BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Nevşehir Enerji Kimlik Belgesi

Türk Kanun ve Yönetmeliklerine göre zorunlu bir gösterge olan Nevşehir enerji kimlik belgesi, binalarda kullanılan enerji miktarı ile kullanılması gereken enerji miktarını gösteren bir belgedir. 5627 sayılı çıkarılan kanuna göre 2011 yılının Ocak ayından itibaren 50 metre kare üzerinde inşaat alanına sahip olan tüm binaların çıkarması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi, binaların teknik alt yapısı, ısı yalıtımı ve ısı kullanım kalitesini göstermektedir.

Hükümetin 2007 yılında aldığı bir karar ile tüm binalar için zorunlu hale getirilen Nevşehir enerji kimlik belgesi alınması için binaların tamamına 10 yıl süre tanınmıştı. Ancak bu süre 2017 yılından 2020 yılına kadar ertelenmiştir. Zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi, binanın satışı ve kiralama işlemleri sırasında binanın yeni sahibine veya kiracısına gösterilmek zorundadır. Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması için ısı yalıtımı olma zorunluluğu konusunda yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi’nin sadece ısı yalıtımı olan binalara verileceği bilgisi yanlıştır çünkü bu belgenin verilmesi için ısı yalıtım şartı aranmamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi daireler için değil tüm bina için alınır. İsteğe bağlı olarak binadan bağımsız alanlar için de alınabilmektedir.

Nevşehir Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ÖNEMİ NEDİR?

Nevşehir enerji kimlik belgesi, kanuni bir zorunluluktur. Bu nedenle bazı kanuni yaptırımlardan kurtulmak için Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekmektedir. Enerji Kimlik Belgesi alınmamış olan binalar yapı ruhsatı alınamadığı için satılamamaktadır ve kiraya verilememektedir. Enerji Kimlik Belgesi alınana kadar binaya faturalar için abonelikler de verilmez. Bu nedenle bina sahipleri zor bir duruma düşmektedir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin geçici olan 4. Maddesine göre, 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapılan binalara mevcut yani eski bina, 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alınan binalara yeni bina denilmektedir. Mevcut yani eski binalar Bakanlık tarafından verilen 2020 yılına kadar Nevşehir enerji kimlik belgesi almak zorundadır. Yeni binalar ise izin belgesini alma aşamasında Enerji Kimlik Belgesi’ni almak zorundadır. Ancak bu belgenin bir binaya verilebilmesi için bazı kriterlerin sağlanması da gerekmektedir.

Bu anlamda beyaz eşyalarda yapılan performans sınıflandırmasında olduğu gibi yapılan sınıflandırma da binanın en az C sınıfı performans ile enerji kullanımı gerekmektedir. C sınıfının altında performans gerçekleştiren binalara Nevşehir enerji kimlik belgesi verilemez ve ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesi için zaman verilir. Eksikler düzeltildikten sonra gerekli işlemler yapılarak tekrar başvuru yapılır. A, B ve C sınıfında performans gösteren binalara Enerji Kimlik Belgesi 10 yıl süreliğine verilir. D, E, F ve G sınıfı performans gösteren binalar ise kötü performans gösterdiği için ve fazla enerji harcadığı için Enerji Kimlik Belgesi verilmez ve eksiklikler için çalışmalar yapılmaya başlanır.

Nevşehir Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kanunen her bina için gerekli olan Nevşehir enerji kimlik belgesi hem ülke ekonomisine hem de binanın sahiplerine bazı avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlardan ilki, binadaki enerji performansının yükseltilerek daha az enerji harcanmasının sağlanmasıdır. Bu sayede binadaki enerji harcaması için ödenen fatura ücretlerinde de azalma yaşanır. Bu sayede daha etkin bir şekilde enerji kullanılırken ödenen ücrette düşer. Bina sahibinin binanın satışı esnasında binaya koyduğu değerden daha yüksek bir değerle binanın satışı sağlanmaktadır. Çünkü Enerji Kimlik Belgesi binalara bir ayrıcalık katmaktadır. Binanın yeni sahibi olacak olan kişi için de EKB bir avantaj sağlayarak binanın alt yapı bilgisini ve enerji kullanım performansını önceden görmesini sağlar. Bu nedenle bina alımlarında tercihleri de değişebilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi bina sahibine verilerek birini kendisinin saklaması birinin de bina girişine asması istenir. Bu sayede binaya giren herkesin bu belgeyi görebilmesi sağlanır. Enerji Kimlik Belgesi, küreselleşen Dünya’da azalan enerji miktarında da tasarruf edilmesini sağlayarak ülke ekonomisine büyük katkılar sağlar. Verilen Enerji Kimlik Belgesi, 10 yıl süre içinde binada değişiklik olması halinde 10 yıl bitimi beklenmeden belgenin yenilenmesi istenir.

Bütün Nevşehir enerji kimlik belgesi süreçlerinde işlemlerin en başından en sonuna kadar hizmet veren ve bu konuda Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan Enerji Kimlik Belgesi danışmanlık şirketimiz de bütün müşterilerimizin işlemleri bekletilmeden hızlı bir şekilde hazırlanarak Bakanlığa gönderilir ve alınan belge müşteriye bizzat teslim edilir.

NEVŞEHİR ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

NEVŞEHİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

NEVŞEHİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN