BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Mardin Enerji Kimlik Belgesi

Isı Yalıtım Enerji Karnesi denilen Mardin enerji kimlik belgesi, 5627 sayılı Enerji Verimliliği kanuna bağlı olan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği maddelerine göre binalarda enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak amacı ile 2008 tarihinde çıkarılıp 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş ve alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kanuna göre 1 Ocak 2011’den sonra Türkiye’de yeni yapılmış olan binaların iskan ruhsatını çıkarmaları Enerji Kimlik Belgesi’ni almaya bağlanmıştır. Yani Enerji Kimlik Belgesi alınmış olan binalara iskan izni verilmektedir.

Alınan Mardin enerji kimlik belgesi üzerinde ilgili binanın resmi, inşa edilme zamanı, inşasında kullanılan malzemelerin türü ve enerji kullanımı konusunda verimliliği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu belge, 10 yıl geçerli olmak şartıyla verilmektedir. 10 yıl şartı tamamlandıktan sonra yeniden yapılan düzenlemeler sonucunda Bakanlığa Enerji Kimlik Belgesi için tekrar başvuru yapılır ve 10 yıl süre ile belge yenilenir. Ancak 10 yıl süre dolmadan önce, binada herhangi bir tadilat veya değişiklik yapıldı ise 10 yıl sürenin bitmesi beklenmeden Mardin enerji kimlik belgesi yenilenmelidir. Değişen enerji sistemleri ile ilgili bilgiler Enerji Kimlik Belgesi’ne eklenmektedir.

Mardin Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR VE ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Enerji Kimlik Belgesi’nin gerekliliği kanunen zorunlu olması ile başlar. Kanuni bir dayanak olduğu için Mardin enerji kimlik belgesi alınmadığı zaman bazı yaptırımlarla karşılaşılmaktadır. Bu yaptırımlardan ilki binaya yapı izni verilmemesidir. 2011 Ocak’tan sonra yapılan veya inşası devam eden binaların iskan ruhsatı için hazırlanacak belgeler arasında Enerji Kimlik Belgesi de yer almaktadır. İşlemlerin onaylanması esnasında Enerji Kimlik Belgesi verilmez ise binanın oturma izni verilmemektedir. Bu şekildeki binaların satış ve kiralama gibi işlemleri de kanunen yasaklanmaktadır.

Kiraya verilen binanın kiracısı fatura abonelikleri için geldiğinde abonelikler verilmemektedir. Bu nedenle Mardin enerji kimlik belgesi alınması gereklidir. Enerji Kimlik Belgesi, ülke ekonomisine sağladığı katkılardan dolayı da alınması gerekli olan bir belgedir. Bu belge ile binaların enerji verimliliği için ihtiyacı olan enerji miktarı belirlenir ve bu miktardan fazla enerjinin harcanması engellenmiş olur. Bu sayede etkin bir şekilde kullanılan enerji, Küreselleşen Dünya’da enerji miktarı konusunda tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi bu nedenle hem kanunen zorunludur hem de faydaları için gereklidir.

Mardin Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR? AVANTAJLARI VAR MIDIR?

Enerji Kimlik Belgesi, üzerinde binanın resmi ve bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. Binanın enerji performansına göre belirlenen harf sistemlerinden en uygun olanı performans derecesi olarak verilir. Buna göre Mardin enerji kimlik belgesi alan binalarda bu belgenin alınması için gerekli olan performans derecesinin en az C olması gerekir. En az C olmayan binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmemektedir. Buna bağlı olarak yapı ruhsatı da verilmez. Bu performans bareminde en düşük derece G’dir ve bu dereceyi alan binanın enerji kullanma performansının çok kötü olduğu anlaşılır ve binada düzenlemeye gidilir. En yüksek olan A derecesini alan binanın enerji performansının çok iyi olduğu anlaşılır.

Türkiye’de genel olarak binaların performansı C sınıfında yer almaktadır. Alanlara büyük avantajları olan Mardin enerji kimlik belgesi binaların değerini artırmaktadır. Bu sayede bina sahibi ekonomik olarak bir avantaj sağlar. Binayı alacak olan kişi de binanın her türlü bilgisine önceden ulaşma avantajı elde eder. Ayrıca bina sakinleri normal de ödedikleri faturanın en az % 30 oranında azalması ile ekonomik bir avantaj sağlar. Genel anlamda da Türkiye’de kullanılan enerji miktarında % 30 - % 50 arasında tasarruf sağlanır. Enerji Kimlik Belgesi uzmanı tarafından hazırlanan belge Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra bir örneğinin ilgili binaya asılması zorunludur. Bu sayede binaya giriş ve çıkışlarda herkes rahatça bu belgeyi görebilir.

Bu konuda yetkilendirilmiş olan firmamız Mardin enerji kimlik belgesi almanız için gereken bütün işlemlerde daima size yardımcı olmaktadır. Bakanlığın yetkilendirdiği uzmanlarımız tarafından binaya gidilerek gerekli olan bütün bilgiler toparlanır ve gerekli olan belgeler hazırlanarak Enerji Kimlik Belgesi oluşturulur. Bu belgeler Bakanlığın ilgili birimlerine gönderilerek onaylanma işlemi beklenir. Çok uzun sürmeyen bu işlemler Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra belge bina sahibine teslim edilir. Uyguladığımız fiyat politikaları gereğince uygun fiyata belgeyi temin edebilirsiniz.

MARDİN ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

MARDİN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

MARDİN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN