BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Rize Enerji Kimlik Belgesi

2008’de çıkarılan 1 Ocak 2011’de yürürlüğe girmiş olan binalarda uygulanan Enerji Yönetmeliği ile tasarrufu sağlamak için ve binalarda kullanılmış olan enerjinin daha etkin hale gelebilmesi için Rize enerji kimlik belgesi alınması yasa ile zorunlu hale getirilmiştir. Dünya genelinde Türkiye’de dâhil olmak üzere, yaşanan birçok kaybın sebebi küresel ısınmadır. Bunun etkisi ile çoğu kaynağın azaldığı gibi enerji kaynakları da azalmaya başlamıştır. Bu da ileride bütün insanlar için büyük bir sorun oluşturacaktır. Bunu gören hükümet ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2023 hedeflerine enerji kaynaklarını da dâhil ederek Rize enerji kimlik belgesi alınmasını zorunlu kılmıştır.

Bu hedefe göre 2011 yılında kullanılan enerji ile 2023 yılında kullanılan enerji karşılaştırıldığında, 2023 yılında büyük oranda bir tasarruf sağlanacaktır. Bu da ülkedeki enerji kaynaklarının azalmasını önleyecek ve ülke ekonomisine katkıda bulunacaktır. Enerji Kimlik Belgesi hem mevcutta olan eski binalar için hem de yeni binalar için farklı şekillerde alınacaktır. Yeni binalar, binanın iskan ruhsatını alırken Enerji Kimlik Belgesi’ni almak zorundadır. Ve en az C sınıfında performans göstermelidir. Ancak eski binalar verilen tarihe kadar performans şartı olmadan alabilirler.

Rize Enerji Kimlik Belgesi

ENEJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN ALINIR? ENEJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Eski ve yeni binaların hepsi için zorunlu hale gelen ve binaların performansını yansıtan bir karne niteliğinde olan Rize enerji kimlik belgesi yasal olarak alınması gerektiği, bazı yaptırımlardan etkilenmemek ve enerjiyi daha tasarruflu kullanmak için alınır. Kanunen alınması gereken Enerji Kimlik Belgesi alınmadığı zaman, binaya ruhsat verilmediği gibi, binanın tüm emlak işlemleri de engellenir. Yani sahibi binayı kiralamak veya satmak istediğinde buna kanunen izin verilmez. Çünkü bina sahibinin bu işlemlerin imza aşamasında yeni sahibine veya kiracıya bu belgeleri göstermesi zorunludur. Kiralamasına izin verilmeyen bina yine de kiraya verilir ise abonelik işlemlerine izin verilmez. Bu durumlarda birçok mağduriyet yaşanır.

Bu nedenle Rize enerji kimlik belgesi, bir gerekliliktir. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi, binalarda ısınma ile soğutma amacı ile kullanılan enerjinin daha verimli ve daha tasarruflu kullanılması sağlaması faturalara bile yansımaktadır. Rize gibi sürekli yağışlı ve soğuk iklime sahip illerde ısınma amaçlı enerji kullanım miktarı özellikle binalarda çok yüksektir. Bu nedenle Rize enerji kimlik belgesi alınarak kullanılan enerji miktarının azalması sağlanabilir. Bu da hem ülkeye fayda sağlarken hem de binanın sahibine fayda sağlayarak önemli bir hale gelmektedir.

Rize Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ NEDİR? AVANTAJLARI VAR MIDIR?

Enerji Kimlik Belgesi karneye benzetildiği gibi üzerinde binanın bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. Binanın enerji performansı nasıl, yalıtım özelliği nasıl, sera gazı salınımı nasıl ve performansı nasıl ise hepsi Rize enerji kimlik belgesi üzerinde yer alır. Ayrıca binada ısınma veya soğuma amaçlı ne kadar enerji kullanılması gerektiği de belirtilmektedir. Bu sayede herkes binasının ne durumda olduğu görür ve bina ile ilgili eksikleri olanlar bunları tamamlama fırsatı bulur. Çünkü bu eksikler tamamlanmadan ve en az C performans parametresi almadan Rize enerji kimlik belgesi verilmez.

Enerji Kimlik Belgesi, harf sistemi ile beyaz eşyalardaki sisteme benzer şekilde sınıflandırma yapmaktadır. Buna göre enerji kullanım performansı çok iyi olan bir binaya sırası ile A,B veya C performanslarından biri verilir ve bu performansı alan binalara Enerji Kimlik Belgesi verilir. Eğer bir bina en az C alamaz ve D, E, F ve G harflerinden herhangi birini alırsa Rize enerji kimlik belgesi verilmez. Bu binaların eksiklerini tamamlayarak tekrar başvuru yapması istenir. Enerji Kimlik Belgesi, özellikle ısınma ve soğuma için enerjiye ödenen paranın daha az ödenmesini sağlar. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi’nde hesaplama yapılırken dâhil edilmeyen enerji kullanımları vardır. Temel ihtiyaçlar için olan enerji kullanımlarının çoğu hesaplamaya dâhildir. 10 yıl için verilen belge 10 yıldan sonra yenilenir. Eğer 10 yıl içinde binada değişiklik olursa, belgenin yeniden düzenlenmesi gerekir.

Bu konuda uzman olan ve kendine daima güvenen firmamız, Enerji Kimlik Belgesi süreçlerinizin tamamını büyük bir profesyonellikle yaparak herhangi bir sorun yaşamanıza engel olarak işlemlerinizi en kısa sürede yapmaktadır. Bünyemizde çalışan Enerji Kimlik Belgesi uzmanı mühendis ve mimarlarımız tüm süreçte yanınızdadır.

RİZE ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

RİZE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

RİZE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN