BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Osmaniye Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi çalışmaları tüm yurt genelinde devam ederken, vatandaşların bu belgenin önemi ve neden alınması gerektiği hakkında bilgilendirmesi çalışmaları da sürüyor. Enerji kimlik belgesinin alım süresi 2020 yılının Ocak ayına kadar uzatıldı. Bu zaman zarfında vatandaşların binaları için mutlaka enerji kimlik belgesini çıkarması gerekiyor. Çünkü 2020 tarihinden sonra hala enerji kimlik belgesi çıkarılmamış binalar için alım satım, tapu belgesi ve iskan verilmesi gibi işlemlerin hiçbiri yapılmayacak. Yasa kapsamında enerji kimlik belgesi alınması, özellikle İstanbul Ankara gibi nüfus yoğunluğu olan şehirler başta olmak üzere Mersin, Adana,  Osmaniye enerji kimlik belgesi çıkarılması da zorunlu hale getirilmiştir.

Osmaniye  Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Niçin Çıkarılıyor?

Enerji kimlik belgesi uygulamasının aslında toplumsal bir amacı var. Uygulama ile birlikte binalardaki enerji israfının engellenmesi planlanıyor. Bunun için de binaların ısı yalıtımı sistemlerinin yeniden gözden geçirilmesi veya ısı yalıtımı yapılmamış binalarda bu sistemin sağlanması gerekli. Enerji kimlik belgesi talebi ile başvurulan binalarda, mühendisler tarafından binanın ısı yalıtım sistemi ve bununla birlikte binada kullanılan enerji sistemlerinin kalitesi kontrol ediliyor. Binadaki bu sistemlerin seviyesine göre enerji kimlik belgesinde bir değerlendirme yapılıyor ve belge çıkarılıyor.

Yapılan tüm bu çalışmalarla birlikte bilinçli bir enerji kullanımının sağlanması ve dikkatsiz tüketim yüzünden israf edilen doğalgaz, elektrik gibi enerjilerin korunması hedeflenmektedir. Buradan hareketle, enerji kimlik belgesi talebi ile başvuruda bulunacak olan vatandaşların, öncelikle binalarındaki ısı yalıtım sistemlerini kontrol ettirmesi ve ısı yalıtımı eğer hiç yapılmamışsa, bunun teminini sağlamaları gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesinin Önemi Nedir?

Enerji kimlik belgesi çıkarılan binalarda kontrollü bir enerji tüketimi sağlanmaktadır. Yani binanın ısı yalıtımı eğer güçlü ise, o binada ısıtma veya soğutma sistemleri daha az kullanılacaktır. Kullanılan bu az miktarda enerji ile binanın yeterince ısınması veya soğutulması sağlanır. Böylelikle bina sahipleri hem daha az enerji faturası ödemiş olur hem de ülkemizin enerji kaynakları boş yere kullanılmamış olur ve enerji korunması sağlanır.

Osmaniye enerji kimlik belgesi almak isteyen vatandaşlarımızın da bildiği üzere Osmaniye, özellikle yaz aylarını yoğun bir sıcakla geçirmektedir. Bu bölgemizde yaz aylarında görülen sıcaklık değerleri 35 derecenin üzerine yükselebiliyor. Dolayısıyla bu bölgemizde birçok evde ya da iş yerinde klima gibi soğutma sistemlerinin kullanılması şarttır. Binalarda ısı yalıtımı yapılırsa, dışarıdaki sıcaklık ile temas tamamen kesilir. Böylelikle binanın içinde kullanılan soğutma sistemlerinden yeterli bir performans sağlanır ve klimaların daha yüksek güçlerde çalıştırılmasına ihtiyaç duyulmaz. Ülkemiz enerji tüketiminde üst sıralarda yer alan bir bölgemiz olan Osmaniye'de bu belirtilen nedenler göz önünde bulundurularak Osmaniye enerji kimlik belgesi çıkartılması tasarruf sağlanması açısından etkili bir yol olacaktır.

Osmaniye Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesinin Özellikleri Nelerdir?

Binaların ısı yalıtımlarını, binada kullanılan ısıtma ve soğutma cihazlarını değerlendirmeden geçirme işlevine sahip olan enerji kimlik belgesinde, bu sistemlerin niteliğine göre bir derecelendirme yapılmaktadır. Osmaniye enerji kimlik belgesi talebiyle başvuran vatandaşlarımızın binalarına giden teknik ekip, bina üzerinde bir keşifte bulunduktan sonra bir derecelendirme yaparlar. Eğer binadaki yalıtım ve ısıtma soğutma sistemlerinin performansı, olması gerekenin çok üzerinde, iyi bir derecede ise, enerji kimlik belgesine A veya B derecelerinden biri verilecektir. Eğer binadaki sistem olması gerektiği gibiyse enerji kimlik belgesinin değeri C olacaktır. Fakat bina yalıtımı olması gerekenin daha altında bir nitelikteyse bu durumda enerji kimlik belgesinin değeri D ile G arasında bir değerde olacaktır. Bu değerler, binanın bir niteliğidir. Enerji kimlik belgesindeki bu değerler, bundan sonra binaların satış değerini de etkileyecektir. A ve C arasındaki değere sahip olan binaların satış değeri daha yüksek olabilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Osmaniye enerji kimlik belgesi talebinde bulunan vatandaşlarımız, bu başvurularını yaptıktan sonra, binalarını değerlendirmek üzere bir mühendis ekibi gelecek ve bina içerisinde birtakım tespitlerde bulunacaktır. Bu tespitlerden sonra binanın enerji kimlik belgesi değeri belirlenir. Ardından da Osmaniye enerji kimlik belgesi düzenlenme işlemi gerçekleştirilir. Firmamız tarafından sizlere verdiğimiz Osmaniye enerji kimlik belgesi düzenlenme işlemleri, uzman bir ekiple gerçekleştirilmektedir. Başvurunuzun hemen ardından binanıza gelen ekiplerimiz, kontrollerini sağladıktan sonra birkaç gün içerisinde enerji kimlik belgenizi alabilirsiniz.

OSMANİYE ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

OSMANİYE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

OSMANİYE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN