BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

Sakarya enerji kimlik belgesi, çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde binalarda kullanılan enerjinin daha verimli kullanarak israfının önlenmesi ve bu sayede çevre korunmasının sağlanması amaçları ile oluşturulan bir belgedir. Bu belgenin 2011 yılından sonra yapılan yeni binaların izin belgesinin alınma aşamasında gösterilmesi zorunludur. Bu nedenle yeni binaların bu işlemlerden önce Enerji Kimlik Belgesi’ni alması gerekmektedir. Eski binalar için ise ilk olarak Mayıs 2017 tarihi olan ancak daha sonra uzatılarak 2020 tarihine kadar alınması gerekmektedir. Eski binalar ile yeni binaların Sakarya enerji kimlik belgesi alma tarihleri ve kriterleri farklıdır.

Enerji Kimlik Belgesi, ruhsata benzetilmektedir ve ruhsatsız araba düşünülemediği gibi Enerji Kimlik Belgesi olmayan bina da düşünülemez. Tüm dünyada azalan enerji kaynakları Türkiye’de de azalmaktadır. Bu da gelecek için endişelendirmektedir. Bu endişelerin artmaması için alınan tedbirlerden biri de Enerji Kimlik Belgesi’dir. Bu belgeyi almak 5627 sayılı kanun gereği zorunludur. Alınmaması enerji israfına yol açarken bazı yaptırımları da vardır. Belge alınmadığı zaman binaya yapı ruhsatı verilemeyeceği için binanın satışı ve kiralanması da engellenmiş olur. Ayrıca alınması gereken aboneliklerinde alınması yasal olarak engellenir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kanunen bir zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi’nin bir an önce alınması gerekmektedir.

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN GEREKLİLİĞİ VE ÖNEMİ

Sakarya enerji kimlik belgesi her şeyden önce kanuni bir gerekliliktir. Enerji verimliliği için binalarda uygulanan Enerji Performansı Yönetmeliği ( BEP ) kapsamında, kullanılan enerjinin ve enerji miktarının ne kadar olması gerektiği belirlenmektedir. Belirlenen bu miktardan fazla yapılan harcamalar enerji miktarını azaltır. Ancak tasarruf sağlanması için alınacak olan Enerji Kimlik Belgesi ile harcanan enerji miktarı düşürülür ve enerji verimliliği ile etkinliği artırılır. Bu sayede enerji kaynağı artarak ülke ekonomisine katkı sağlarken bina sahibi içinde avantaj sağlar. Yapı ruhsatı alınması esnasında bu işlemi yapan daire çalışanı Sakarya enerji kimlik belgesi ibrazını da ister. Eğer belge alınmamış ve ibraz edilmemiş ise yapı ruhsatı verilmez.

Bina için süre verilerek bir an önce Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması istenir. Ancak yine de belge alınmazsa, ruhsat verilmez ve binanın her türlü işlemlerine yasak gelir. Örneğin bina sahibi satış işlemi yapmak istediğinde kanunen izin verilmez. Satış yerine kira işlemi bile yapmak istese yapamaz ve abonelikler verilmez. Bu nedenlerden dolayı bina sahiplerinin mutlaka bu belgeyi alması gereklidir. Enerji Kimlik Belgesi, binanın normal değerinin üzerinde bir fiyata satılmasını sağlaması açısından önemlidir. Binanın gerçek değeri belirlenir ve Sakarya enerji kimlik belgesi bina için alınmış ise binanın değeri yükselir. Çünkü Enerji Kimlik Belgesi bir ayrıcalık sağlar.

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Enerji Kimlik Belgesi, binalar hakkında bilgilerin ve binanın resminin yer aldığı bir belgedir. Bunu hazırlamak için yetkilendirilmiş olan danışmanlık firmalarına bağlı uzmanlar, bina ile ilgili gereken bütün incelemeleri yaparak bazı raporlar hazırlar ve bunun yanında Sakarya enerji kimlik belgesi hazırlayarak ilgili daire birimine gönderilir. Daire tarafından incelenen belgeler doğrultusunda binanın enerji performans değeri belirlenerek harflendirilir. Bu harf sistemine göre binaya Enerji Kimlik Belgesi’nin verilebilmesi için en az C performans bareminde değer alması gerekir. Bunun altında olan baremlere Enerji Kimlik Belgesi verilmez ve gereken düzenlemelerin yapılması istenir. C baremi ve daha üstü baremler alınır ise binanın enerji kullanma verimliliği normalin üstünde iyi olduğu için Sakarya enerji kimlik belgesi verilir. Bu belge binaya ayrıcalıklı özellikler kazandırdığı için binanı satış işlemlerini kolaylaştırır ve satış değerini artırır.

Ayrıca binayı alacak olan kişinin de bilgi edinmesi için bina girişine asılır. Bina ile ilgili bilgi almak isteyenler bu sayede kolay bir şekilde bilgilere ulaşır. Enerji Kimlik Belgesi’nin bir diğer avantajı da ödenen faturalar ile ilgilidir. Enerji Kimlik Belgesi’nden sonra enerji kullanımında tasarrufa gidildiği için ödenen faturalarda da bu açıkça görülmektedir. Bu anlamda hem bina sahibine bir ekonomik avantaj sağlarken hem de ülke ekonomisine ekonomik bir avantaj sağlar.

Bu konuda kendine son derece güvenen firmamız, bütün işlemlerden memnun kalma garantisi sunarak işlemlerinizi gerçekleştirir. Uzman mimar mühendislerimiz gerekli belgeleri araştırmadan sonra hazırlar ve Bakanlığa sunar. Onaylanma işleminden sonra da belgeler bizzat müşterimize verilir.

SAKARYA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

SAKARYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

SAKARYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN