BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Muğla Enerji Kimlik Belgesi

Binanın enerji performansının ölçülmesi anlamına gelen Muğla enerji kimlik belgesi, binalarda kullanılan enerji kaynaklarının hem verimli hem de etkin bir şekilde kullanılması ile israfın önlenerek çevre korunmasının sağlanmasıdır. 5627 sayılı kanun gereği hayata geçirilen Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesinde binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özelliği, enerji tüketimi ve sera gazı salım seviyesi bilgileri yer almaktadır. Bu nedenle binaya ait enerji karnesi olarak tanımlanabilir.

Değerlendirme esnasında A’dan başlayarak G’ye kadar ilerleyen bir sistemdir. Bu sistemde A en yüksek seviyeyi, G ise en düşük seviyeyi göstermektedir. Yeni yapılan binalarda bu değerin en az C olması gerekirken mevcut olan eski binalarda böyle bir kural yoktur. Yeni binalara koyulan bu kural ile Muğla enerji kimlik belgesi alırken C değerini alamayan binaların iskan ruhsatını da almaları mümkün değildir. Kısaca EKB olarak belirtilen Enerji Kimlik Belgesi, 1 Ocak 2011 tarihinden daha sonra yapılan ve ruhsatı alınan bütün binalar için uygulamaya konulmuştur. Ancak bu tarihten önce inşa edilen binalara ise önce 2017 yılına kadar süre verilmişken bu süre uzatılarak 2020’ ye kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu uzatılmıştır.

Muğla Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN ÖNEMLİDİR? ALINMASI NEDEN GEREKLİDİR?

Kanuni olarak bir zorunluluk haline getirilen Muğla enerji kimlik belgesi, 50 metrekareden daha az kullanım alanına sahip binalar için zorunlu değildir. Ayrıca 2 yıl süre ile kullanılacak olan binalar için de Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekmemektedir. Enerji Kimlik Belgesi, binanın yapı ruhsatının alınabilmesi için gereklidir. Çünkü yeni inşa edilen ve yapı ruhsatı alınmak istenen binalar için hazırlanan belgeler arasında Enerji Kimlik Belgesi’nin ibrazı şarttır. İşlem esnasında Enerji Kimlik Belgesi olmaz ise yapı ruhsatı onaylanmaz ve verilmez.

Bu nedenle o binaların satışına da yasal olarak müsaade edilmez. Ayrıca Muğla enerji kimlik belgesi olmayan binaların kira işlemlerine de izin verilmez. Binayı kiralayan kişi abonelik işlemleri için başvurduğunda, bu başvuru onaylanmaz ve abonelikler verilmez. Bu nedenle EKB alınması gereklidir. Enerji Kimlik Belgesi, binalarda kullanılması için gereken enerji miktarını belirler ve bu miktarın üzerinde gereksiz yere enerji harcanmasını önlemektedir. Böylece sağlanan enerji tasarrufu ile hem bina sahibine hem de Türkiye ekonomisine fayda sağlar. Enerji Kimlik Belgesi, binaların asıl değerinin belirlenmesi için de önemlidir.

Muğla Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ÖZELLİKLERİ

Enerji Kimlik Belgesi, harf sistemi ile derecelendirmektedir. Bu derecelendirmeye göre en yüksek derece sınıfı A’dır ve bu değeri alan binada enerji kullanma performansı çok iyidir. B ve C alan binalara da Enerji Kimlik Belgesi verilir. Bu dereceler kötü performans gösterildiği anlamına gelmemektedir. C değeri sınır olarak belirlenmiştir. Bunun üstündeki değerler Muğla enerji kimlik belgesi verilen binanın enerji performansının yükseldiği anlamına gelir. C’den daha az olan D, E, F, G değerleri ise enerji performansının düşük olduğu anlamına gelir. G değeri alan binanın enerji performansı çok kötüdür ve bu binalarda iyileştirme çalışmaları yapılması ve bu çalışmaların hangi alanlarda yapılması gerektiği Muğla enerji kimlik belgesi sayesinde belirlenmektedir. Bu nedenle bina sahibinin bunu fark etmesi için avantaj sağlamaktadır.

Enerji Kimlik Belgeleri verildikten sonra 10 yıl boyunca yenilenmesine gerek yoktur. 10 yılsonunda tekrar araştırma yapılarak belge yenilenir. Ancak belgenin alınmasından sonra 10 yıl dolmadan binada bir değişiklik olursa ya da bina da tadilat yapılırsa 10 yılı beklemeden Muğla enerji kimlik belgesi yenilenmek zorundadır. Bu işlemler Bakanlığın yetkilendirmiş olduğu ve bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi uzmanı çalıştıran danışmanlık firmaları tarafından takip edilerek yapılmaktadır. EKB fiyatları binanın toplam inşaat alanı, ruhsat alınma tarihi, asansörün projede olup olmaması, ısıtma sisteminin türü ile kat sayısına bağlı olarak değişmektedir. Metrekare bazında hesaplanan EKB fiyatları her binaya göre değişiklik göstermektedir.

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olarak hizmet sunan ve kurulduğu günden beri verdiği kaliteli hizmetleri ile memnun kalmanızı garanti eden Enerji Kimlik Belgesi firması olarak daima işlemlerinizde yardımcı olmaktayız. Enerji Kimlik Belgesi’nin bütün süreçlerinde sizin bilginiz dahilinde işlemleri sizin adınıza yürüterek en kolay şekilde Enerji Kimlik Belgesi almanızı sağlıyoruz.

MUĞLA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

MUĞLA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

MUĞLA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN