BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Samsun Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi, binalardaki enerji tüketimini ve hangi binanın hangi enerji sınıfına ait olduğunu gösteren bir belgedir. Binaların enerji performansını gösteren bu belge binaların enerji pasaportu olarak da değerlendirilebilir. Bu belge yasa ile zorunlu bir belge statüsüne kavuşturulmuş olup, belgenin temin edilmemesi halinde bina sahipleri için önemli olumsuzluklar bulunmaktadır. Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği -BEP- hükümleri gereği Samsun enerji kimlik belgesi binaların girişinde, rahatlıkla görülebilecek bir yere asılması gerekmektedir.

Böylece bina sahiplerinin ve bina ile ilgili yatırım yapacak kişilerin binanın enerji performansı ile ilgili bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Bu belge alındığı tarihten itibaren 10 yıl süre ile geçerli olup, sürenin bitmesinin ardından Enerji Kimlik Belgesi -EKB- uygunluk raporu düzenlenerek, belgenin tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Samsun enerji kimlik belgesi yeni binalar için sadece SMM (Serbest Müşavir Mühendis) tarafından, eski binalar içinse Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri -EVD- tarafından düzenlenebilen bir belgedir. Bu yetki ise Bakanlık tarafından kurumlara verilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi; bina ihtiyacına bağlı olarak, binanın tamamına düzenlenebileceği gibi belli bir bağımsız bölüm için de ayrı bir raporun düzenlenmesi istenebilir.

Samsun Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mu, Neden Gereklidir?

Enerji Kimlik Belgesi; 5627 Sayılı, Enerji Verimliliği Kanunu ve daha sonra çıkarılan yönetmelikle zorunlu bir belge olmuştur. Her bina sahibinin temin etmesi gereken bu belge, iskan ruhsatı alabilmek için istenen zorunlu belgelerden bir tanesidir. . Samsun enerji kimlik belgesi sahipleri elinde bulundurdukları bu belgeyi resmi daire işlemlerinde beyan etmek zorundadırlar. Tapu devir işlemleri ve yeni bina iskan alınması gibi birçok tapu işleminde zorunlu belgeler arasında yer alan bu belge, enerji verimliliği içinde önemlidir.

Kanun gereği; binaların A harfinden, G harfine kadar sınıflandırıldığı bu işlemlerde, geçerli not almak isteyen bin sahipleri en az C statüsünde enerji verimliliğine sahip binalar inşa etmek zorundadırlar. Aksi bir durumda bu şartları taşımayan binalara geçerli not verilemeyecek ve bina sahipleri zor durumda kalacaklardır. Yapılan sınıflandırmada ise A sınıfı, en yüksek enerji verimliliğini ifade ediyorken G sınıfı ise en düşük enerji verimliliği sınıfını ifade etmektedir. Yasaya göre şu an Samsun enerji kimlik belgesi uygulaması eski binaları yani 2011 öncesi yapılmış binaları kapsamayıp, yeni binalar için zorunlu bir belge türü olsa da ısı tasarrufu için tüm bina sahiplerinin alması gereken bir belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi Avantajları Ve Özellikleri Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi; binalardaki ısıtma ve soğutma sistemlerinin kontrol edilmesi ve hesaplamaların yapılarak binalara not verilmesi ile sonuçlanan bir süreçtir. Samsun enerji kimlik belgesi sahipleri bu belgeyi temin etme sürecinde, binalarını yasaya en uygun hale getirirken farkında olmadan enerji tasarrufu bir bina tasarımları yaptırmaktadırlar. Eski bina yapılarına göre yaklaşık yüzde 50 daha fazla enerji tasarrufu sağlayabileceğiniz bu uygulamalar ile ülke ekonomisine önemli katkılar da sağlayacaksınız. Ülkemizde enerji kaynaklarının yetersiz kalması ve dışa bağlı enerji sistemlerinin oluşturulması sebebiyle, her binada yapılacak enerji tasarrufu ülke sermayesinin ülke içinde kalmasını sağlayacaktır. Samsun enerji kimlik belgesi sahipleri, bu avantajların yanında evin satış değerinde de artışlar görebileceklerdir.

Bu belgeye sahip bina sahipleri; yüksek enerji tasarrufu sağlayan bir binaya sahip olduğunu resmi olarak belgelemiş olduğundan, binalarını satarken diğer bina sahiplerine göre bir adım önde olacaklardır. Ayrıca Gelir Vergisi Kanunu’na göre gayrimenkul sahipleri binalarında ısı yalıtımına dair yatırımlar yaparlarsa, yaptıkları harcamalar doğrudan gider olarak yazılabilecek. Ayrıca bu amaç için yapılan harcamalarda damga vergisinden de istisnalar getirilmiş oldu.

Samsun Enerji Kimlik Belgesi

Hızlı Ve Güvenli Enerji Kimlik Belgesi Hizmetleri

Yasa ile zorunlu hale gelen ve binalarınızda önemli enerji tasarrufları sağlamayı amaç edinen Enerji Kimlik Belgesi temin etme işlemleri, firmamızca hızlı ve güvenli bir şekilde yerine getirilmektedir. Firmamızda yer alan uzman ekip, Enerji Kimlik Belgesi taleplerinizde anında harekete geçerek sizin adınıza tüm yasal işlemleri yürütmektedir. Binanın ısıtma ve soğurma sistemleri ile ilgili tüm resmi evrakları hızlıca temin eden firmamız, ısı verimliliği hesaplaması yaparak sizlere en doğru ve en iyi hizmeti sunmaktadır. Siz de kaliteyi bizimle yaşamak ve kolayca Enerji Kimlik Belgesi almak istiyorsanız, şirketimizi ziyaret edebilirsiniz.

SAMSUN ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

 SAMSUN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

 SAMSUN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN