BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Niğde Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi; binalardaki ısıtma ve soğutma sistemlerinin gözden geçirilerek, aşırı enerji harcayan sistemlerin iyileştirilmesi sonrası binalara verilen bir çeşit karnedir. Bu karnede binaların ısı verimliliği hakkında detay bilgiler yer almaktadır. Bir başka değişle Enerji Kimlik Belgesi; oturulan binaların enerji tasarrufunu ölçmekte olup, ölçüm sonucu çıkan değer ile binalara not verilmektedir. Yapılan incelemede ise binaların ısı yalıtımı, sera gazı emisyon değerleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin kalitesi, pencerelerin ısı verimliliğine katkısı, binanın mimari yapısı gibi birçok etken incelenir. Böylece hesaplamalar sonucunda ısı verimliliğine sahip binalara Niğde enerji kimlik belgesi verilmektedir. Yapılan araştırmalar ise ülkemizdeki enerji harcamalarının çoğunun meskenlerde yapıldığını gösterdiğinden, bu uygulama ülke kaynaklarının verimli kullanılması için çok önemlidir.

Niğde Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir, Önemi Nedir?

Niğde enerji kimlik belgesi; 2007 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu hükümlerince zorunlu bir uygulama olup, enerjinin etkin kullanılması ve israfın önlenmesi için önem verilmesi gereken bir uygulamadır. Bu uygulama ile çevrenin korunması da mümkün olup, enerji kullanımındaki verimliliğin de arttırılması planlanmaktadır. Niğde enerji kimlik belgesi, 2011 yılından sonraki yeni binalar için geçerli olup, eski binalar için herhangi bir düzenleme mevcut değildir. Yasaya göre, tapu devir işlemlerinde de istenen Enerji Kimlik Belgesi, tüm resmi işlemleri kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Ülkemizde sadece Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yetki verdiği Enerji Verimlilik Danışmanlık firmaları tarafından yapılan Enerji Kimlik Belgesi işlemleri için işinde uzman ve deneyimli şirketlerle çalışmak, işlemlerin en hızlı ve kolay şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Niğde enerji kimlik belgesi düzenlenme tarihinden itibaren 10 sene geçerli olup, süre bitiminde tekrar alınması gerekmektedir. Ayrıca bina dışında herhangi bir değişiklik yapılırsa da yeniden Enerji Kimlik Belgesi alınması gerektiği yasa ile açıkça belirtilmiştir. Özellikle günümüz çağında enerjinin önemi çok büyük olduğundan, enerji verimliliği açısından bu belgenin önemi büyüktür. Bu belgeye sahip olanlar böylece enerji tasarrufu sağlamış olacaklardır. Bununla birlikte; Enerji Kimlik Belgesi, 50 metrekare üzerindeki tüm yeni binalar için zorunlu olup, bina sahiplerinin 31.12.2019 tarihine kadar Niğde enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi’nin Özellikleri Nelerdir, Bina Sahiplerine Faydası Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi, bina yöneticileri tarafından muhafaza edilecek olan ve bina girişine de asılması zorunlu olan bir belgedir. Bu belge binanın tamamı için hazırlansa da isteğe bağlı olarak kat mülkiyetine haiz bölümler için de ayrı olarak düzenlenebilmektedir. Bu belge ile binalara A ile G arasında bir not verilmektedir. Bu not sistemine göre, A notuna sahip binalar en verimli binalar, G notuna sahip binalar ise en düşük verimliliğe sahip binalar olarak görülmektedir. Geçer not almak isteyen bina sahiplerinin ise en az C notuna sahip binaları olması gerekmektedir. Enerji Kimlik Belgesi sahipleri kanun kapsamında bazı avantajlara sahiptirler. Bu avantajların en önemlisi, Niğde enerji kimlik belgesi sahiplerinin binalarındaki değer artışıdır.

Enerji seviyesi yüksek binalar, yüksek bir alıcı talebi ile karşılaşabileceğinden EKB almak, bina sahipleri için oldukça önemlidir. Yeni ev sahibi olmak isteyen kişiler, binanın Enerji Kimlik Belgesi’ni dikkate alarak değerlendirme yapacağından, bu belgeye sahip olan satıcılar bir adım önde olacaklardır. Ayrıca yapılan vergisel düzenlemeler ile yüksek enerji tasarrufu sağlayan binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemelerinde indirim imkanı sağlanmıştır. Bununla birlikte Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan değişikliklerle; ısı yalıtım ve enerji tasarrufu sağlayan yatırımlara yapılan harcamalar, binaların maliyetine yazılmadan direkt gider olarak yazılabilecek. Ayrıca gayrimenkul iradı sahiplerine de aynı harcamaları gider olarak düşebilme imkanı verilmiştir.

Niğde Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Alma Hizmetleri

Niğde enerji kimlik belgesi firması olarak biz, EKB alma sürecinde sizlere destek olarak en iyi hizmeti almanızı sağlıyoruz. Uzman ekibimiz ve deneyimli personellerimizle Enerji Kimlik Belgesi alma sürecinde sizlere yardımcı olan firmamız, sizleri evrak işi ile yormadan kolayca belge almanızı sağlamaktadır. Termal kamera ile yapılan ısı testleri ve binanızın ısıtma ve soğutma sistemleri uzman kişilerce incelenmekte, sizlere en doğru şekilde bilgi verilmektedir. Belge alma sürecinde geçerli not alabilmeniz için tüm eksikleri tamamlamanıza yardımcı olan firmamız, sertifikalı personelleri ile ısı yalıtımı konusunda sizlere kaliteli hizmet vermektedir. Siz de binalarınız için işinde uzman Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili bir firma arıyorsanız, hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sizleri işyerimize bekliyoruz.

NİĞDE ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

NİĞDE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

NİĞDE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN