BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Mersin Enerji Kimlik Belgesi

Mersin enerji kimlik belgesi, 2008 yılında yürürlüğe giren ancak 1 Ocak 2011 tarihinde çıkarılan kanunla her bina için zorunlu hale getirilen bir belgedir. Bu belge binanın ısı yalıtımı, ısınma ya da soğuma enerjisi gibi bilgilerle binanın enerji performansının ne olduğunun belirlenmesini sağlayan bir belgedir. Bina alım satım işlemleri esnasında uygulanan Enerji Performans Yönetmeliğine göre Tapu Müdürlüğündeki işlem esnasında DASK sigortasının şart koşulması gibi çıkarılmış olan kanunla Enerji Kimlik Belgesi de her bina için zorunlu hale gelmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji seviyelerini otaya koyarak tercih edilmesini ve satış değerini etkilemektedir. Binalar için alınacak olan Mersin enerji kimlik belgesi sayesinde Mersin’de binaların satışı daha kolay yapılabilecektir. Bunun da nedeni Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalara satış izni verilmeyecek olmasıdır. Çıkarıla kanun maddesine göre Enerji Kimlik Belgesi almamış olan binalar hem yapı iznini alamaz hem de satış ile kiralama işlemlerine izin verilmez. Binayı kiralayan yeni kiracı faturaların abonelikleri için gittiğinde Enerji Kimlik Belgesi ibraz edilmezse abonelikler verilmemektedir. DASK belgesi ile binanın depreme dayanıklılığı belirlenmektedir. Enerji Kimlik Belgesi ile de binanın enerji verimlilik performansı belirlenmektedir.

Mersin Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN ÇIKARILMAKTADIR? ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Binaların enerji tüketim sınıfını belirleyen Mersin enerji kimlik belgesi, her binanın kendine özgü olan pasaportu gibidir. Yönetmelik kararı uyarınca çıkarılan Enerji Kimlik Belgesi’nin binaya girenlerin görebileceği bir alana asılması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi hazırlanıp onaylandığı günden başlayarak 10 yıl süre ile geçerli olacaktır. 10 yıl süre içinde binada herhangi bir tadilat yapılırsa Enerji Kimlik Belgesi’ne bu tadilatın eklenmesi için yeniden çıkarılması gerekir. 10 yıl süre dolduktan sonra ise yine gerekli araştırmalar yapılarak Bakanlığa gönderilir ve onaylandıktan sonra yeni Mersin enerji kimlik belgesi alınmış olur. 2011 yılından önce iskân ruhsatı alınan binalarda geçerli olan Enerji Kimlik Belgesi için binada mantolama yapılmasına gerek yoktur.

Yapılan bu uygulama sonunda binanın enerji verimliliğinin seviyesi belirlenmektedir. Binanın bir anlamda karnesi sayılan Mersin enerji kimlik belgesi, binaların satış değerini artırmaktadır. Binayı alacak olan kişinin bina ile ilgili bilgileri önceden öğrenmesini sağladığı için alım tercihlerini de etkilemektedir. Yeni yapılmış olan binalarda en az C sınıfı olma zorunluluğu mevcut olan eski binalarda geçerli değildir. Daire ya da konuta verilmeyen Enerji Kimlik Belgesi, bina için verilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi, hem ülke için hem de alıcı ile satıcılar için önemlidir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN NE GİBİ AVANTAJLARI VARDIR?

Tüm binalar için zorunlu olan Mersin enerji kimlik belgesi, birçok kişiye farklı avantajlar sunmaktadır. Binalarda kullanılan enerji ile enerji kaynaklarının verimli olarak daha etkin kullanımını ve enerji israfının önlenmesini sağlamaktadır. Çevreyi korumak için kullanılması gerekli olan enerji tutarının belirlenmesinde Enerji Kimlik Belgesi kullanılmaktadır. Önemli verilerden olan sera gazı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısınma – soğutma özelliklerinin neler olduğu Enerji Kimlik Belgesi sayesinde öğrenilmektedir.

Yeni yapılmış olan binaların yapı izni alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesi’nin de gösterilmesi zorunludur. Gösterilmemesi durumunda ise binalara yapı izni ve iskan izni verilmemektedir. Oluşturulan Mersin enerji kimlik belgesi örneğinin bir tanesi bina sahibinde bir tanesi binanın yöneticisinde bir tanesi de yönetim kurulunda bulunur. Bir örnekte bina girişine asılır. Bu belge sayesinde binanın değeri artırıldığı gibi vergi indirimleri de sağlanmaktadır. Binalarda harcanan ısınma veya soğutma gibi harcamaların ortalama olarak yarısının tasarruf edilmesini sağlayan Enerji Kimlik Belgesi, 10 yıl süre ile verilmektedir.

Mersin Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALIMI HİZMETLERİMİZ

Kurulduğumuz tarihten bu yana Mersin enerji kimlik belgesi alım sürecinde, sürecin başından sonuna kadar her aşamasında müşterilerimizin yanında olarak Enerji Kimlik Belgesi Alım süresini en aza indirgiyoruz. Bu işlemler için eğitim alarak uzman olan mimar ve mühendislerimizle işinin ehli bir firma olarak en iyi ve en kaliteli hizmet vermeyi garanti ediyoruz. Mimarlarımız ve mühendislerimizden oluşan ekibimiz, binanıza gelerek gerekli olan tüm araştırmaları yapar ve raporları oluşturarak ilgili bakanlığa gönderir. Bakanlığın yapmış olduğu inceleme sonucunda Enerji Kimlik Belgesi onaylanır ve tarafımızdan müşterimize bizzat teslim edilir. Fiyatlar konusunda da uygun fiyat politikamız ile bu belgeyi almanızı kolaylaştırıyoruz.

MERSİN ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

MERSİN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

MERSİN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN