BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Kırklareli Enerji Kimlik Belgesi

Binaların enerji kullanımı konusundaki performansını gösteren ve beyaz eşyalardaki enerji etiketine benzeyen bir kimlik belgesi olan Kırklareli enerji kimlik belgesi, binanın havalandırma, ısıtma, soğutma ve sıcak su için ne kadar enerji harcadığını göstermektedir. Ayrıca binadaki sera gazının miktarı ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım durumunu göstermektedir. Beyaz eşyalarda olduğu gibi A ile G arasında sınıflandırma yapılmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi’nde yer alan değerler verilmiş olan değerler gerçek olarak yapılan enerji tüketim değerlerini değil, yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenen ortalama olarak enerji tüketimini göstermektedir. Bu hesaplamalar ise Kırklareli enerji kimlik belgesi alınan binanın elektrik ile yalıtım projeleri, mekanik ve mimarı projeler üzerinden yapılmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi hesaplanırken binadaki kişilerin değil binanın kendi enerji performansı ölçülür. Bu nedenle bina içinde kullanılan aydınlatmalar, ocaklar, beyaz eşyalar ve ana ısıtma elemanları dışında olan bireysel ısıtma cihazları yani elektrikli soba gibi ürünlerin kullanımı Enerji Kimlik Belgesi hesaplamalarına dâhil edilmemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması gereken binalar mevcut yani eski binalar ile yeni binalar olarak ikiye ayrılır. Yeni olan binalar 1 Ocak 2011’den sonra inşaat ruhsatı alan binaları kapsamaktadır. Mevcut yani eski binalar ise 1 Ocak 2011 tarihinden önce inşaat ruhsatını almış olan binaları kapsamaktadır. Yeni olan binaların iskan izni alabilmesi için Enerji Kimlik Belgelerinin alınmış olması gerekmektedir. Mevcut binalara ise 2020 yılına kadar süre tanınmıştır. Bu tarihe kadar Enerji Kimlik Belgeleri ‘nin tamamlamaları gerekmektedir.

Kırklareli Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ÖNEMİ NEDİR?

Bakanlık tarafından yetkilendirilen Enerji Kimlik Belgesi danışmanlıkları tarafından hazırlanan Kırklareli enerji kimlik belgesi yasal olarak gereklidir. Eğer bina sahibi Enerji Kimlik Belgesi almaz ise binanın yapım ve iskan ruhsatı almasına izin verilmez. Buna ek olarak bina sahibi Enerji Kimlik Belgesi’ni almadan binanın satışını yapamaz ve binayı kiraya veremez. Bu kanunen yasaklanır. Kiraya verilse bile kiracı olan kişi faturaların aboneliğini üstüne almak istediğinde ilgili kurum Kırklareli enerji kimlik belgesi gösterilmediği sürece bu abonelikleri vermez.

Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması, doğru yerlere yatırım yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca gelecek yıllarda Devlet tarafından uygulanacak olan Enerji Verimliliği kapsamında yapılan teşviklerden de yararlanabilmeyi sağlar. Enerji Kimlik Belgesi’nin bazı istisnaları vardır. Bu istisnalardan biri geçici olan yapılardır. Yani 2 yıldan daha az kullanılacak olan binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu değildir. Ayrıca 50 metre kareden daha küçük olan binalar için de Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması zorunlu değildir. Enerji Kimlik Belgesi’nin belirlenen tarihe kadar süresi vardır. Ancak o tarihten önce binanın satışı veya kiralaması yapılacaksa Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması gerekmektedir.

Kırklareli Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI NELERDİR?

Enerji Kimlik Belgesi, hazırlanıp verildikten sonra 10 yıl geçerlidir. 10 yıl süreden sonra belge yeniden hazırlanarak Bakanlığın onayına gönderilir ve yenisi alınır. Ancak binanın Kırklareli enerji kimlik belgesi alındıktan sonra binada herhangi bir tadilat yapılırsa, Enerji Kimlik Belgesi’ne bunun eklenebilmesi için yeniden düzenlenmesi gerekir. Belge’nin düzenlenmesi için yetkilendirilmiş olan firmalar tarafından yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi’nin sınıflandırılması önemlidir. Bu sınıflandırmaya göre binanın Kırklareli enerji kimlik belgesi alabilmesi için enerji sınıfının A, B veya C olması gerekmektedir. Yani, binaya Enerji Kimlik Vergi’si verilmesi için en az C sınıfında olması gerekmektedir.

Buna bağlı olarak C’den daha az olan D, E, F ve G harfini alan binaların enerji performansları kötü olarak değerlendirilir ve bu binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmez. Kötü enerji performansı olan binalara bu sorunları düzeltmeleri için zaman verilir ve belgenin yeniden düzenlenmesi istenir. Bu anlamda yeniden hazırlanan belge tekrar onaya gönderilir. Bu sayede bina sahibi, binada ne gibi sorunları düzeltmesi gerektiğini öğrenmiş olur. Enerji Kimlik Belgesi hem sahibine hem de ülkeye avantajlar sağlamaktadır. Ülkenin kalkınmasına ve enerji kaynaklarının tasarrufuna katkı sağlayan Enerji Kimlik Belgesi, binanın da gerçek değerinin belirlenmesini sağlamaktadır.

Kırklareli enerji kimlik belgesi hazırlama hizmeti veren firmamız, bu konuda tüm müşterilerimize ayırt etmeksizin en kaliteli hizmeti vermektedir. Uzman Enerji Kimlik Belgesi hazırlayan elemanlarımız gerekli olan bütün araştırmalardan sonra belgeleri hazırlar ve Bakanlığa onaylatarak belgenin alınmasını sağlar.

KIRKLARELİ ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KIRKLARELİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KIRKLARELİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN