiyor. Bu inceleme esnasında dikkat edilen koşullar arasında inanan yapıldığı yıl, binanın güneş enerjisinden yararlanma düzeyi, bina yalıtımı, döşemeler hatta pencerelerin ne kadar verimli olduğu konusunda pek çok detay ayrıntılı bir biçimde incelenir. İnceleme sonrasında elde edilmiş olan tüm bu bilgiler doğrultusunda Sinop enerji kimlik belgesi uzmanı binanın verimliliğine dair gereken tüm hesaplamaları en ince ayrıntısına kadar yaparak bir sonuca ulaşır. Bu sonuç doğrultusunda alınan enerji kimlik belgesinin hangi sınıfa dahil edildiği belirlenmiş olur. Çıkarılmış olan enerji kimlik belgesinin bir kopyası bina yöneticisinde ya da bina yönetim kurulunda bulunur.

Enerji Kimlik Belgesinin Geçerlilik Süresi

Enerji kimlik belgelerinin belli bir geçerlilik süresi vardır. Bu süre 10 yıl olarak belirlenmiştir. Enerji Kimlik belgesinin alınmasından sonra 10 yıl geçmiş ise belge ömrünü tamamlamış demektir. Enerji kimlik belgesi alındıktan sonra binada ciddi bir değişiklik yapıldıysa örneğin binanın yalıtım sistemi güçlendirildi ise belgenin bir yıl içerisinde yenilenerek değişikliklerin işlenmesi gerekir. Bu işlemleri sürekli olarak yenilemek yerine binadaki düzenlemelerin belgeyi almadan önce yapılması daha uygun olacaktır. Enerji kimlik belgesinin mesken sahiplerine ya da binadan yararlananlara kazandırdığı en büyük avantajlardan birisi de binanın dahil olduğu enerji sınıfı grubuna göre değerinin artmasıdır. Yüksek bir enerji sınıfına dahil olan bina kendini bu belgeyle ispatlamış olur. Enerji belgesi olan binalar yatırım amacı ile daha çok tercih edilecektir.

Sinop Enerji Kimlik Belgesi

Bina Girişine Asılmalıdır

Enerji kimlik belgesi alındıktan sonra belge herkesin rahatlıkla görebileceği özellikle bina girişlerine asılmalıdır. Binadaki bağımsız bölgelerin satışı ya da kiralama işlemleri gerçekleştirildiğinde bağımsız bölgenin yeni sahibine ya da yeni kiracısına enerji kimlik belgesinin bir kopyası verilir. Sinop enerji kimlik belgesi firmamız tüm bu detaylarda boğulmanızı engelleyerek tüm işlemleri uzmanlarımız aracılığı ile gerçekleştiriyor. Başvurunuz halinde uzmanlarımız bina içinde ve dışında gerekli olan incelemeleri hızlıca gerçekleştiriyor. Sinop enerji kimlik belgesi uzmanlarımız elde ettiği veriler ışığında hesaplamaları da gerçekleştirerek belgeyi en kısa süre içerisinde almanızı sağlar.

SİNOP ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

SİNOP İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

SİNOP İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN