BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Küresel ısınmanın etkisi Türkiye’de dâhil birçok ülkede görülmektedir. Bu etki sonucunda birçok kaynakta azalma görülmektedir. En çok azalmada enerji kaynaklarında yaşanmaktadır. Bu durumun önüne geçmek isteyen gelişmiş ülkeler, bazı tedbirler alarak bun durumun önüne geçmeye çalışmaktadır. Türkiye’de tedbir alan ülkelerden biri olarak Kocaeli enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirmiştir. Alınan farklı tedbirlerden en önemlisi olan Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu ile azalan enerji kaynağının daha verimli kullanılması sağlanarak tasarruf edilmesi amaçlanmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi ile binada kullanılan enerji kaynaklarının etkin kulanım performansı hesaplanmaktadır. Bu hesaplama sonucunda binalara harf sistemi ile performans notu verilerek Kocaeli enerji kimlik belgesi oluşturulmaktadır. Verilen bu performans notuna göre binanın eksikleri belirlenerek düzeltilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili kanun 2011 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu kanun gereği 2011 yılından sonra yapı ruhsatı alan binaların Enerji Kimlik Belgesi’ni almaları için harf sistemine göre verilen performans notundan en az C notunu alması gerekmektedir. Bunu sağlayamayan binalar için Enerji Kimlik Belgesi verilmezken bina yapı izni de verilmemektedir. Bu nedenle Enerji Kimlik Belgesi önemli bir hal almaktadır.

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN ALINIR? ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Binalara yapı izninin alınabilmesi için ve emlak işlemlerinin yapılabilmesi için Kocaeli enerji kimlik belgesi alınması gerekmektedir. Çünkü Bakanlık tarafından çıkarılan yönetmeliğe göre binaların Enerji Kimlik Belgesi alınmadığında kanunen bu binalara yapı ruhsatı verilmemektedir. Yapı ruhsatı alamayan binaların emlak işlemlerine yani alım – satım – kiralama işlemlerine de izin verilmemektedir. Bu nedenlerden dolayı Kocaeli enerji kimlik belgesi alınması zorunludur. Ayrıca bu belge ile binaların performansı ölçüldüğü için bazı önlemler alınarak gereksiz kullanımlar engellenmektedir. Bu da ülkenin kalkınması için gereklidir.

Enerji Kimlik Belgesi ile binanın enerji performansı ölçüldüğü için binada ne gibi eksikler var tespit edilmektedir. Bu eksikler giderilmeden binaya Enerji Kimlik Belgesi verilmez. Kocaeli de binalarda genelde ısınma amaçlı enerji kullanılmaktadır. Çünkü Kocaeli soğuk iklime sahip bir ildir. Bu gibi yerlerde ısınma amacı ile kullanılan enerji miktarı çoktur. Bu nedenle alınması gerekli olan Kocaeli enerji kimlik belgesi sayesinde ısınma için kullanılan enerji daha verimli kullanılarak israfı önlemektedir. Yapılan araştırmalar, Enerji Kimlik Belgesi alınan binalarda kullanılan enerji ile eki bina arasındaki enerji % 50 oranında değişiktir. Bu belge ile kullanılan enerji miktarı yapılan tasarruf ile azalmaktadır. Bu yüzden Enerji Kimlik Belgesi bütün binalar için önemlidir.

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ÖZELLİKLERİ – AVANTAJLARI

Enerji Kimlik Belgesi’nin üzerinde öncelikle ilgili binanın resmi yer almaktadır. Bu resmin altında bina ile ilgili bütün gerekli bilgiler ile binanın enerji kullanım bilgileri yer alır. Bu bilgiler Bakanlık tarafından yetkilendirilen firmaların Enerji Kimlik Belgesi uzmanları tarafından araştırılarak hazırlanmaktadır. Hazırlanan Kocaeli enerji kimlik belgesi sonucunda binaya bir harf ile enerji performansı verilmektedir. Bu harflerden G en kötü performansı sergileyen bina anlamına gelirken A’da en iyi performansı sergileyen bina anlamına gelir. En az C harfi alınması ile binaya yapı izni ile emlak izni verilir. C alamayan binalara eksikleri düzenlemeleri için ek bir zaman tanınır. Bu zaman diliminde yine Enerji Kimlik Belgesi uzmanı görevlendirilerek gerekli düzenlemeleri takip eder.

Bunun sonucunda yeni raporu hazırlar ve Bakanlığa sunar. Enerji kimlik belgesi onaylanır ve verilirse bu belge hiçbir şekilde değiştirilmeden binaya asılır. Bu binayı yeni alacak veya kiralayacak olan kişiler için bir avantajdır. Bu sistem sayesinde her türlü bilgiye kolayca ulaşılmaktadır. Ayrıca satıcının da binanın performans anlamında iyi olması ile binayı satmayı düşündüğünde değeri normale göre artmaktadır. Çünkü bu sistem ile ödenen ısınma ve aydınlatma faturaları daha az gelmektedir. Enerji Kimlik Belgesi, sağladığı tasarruf ile ülke ekonomisini de bile katkıda bulunur. Sürdürülebilir enerji miktarı da bu sayede büyük oranda artmıştır.

Bu belgeyi kişi kendisi hazırlayamaz. Bu nedenle Kocaeli enerji kimlik belgesi almak isteyen kişiler firmamıza başvurur. Başvuru işlemi sonrasında yetkilendirilmiş olan Enerji Kimlik Belgesi uzmanı söz konusu binaya gider ve araştırma yapar. Bunun sonucunda hazırlanan raporları Bakanlık değerlendirerek Enerji Kimlik Belgesini onaylar. Bu süreçte sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan firmamız her işlemi gerçekleştirmektedir.

KOCAELİ ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KOCAELİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KOCAELİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN