BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi uygulaması 2011 yılından bu yana yürürlükte olmakla birlikte 1 Ocak 2020 yılından itibaren tüm binaların bu belgeyi almaları zorunlu hale getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi binaların verimliliği konusunda bilgi vermektedir. Bu belge A’dan G’ye kadar sınıflandırılmış olan binalar hakkında detaylı bilgi edinmeye imkan tanır. Uygulamadan sonra yapılmış olan ve halihazırda yapılacak olan binaların bu sisteme göre en az C seviyesinde bir verimliliği sahip olmaları gerekmektedir. Fakat uygulamadan önce yapılmış olan binalar için bu zorunluluk geçerli değildir. Enerji kimlik belgesi ısı yalıtım sistemlerinden aydınlatma sistemlerine, enerji verimliliği özelliklerinden binanın ısıtma ve soğutma yöntemlerine kadar pek çok konuyu içerisinde barındırır.

Enerji Kimlik Belgesinin Kazandırdıkları Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi bulunmayan binalardaki bağımsız bölgelerin alım satım işlemlerinin yanı sıra kiralama işlemlerinde de sıkıntı yaşanacaktır. Ayrıca bu belgeye sahip olan binaların yatırım değerleri de yükseleceği için bina sakinlerine kazanç sağlayacaktır. Enerji kimlik belgesi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkili kılınmış olan şirketler bünyesinde verilmektedir. Bu şirketlerde enerji kimlik belgesi uzmanı olan mimar ya da yine enerji kimlik belgesi uzmanlığı olan mühendislerin bulunması gerekmektedir. Kırıkkale enerji kimlik belgesi verme konusunda yetkili olan kuruluşlara başvuru yapıldığında uzman personel gerekli düzenlemeleri yaparak bir rapor oluşturur. Bu rapor doğrultusunda eğer bina prosedüre uygun bir biçimde yapılmış ise A ve G seviyesi arasında bir sınıflandırmaya tabii tutulur.

Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi

Bina Girişinde Bulundurulmalı

Enerji kimlik belgesi almaya hak kazanmış olan binaların belgeleri bina girişlerine herkesin görebileceği biçimde katılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra belgenin bir kopyası da bina yönetiminde bulunmalıdır. Ayrıca binada bağımsız daireleri sahip olan kat maliklerinin dairesini satması ya da kiraya vermesi durumunda yeni malik veya kiracıya enerji kimlik belgesinin kopyası verilmelidir. Enerji kimlik belgeleri binaların değerini artırmaktadır. İlerleyen yıllarda enerji kimlik belgesine sahip olan binalar için devlet vergi indirimine gitmeyi planlamaktadır. Bu da belgeye sahip olan binalara başka bir avantaj kazandırmaktadır.

Enerji kimlik belgesi raporu hazırlanırken ortaya çıkan sonuç referans bina verileri ile karşılaştırılır. Referans bina verilerinde ise etkili olan özellikler arasında binanın bulunduğu yer ve iklim koşulları, bina planı ile ilgili geometrik veriler, kat sayısı, yasal mevzuata uygunluğu ve aydınlatma sisteminin verimliliği bulunuyor. Belgeyi veren enerji uzmanları elde ettikleri verileri sisteme girerek binanın yıllık enerji ihtiyacının belirlenmesine sağlar. Kırıkkale enerji kimlik belgesi sayesinde binaların enerji verimliliği arttırılarak milli gelire katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Belgenin Yenilenme Koşulları Nedir?

Enerji kimlik belgesi almak isteyenler bina üzerinde belgeyi etkileyecek olan düzenlemeler yaparsa belge yenilenmelidir. Bu işlemler belge alınmadan yapılmalıdır. Çünkü enerji kimlik belgesi alındıktan sonra bina üzerinde yapılacak olan herhangi bir değişiklik sebebiyle belge en geç bir yıl içerisinde yeniden düzenlenmelidir. Kırıkkale enerji kimlik belgesi 10 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Bu süre bitiminde kimlik belgesinin yeniden alınması haliyle binanın yeniden denetlenmesi gerekmektedir. Binaların verimliliğini gösteren belge alınırken binanın mantolamasına, zararlı gaz salınımına, enerji tüketimine, pencerelerine hatta döşemelerini kadar detaylı bir kontrolden geçirilir. Bu kontroller sayesinde Kırıkkale enerji kimlik belgesi uzmanları tarafından gerekli hesaplamalar yapılarak binaların hangi sınıfa dahil olduğu belirlenir.

Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kırıkkale enerji kimlik belgesi yetkili şirketi olarak tüm bu sürecin hızlı ve sorunsuz bir biçimde işleyebilmesi için tecrübeli bir ekip ile çalışıyoruz. Kırıkkale enerji kimlik belgesi başvurusu için yetkili kılınan kuruluşumuza talepte bulunmaması halinde enerji kimlik belgesi uzmanı olan personel bina için gerekli kontrolleri yapacaktır. Kırıkkale enerji kimlik belgesi başvurusu için başvuru yapılacak olan binanın mimari projesi, elektrik ve ısı yalıtım projesinin yanı sıra mekanik tesisat projesi yani binanın ısıtma, havalandırma ve soğutma sistemlerinin bulunduğu projeye ihtiyaç olacaktır. Enerji kimlik belgesi binanın bağımsız bölgeleri için ayrı ayrı verilmeyerek bütün bina için düzenlenmektedir. Bu belgeler ışığında yapılacak olan bina kontrolleri sonrasında hazırlanan raporların yetkili kuruluş tarafından onaylanması ile belgeniz kısa sürede hazırlanmış olacaktır. Unutma bak gerekir ki 50 metrekare ve üzerinde olan her yapı için enerji kimlik belgesi alma mecburiyeti bulunmaktadır.

KIRIKKALE ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KIRIKKALE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KIRIKKALE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN