BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Ordu Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi; Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği göz önüne alınarak oluşturulmuş, binaların enerji tasarruflu hale getirilmesi ve ülke enerji kaynaklarının israfını önlemek için uygulamaya konmuş zorunlu bir belgedir. Bu belge ile enerjinin daha verimli ve daha etkin kullanılması amaçlanmış olup, binaların enerji tüketim seviyelerinin belirlenmesi açısından da önem arz etmektedir. Ordu enerji kimlik belgesi ile dikkate alınan işlemler ise; binalardaki ısıtma ver soğutma sistemlerinin denetlenmesi, binaların sera gazı salınım oranının belirlenmesi ve binaların yalıtım özelliklerinin gözden geçilmesi olarak sıralanabilmektedir. Tıpkı beyaz eşyalardaki gibi bir enerji sınıfının belirlendiği bu işlemlerde A harfinden G harfine kadar enerji sınıfları bulunmaktadır. Bu noktada ise A sınıfı binalar, en verimli binayı temsil ederken; G sınıfı binalar ise en düşük verime sahip binaları ifade etmektedir. Binalarda sınıflandırmayı gösteren ve zorunlu olan bu belgeye Enerji Kimlik Belgesi, kısacası EKB denilmektedir.

Ordu Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir?

Ordu enerji kimlik belgesi yasa ile alınması gereken zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Bina alım ve satımı yapan kişilerin temin etmesi gereken bu belge, özellikle tapu dairelerindeki işlemlerde sizlerden talep edilmektedir. Ayrıca en az C sınıfı enerji verimliliğine sahip yeni bina tasarımlarının yapılması gerektiği yasa olarak açıkça belirtilmiştir. Bu sınıfa sahip olmayan binalar içinse iskan ruhsatı verilmeyecektir. Eski binalarda ise Ordu enerji kimlik belgesi alınabilmesi için sınıflandırma seviye koşulu bulunmamaktadır.

Mevcut binalar; ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma verimi ve aydınlatma verimliliği gibi parametrelere bağlı olarak herhangi bir sınıfta Enerji Kimlik Belgesi alabilmektedirler. Ayrıca kullanım süresi iki seneden az olan yapılar, elli metrekare aşağısında kullanım alanı bulunan binalar, seralar, atölyeler ve depolar için Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu özelliklere sahip olmayan diğer tüm yapıların Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunuyor. Bununla birlikte, Enerji kimlik Belgesi yeni binaların iskân izni alabilmesi için zorunlu bir belgedir. Binalarda Enerji kimlik Belgesi alabilmek için istenen evraklar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 -Binanın Isı Yalıtım Projesi

 -Binanın Elektrik Projesi

 -Binanın Mimari Projesi

 -Binanın Mekanik (Isıtma ve Soğutma) Tesisat Projesi

Enerji Kimlik Belgesi’nin Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Ordu enerji kimlik belgesi, düzenlendiği tarihten itibaren 10 sene geçerli bir belgedir. Süre bitiminde sonra ise yeni bir Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi gerekmektedir. Ayrıca binaların dış yapısında bir değişiklik yapılmış ise bu sürenin dolması beklenmeden Enerji Kimlik Belgesi düzenletilmesi gerekmektedir. Yasa gereği, bu belgeler binaların girişlerinde herkesin görebileceği bir yerde asılmalıdır. Sadece Bakanlığın belirlediği uzman kişilerce düzenlenebilen bu belge için herhangi bir uzman firma ile anlaşma şartı bulunmaktadır. Binaların ısı verimliliği hakkında sınıfların yer aldığı bu belgelerde; binaların enerji tüketim seviyeleri ve sera gazı salınım sınıfları detaylı olarak yer almaktadır.

Binalarda enerji tasarrufu sağlamak amacıyla yapılan bu işlemler; sağladığı tasarruflar ile hem bina sahiplerine önemli avantajlar getirirken hem de sanayi şirketlerinin kapasitelerinin ve verimliliklerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Şöyle ki, ısı verimliliği için harcamalar yapan firmaların imalat faaliyetlerindeki makine ve teçhizat alımlarında damga vergisinden istisnalar getirilmiştir. Bunun haricinde Ordu enerji kimlik belgesi sahiplerinin sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 -Fabrikalarda enerji tasarrufu sağlamaya yönelik alınan yeni cihazlarda damga vergisinden istisnalar getirilmiştir.

 -Meskenlerde kullanılan yalıtım malzemelerinde vergi istisnaları bulunmaktadır.

 -Ticari olarak kullanılan binalarda enerji verimliliği için yapılan yalıtımlarda da vergi avantajları bulunmaktadır.

 -Tüm bu vergisel avantajların yanında ülke ekonomisi için de önemli olan Enerji Kimlik Belgesi, ülke sermayesinin verimli bir şekilde kullanılması için önemli bir yere sahiptir. Enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılabilmesi için de son derece gerekli olan bu düzenlemeler ile ülkemiz önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Ordu Enerji Kimlik Belgesi

Kaliteli Enerji Kimlik Belgesi Hizmetleri

Ordu enerji kimlik belgesi hizmetleri ile sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışan firmamız, kadrosunda bulundurduğu uzman kişiler ile EKB alma sürecinde sizlere destek olmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi almak isteyen bina sahiplerinin talebini alır almaz işlemlere başlayan uzman ekibimiz, sizleri evrak işinden de kurtararak en hızlı şekilde EKB almanıza yardımcı olmaktadır. Sizin adınıza gerekli tüm resmi yerlere başvuruda bulunan firmamız, rahat ve kolayca Enerji Kimlik Belgesi almanızı sağlamaktadır. Yılların deneyimi ile Enerji Kimlik Belgesi alma sürecinde sizlere en iyi hizmeti sunan firmamızın faaliyetlerini incelemek ve EKB hakkında detaylı bilgi almak için sizleri ofisimize bekleriz.

ORDU ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ORDU İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ORDU İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN