BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Konya Enerji Kimlik Belgesi

Konya Enerji kimlik belgesi binaların enerji ihtiyacını ve enerji tüketim sınıfının gösteren enerji performansını gösteren rapordur. Rapor binalarda enerji ve enerji kaynaklarının etkisi, verimli kullanılması gerektiğini, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlayabilmek için asgari açıdan binanın ihtiyaç duyduğu enerji ve enerji tüketiminin sınıflara ayrılması ısıtma-soğutma sistemlerinin verimi, yalıtım ve sera gazı salım seviyesi gibi konuları içermektedir. EKB ( Bina Enerji Performansı Yönetmenliği) gereğince binalara ait olan enerji kimlik belgeleri binanın giriş bölümünde görebilecek yere asılmalıdır.

Konya Enerji Kimlik Belgesi için Konya’da bulunan tüm binalara enerji kimlik belgesi düzenlemek için Bakanlık tarafından Enerji Kimlik Belgesi konusunda yetkilendirilmiş firmayız. Enerji kimlik belgesinin ne olduğunu daha basit bir ifade ile açıklarsak; bildiğimiz üzeri herkesin evinde sürekli kullanılan çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı ya da klima gibi elektronik cihazlarda enerji performansı sınıflandırılması bulunmaktadır. İşte bu enerji sınıflandırmaları yapılan düzenleme ve rapordan sonra binalar için geçerli duruma geçmektedir. Buna bağlı olarak A’dan G’ye kadar tüm harflere farklı enerji sınıflandırılmaları yapılmıştır. Bu sınıflandırmalara gör A enerji sınıfı en verimli iken, G enerji sınıfı ise değerlerine oranla daha düşük enerji seviyesini belirtmektedir. İşte binalar için belirtilen bu sınıflama Enerji Kimlik belgesi raporudur.

Konya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir Ve Önemi Nedir?

5627 sayılı Enerji Verimliliği kanunu gereğince yeni yapılan çok katlı binaların ruhsat alabilmeleri için enerji kimlik belgeleri alınması zorunlu kılınmıştır. Konya Enerji Kimlik Belgesi raporunda belirlenen enerji sınıfının minimum C sınıfında olması ve binaların buna uyum sağlayacak şekilde planlarının yapılması ve tasarlanması gerekmektedir. Aksi halde bu şartları bulunmayan binalara iskân ruhsatı verilmesi yasak kılınmıştır. Ancak çok önceden yapılmış hali hazırda olan binalara, yeni inşa edilen binalarda olduğu gibi enerji sınıfı zorunluluğu şartı bulunmamaktadır. Ancak mevcut binalardaki bazı faktörlere göre de farklı enerji sınıfında enerji kimlik belgesi alınmalıdır. Bu faktörlerin verimliliği enerji kimlik belgesi sınıflandırma işleminde çok büyük etki etmektedir.  Konya enerji kimlik belgesi düzenleyen yetkili firmamız yeni ya da eski binalarınıza enerji kimlik belgesi hazırlamaktayız.

Enerji Kimlik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

Konya Enerji kimlik belgesi, A-B-C sınıfında yer alana binalarda çevre vergisi daha az ödenecektir. Aynı zamanda konut sahibi satış işlemlerinde ya da kiraya verirken yüksek fiyatlar talep etme hakkına sahip olacaklardır. Özellikle A Sınıfı Enerji Kimlik belgesine sahip olan evler daha kısa zamanda satılabilecektir. Konya beptr. gov.tr’ nin verdiği verilere göre 584 adet enerji kimlik belgesi düzenlemiş olup, 250 tane proje tamamlanmıştır. Bunların 24 tanesi müstakil konut için, 232 tanesi apartman için, 4 tanesi rezidans için, 6 tanesi eğitim kurumları, 7 tanesi otel ve 9 tanesi de Alışveriş merkezleri olmak üzere onlarca Konya enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir.

Konya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır Ve Alması zorunlu Zorunlu Yapılar Hangileridir?

Konya enerji Kimlik belgesi almak zorunda olan yapılar şunlardır;

 -Sanayi alanlarında üretim yapan çok binalar,

 -Kullanım süresi 2 yılda az olan binalar,

 -Toplam kullanımı 50 metrekarenin üzerinde olan binalarda,

Atölye ve seralarda gibi yapılarda enerji kimlik belgesi uygulaması zorunludur. Enerji kimlik belgesi almak içim Enerji Kimlik belgesine sahip olan verme yetkisine sahip olan ve meslek odalarına kayıtlı ve SMM belgesi olan mimar ve mühendisler tarafından verilmektedir. Belgenin verilebilmesi için binanın enerji verimliliğinin ölçülmesi şarttır. Enerji verimliliği ölçülürken de binanın yalıtımında kullanılan yalıtımı v kullanılan malzemelerdir. Denetimde yapılması zorunlu olan ısı verimliliğin ölçülmesi olduğundan dolayı belgeyi verecek yetkiliye bir rapor sunulur ve bu rapor ile birlikte enerji kimlik belgesi verilip verilmeyeceğine dair kararlar alınır. Binalar enerji Kimlik belgesi alabilirse iskân ruhsatı almaya hak kazanacaklardır.

Firmamız eski ya da yeni binalarınız için enerji kimlik belgesi çıkarmak için bakanlıktan onaylı yetkili firmadır.2011 yılından önce yapılan ruhsatı olan binalara eski bina, 2011'den sonra yapılan ve ruhsatı olan binalar yeni yapı olarak tanımlanır. Eski ya da yeni yapılarınız için enerji kimlik belgesi alacaksanız firmamızla küçük bir görüşme yapmanız gerekir. Eski ya da yeni yapılar için hızlı ve güvenilir yollardan Konya enerji kimlik belgesi hazırlayabiliriz.

KONYA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KONYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KONYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN