BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Manisa Enerji Kimlik Belgesi

Asgari olarak binanın kullanması gereken enerji miktarını ve buna bağlı enerji tüketim sınıflandırmasını, binanın yalıtım özelliklerini ve ısıtma – soğutma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgileri veren belgeye Manisa Enerji Kimlik Belgesi denir. Enerji Kimlik Belgesi, aynı beyaz eşya sınıflandırmasında görüldüğü enerji sınıfındaki etiketlerde olduğu gibi A ile G arasında temsil edilen enerji performans sınıfını belirlemektedir. Ayrıca bu belge binanın ısıtma ile soğutma sistemlerinin verimi, yalıtım özellikleri gibi bilgileri de içermektedir.

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan enerji kaynakları tüketimi önlemi çerçevesinde Manisa Enerji Kimlik Belgesi 2011 yılında alınan kararla zorunlu hale getirilmiştir. Eskiden Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu yoktu. İsteyen kişi isteğe bağlı olarak Enerji Kimlik Belgesi alıyordu. Ancak kullanılan enerji miktarının çok fazla artması ile belirlenen 2023 hedefleri arasına eklenen enerji tasarrufu ve enerji verimliliği maddesi ile alınan en önemli tedbirlerden biridir. Bu tedbir ile özellikle binalarda daha fazla kullanılan enerjilerin daha verimli bir şekilde kullanılması sağlanarak enerji miktarından tasarruf hedeflenmektedir. Bu tasarruf hem bina sahibine hem de ülkeye katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle herkesin zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi’ni bir an önce çıkarmaları öncelikle kendileri için önemlidir.

Manisa Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN ÖNEMLİDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR?

Manisa Enerji Kimlik Belgesi, bazı istisnalar dışında bütün binalar için zorunludur. Bina kullanım süresi 2 yıldan daha az olan binalar, toplam kullanılan alan 50 metre kareden daha az olan binalar, atölyeler, seralar ve depolar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda değildir. Bunun dışında kalan bütün binalar enerji verimliliği sağlanması için Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır. 2008’de çıkarılan ancak 2011’de yürürlüğe girmiş olan Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu kanunu kapsamında, bir bina için Enerji Kimlik Belgesi alınmamış ise binanın yapı izni işlemleri aşamasında da ibraz edilmesi gerektiği halde ibraz edilmemiş ise ilgili daire binaya yapı iznini vermez. Bu şekilde yapı izni alınamayan binanın her türlü emlak işlemlerine de kanunen engel koyulur.

Binanın elektrik – su gibi abonelikleri bu nedenle verilmez. Bina sahibi tarafından sıkıntı yaratacak olan bu durum Manisa Enerji Kimlik Belgesi alana kadar devam eder. Enerji Kimlik Belgesi binanın değerini yükselteceği için bina sahibi açısından önemlidir. Ayrıca etkin enerji kullanımı sayesinde de daha az enerji harcanmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi, yetkilendirilen kuruluşlar tarafından hazırlanarak ilgili daire tarafından onaylanır. Belge bina sahibine verilerek bir tanesinin bina girişinde görülecek bir alanda asılması istenir. Kanunen bu da bir zorunluluktur. Binaya giren herkes rahat bir şekilde bu belgeyi inceleyebilmelidir.

Manisa Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

Kısa sürede alınabilen Manisa Enerji Kimlik Belgesi, sağladığı avantajlarla bina sahiplerine ekonomik tasarruf imkânı sunmaktadır. Binalarda kışları soğuk nedeni ile yazları ise sıcak nedeni ile kullanılan enerji miktarı oldukça yüksektir. Hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi kapsamında incelenen binada, enerjinin verimli kullanılması için gereken enerji miktarı belirlenerek, belirlenen bu miktardan daha fazlasının kullanımı engellenmektedir. Bu da enerji tasarrufu sağladığı için ödenen faturaların tutarının azalmasını sağlamaktadır. Bir bina için alınan Manisa Enerji Kimlik Belgesi, binanın tamamı için alınır ve isteğe bağlı olarak daire için de alınabilir.

Enerji Kimlik Belgesi performans hesaplaması yapılırken ilgili bina ile referans olarak seçilen bina karşılaştırılır ve buna göre puanlama yapılarak harf sistemi ile sınıflandırılır. Bu sınıflandırmaya göre, enerji kulanım performansı kötü olan binalara aldığı puanlamaya göre D, E, F ve G performans derecesi verilir. Bu performans derecesini alan binalara Manisa Enerji Kimlik Belgesi verilmez. Hesaplamalara göre enerji kulanım verimliliği iyi olan binalara ise A en yüksek olmak üzere B ve C performans derecesi verilir. Binanın Enerji Kimlik Belgesi alması için en az C derecesi alması gerekmektedir.

Bu konuda yetkilendirilen ve uzman mimarlar ile mühendislere sahip olan firmamız, Enerji Kimlik Belgesi alım süreçlerinin başından sonuna kadar siz müşterilerimize yardımcı olmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi uzmanlarımız binalarınıza gelerek, gerekli olan performans araştırmasını yapar ve vara eksikleri düzeltmenizi ister. Daha sonra alınan bilgilere göre Enerji Kimlik Belgesi raporları oluşturularak ilgili daireye gönderili ve onay işleminden sonra belge teslim edilir.

MANİSA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

MANİSA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

MANİSA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN