BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Malatya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji verimliliği kanunu gereği Malatya Enerji Kimlik Belgesi alınması hem ülke ekonomisi için hem de enerjinin verimli kullanılması için zorunlu hale getirilmiştir. Türkiye’de harcanan enerjinin büyük bir oranı binalarda harcanmaktadır. Isınma, soğuma gibi nedenlerle artan enerji harcaması verimsiz kullanma ile birleşince enerji kaynakları çok hızlı bir şekilde azalmaktadır. Dünya’da küresel ısınma sebebi ile kaynakların azalması da eklendiğinde, gelecekte daha büyük sorunların yaşanmaması için Bakanlık tarafından tedbirler alınmaya başlanmıştır. Bu anlamda Malatya Enerji Kimlik Belgesi her bina için zorunlu hale getirilmiştir.

Buna göre her binanın enerji performansı belirli kriterlere göre hesaplanarak Binalarda Enerji Performansına göre harf sistemi ile sınıflandırılacaktır. Enerji kullanımını verimli ve etkin yapan binalara A’dan başlamak üzere B ve C performansı verilmektedir. Bir binaya Enerji Kimlik Belgesi verilmesi için binanın enerji performans sınıfının en az C olması gerekmektedir. C ve üzerinde enerji performansı alan binalar, enerjilerini verimli kullanan binalar olarak bunu belirterek verilen belgeye Enerji Kimlik Belgesi denir. Performans değeri C den daha az olan D, E, F ve G olarak belirlenen binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmez ve enerjiyi daha verimli kullanabilmesi için gereken tadilatların yapılması beklenir. Enerji Kimlik Belgesi ülke ekonomisi için çok önemlidir.

Malatya Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖNEMİ NEDİR?

2011 yılından sonra kanuni bir zorunluluk haline gelen Malatya Enerji Kimlik Belgesi, hem bina sakinleri için hem de ülke enerji kaynaklarının verimliliği için önemlidir. Enerji Kimlik Belgesi olan binalarda kullanılan enerji kaynakları daha verimli ve daha tasarruflu kullanıyor anlamına gelir. Bu da hem tüketicinin ödeyeceği faturaların azalması için hem de ülkenin enerji konusunda dışa bağımlılığın olmaması için önemlidir.

Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalara yapı izni ile emlak izni verilmez. Buna göre binaların yapı izni alınma işlemleri anında ilgili kurum tarafından Malatya Enerji Kimlik Belgesi ibrazı istenir. Eğer binanın Enerji Kimlik Belgesi varsa binaya yapı izni verilir. Ancak binanın Enerji Kimlik Belgesi yok ise belge gelene kadar yapı izni de kanunen verilemez. Yapı izni verilmeyen ve Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların satışı ve kiralama işlemleri de kanunen yasaklanır. Binayı kiralayan kişinin abonelik işlemlerine de izin verilmez. Bu nedenle Enerji Kimlik Belgesi belirtilen süreler içinde mutlaka alınmalıdır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Malatya Enerji Kimlik Belgesi, üzerinde binanın resmi yer alan ve bina ile ilgili yapısal özelliklerin yer aldığı bir belgedir. Enerji Kimlik Belgesi onayı alan bina için Bakanlık tarafından 4 kopya verilir. Bu kopyalardan biri bina sahibinde, biri bina girişinde görülebilecek bir alanda, bir tanesi bina yöneticisinde bir tanesi de belgenin alınmasında aracı olan Enerji Kimlik Belgesi danışmanlığında kalır. Verilen bu Enerji Kimlik Belgesi’nin geçerlilik süresi 10 yıldır. Geçerlilik süresi dolan binalar için Enerji Kimlik Belgesi danışmanlığı yeniden araştırma yaparak rapor hazırlar ve Bakanlığa başvurur. İncelenen raporlar onaylanınca ikini kez 10 yıllık süre verilir.

Enerji Kimlik Belgesi’ni hiç alamayan binalara eksiklerini düzeltmeleri için süre verilir ve tekrar başvurmaları istenir. Enerji Kimlik Belgesi, birçok farklı avantaj da sağlamaktadır. Bina sahibi aldığı binayı satmak istediğinde eğer binada Malatya Enerji Kimlik Belgesi varsa, satış değeri daha da artmaktadır. Binayı alma isteyen kişi için ise bina iyi mi kötü mü araştırmasını yapmasına gerek kalmadan bina girişinde yer alan Enerji Kimlik Belgesi sayesinde tüm bilgilere ulaşma avantajı sağlar. Ayrıca binadaki kişiler için kullanılan enerjilere ödenen faturanın ücretleri Enerji Kimlik Belgesi sayesinde azalarak ekonomik bir avantaj sağlar. Enerji Kimlik Belgesi binaların enerjilerinin nasıl kullanıldığını gösterdiği için verimli kullanılmadığı durumlarda insanların bunu fark ederek eksiklerini düzeltebilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle Enerji Kimlik Belgesi hem bina sahibi, hem binayı yeni alacak kişi hem de ülke ekonomisi için büyük avantajlar sunmasından dolayı önemlidir.

Enerji Kimlik Belgesi verme konusunda yetkilendirilmiş olan Malatya Enerji Kimlik Belgesi danışmanlık firmamız, bu belgenin alınma aşamalarını tek tek sizin için düzenlemektedir. Yapılan düzenleme ile hazırlanan raporlar Bakanlığa gönderilir ve onaylanma işleminden sonra belgenizi size bizzat teslim eder.

MALATYA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

MALATYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI
MALATYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN