BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Yapılar için enerji kullanımı denince ilk akla gelen ısıtma ve soğutma sistemleridir. Bina sakinlerinin günlük ısıtma ve soğutma ihtiyaçları için kullanılan elektrik sarfiyatı zaman zaman çok yüksek olabilmektedir. Yüksek enerji kullanımı, enerji sistemlerinde daha çok dışa bağlı bir ülke olduğumuz için hem bina sahiplerinin bütçesini hem de ülke sermayesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Bunun önüne geçmek ve ısı tasarrufu sağlamak için çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu’na göre artık tüm yapılarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu kanunun amacı binalardaki enerji sarfiyatını azaltmak ve olumsuz ısı yalıtımına sahip binaları çevreye dost bir bina haline getirmektir.

Kütahya enerji kimlik belgesi; binalardaki enerji tüketiminin hesaplanması, binaların ısıtma ve soğutma özelliklerinin incelenmesi ve binaların çevreye verdiği zararların hesaplanması sonucu oluşan ve binaların A, B, C, D, E, F, G gibi harflerle sınıflandırılması ile uygulamaya konulan bir belgedir. Bu sıralamada A notu, en iyi enerji sınıfı olmakla birlikte; G notu ise en düşük enerji sınıfını ifade etmektedir. Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olmak isteyen bina sahipleri ise bu hesaplamadan en az C notu almak zorundadırlar. Enerji Kimlik Belgesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş Enerji, Verimlilik Danışmanlığı firmaları tarafından düzenlenebilmektedir. Kütahya enerji kimlik belgesi almak için bu şirketlere başvuru yapmak ve binalar için ısı verimlilik testi yaptırmak gerekmektedir.

Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi’nin Önemi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi aynı araç ruhsatları gibi alınması zorunlu bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan bina sahipleri ise tapu dairesi gibi resmi işlemleri belge olmadan yerine getiremeyeceklerdir. Daire, apartman gibi her türlü bina alım ve satımında istenen bu belge, binaların ruhsat alabilmesi için de gereklidir. Ayrıca Kütahya enerji kimlik belgesi alan bina sahipleri, bu belgeleri binaların girişine, görünen bir yere asmak zorundadırlar. 5627 sayılı kanunun 4. maddesine göre, 2011 yılında önce yapılmış binalar eski, 2011 yılından sonra yapılmış binalar ise yeni bina olarak nitelendirildiğinden yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunludur. Temin edilen belgeler ise ilgili belediyeye sunularak işlemler tamamlanır. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi binalarının değerini de otomatik olarak arttırdığından, bu belgenin temin edilmesi bina sahipleri için oldukça önemlidir.

Enerji Kimlik Belgesi Avantajları Nelerdir, Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) fiyatları, şirketlerin uyguladığı hizmet politikasına göre yapı kategorisi göz önüne alınarak belirlenmektedir. Kütahya enerji kimlik belgesi fiyatını belirlemek için EKB uzmanları öncelikle yapınızı incelemekte ve buna göre fiyat belirlemektedir. Yapılar bir bütün olarak değerlendirildiğinden fiyat politikası da buna göre belirlenmektedir. Enerji Kimlik Belgesi ile binalarda enerji tasarrufuna gidilmesi ve enerji kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması amaçlanmaktadır.

Bu kanun ile binaların enerji sarfiyatı en aza indirgenecek, binalar ısı verimliliğine göre en doğru şekilde sınıflandırılacak, sera gazı salınım seviyeleri kontrol altına alınacak ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimli kullanılması sağlanacak. Ayrıca Kütahya enerji kimlik belgesi sahiplerinin binaları da bu uygulama ile değer kazanacaktır. Yasal olarak bakıldığında ise kanun gereği ısı yalıtım malzemelerine indirim uygulanmakta olup, yalıtım yaptıracak kişiler düşük faiz avantajından faydalanırlar. Bunlara ek olarak, yönetmeliğe uyan binalarda yaklaşık yüzde 50 enerji tasarrufu görülmektedir.

Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Hizmetleri

Düzenlendiği tarihten itibaren 10 yıl geçerli olan Enerji Kimlik Belgesi, yeni binaların yapı kullanım izni alırken istenen zorunluluk evraklardan bir tanesidir. Verilen bu belge ile binalarınız kullanım için geçerli not alabilecektir. Kütahya enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili olan firmamız, bünyesinde bulundurduğu EKB uzmanları ile en doğru ve en kolay şekilde belge temin etmenize yardımcı olmaktadır. Bakanlık tarafından Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetki verilmiş olan firmamız, belge almak için talebiniz olduğu anda işlemlere başlayarak sizlere en hızlı hizmeti sunmaktadır.

Binalarınızla ilgili sizlerin adına araştırmalar yapan firmamız, sizleri evrak işlerinden de kurtararak en iyi hizmeti almanızı sağlamaktadır. En uygun fiyat anlayışını benimsemiş olan firmamız, Türkiye’nin herhangi bir yerinde bina kimlik çalışması yaparak, çözüm odaklı hizmet anlayışını sürdürmektedir. Siz de işinde uzman ekibimizin hizmetlerini incelemek; en hızlı, en güvenli ve en doğru şekilde Enerji Kimlik Belgesi almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KÜTAHYA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KÜTAHYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KÜTAHYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN