BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Kilis Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi uygulaması Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında 2011 yılından bu yana yürürlüktedir. 1 Ocak 2020 yılından itibaren ise 50 metrekare ve üzerinde bir alana sahip olan her yapı için alınma zorunluluğu getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi uygulaması sayesinde binaların enerji tasarrufu yapması sağlanacak böylelikle milli gelir de artırılmış olacaktır.

Enerji Kimlik Belgesinin Avantajları

Enerji kimlik belgesi uygulamasından binalara kazandırdığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Bu belgeye sahip olan binaların yatırım amaçlı değerleri artmaktadır. Ayrıca enerji kimlik belgesi bulunmayan binalardaki bağımsız bölümler malikleri tarafından satılamaz. Çünkü satımı esnasında enerji kimlik belgesi gösterilmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesine sahip olan bir bina aydınlatma sisteminden ısıtma sistemine kadar pek çok konuda kendini kanıtlamış demektir. İlerleyen dönemlerde devletin bu belgeye sahip olan binaların vergi indirimden yararlanma uygulamasının devreye sokulacak bilinmektedir. Her konuda avantaj sağlayan enerji kimlik belgesi alındıktan sonra mutlaka bina girişine herkes tarafından görülebilecek bir biçimde atılması gerekmektedir.

Enerji kimlik belgesi alımı esnasında binaların özellikle ısı yalıtım sistemleri ve yıllık elektrik tüketimleri baz alınmaktadır. Enerji kimlik belgesi sadece tek bir kategoride verilmemektedir. Bu doğrultuda belge A, B, C, D, E, F ve G olmak üzere 7 farklı sınıfa ayrılmaktadır. Binaların verimlilik derecelerine göre bu sınıflandırma yapılmaktadır. Sınıflandırma yapılırken referans bina verileri dikkate alınır. Referans binalar ise binanın mimari yapısı ve konumu, mantolaması, yasal mevzuata uygunluğu gibi verileri ile belirlenmektedir.

Kilis  Enerji Kimlik Belgesi

EKB Kim Tarafından Düzenlenir?

Enerji kimlik belgesi verilme işlemleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olan enerji kimlik belgesi danışmanlıkları ve yetkili kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir. Belge vermeye yetkili olan danışmanlıklar ve kuruluşlar bünyesinde enerji kimlik belgesi uzmanlığı olan mühendisler ve mimarlar bulunmaktadır. Kilis enerji kimlik belgesi danışmanlık kuruluşuna belge talebi ile başvurmanız halinde uzmanlığı olan mühendis ve mimarlarımız bina verimliliğine belirlen gerekli kontrolleri yapacaktır. Uzmanların yaptığı kontroller sonrasında elde edilen verilerin hesaplama işlemleri gerçekleştirilir. Bu hesaplamalar binanın enerji kimlik belgesi alıp almamasına ya da alması halinde hangi seviyede bir enerji kimlik belgesine sahip olacağını belirlemektedir.

Kilis enerji kimlik belgesi uzmanlığına sahip personel hesaplamalarını yaparken binanın yapılış yılı, ısı yalıtımı, aydınlatma sistemi, havalandırma sistemi, çatı yapısı, bulunduğu konumu ve döşemeleri gibi binaların verimliliğini etkileyecek olan her tür ayrıntıdan yararlanır. Tüm bu çalışmalar sonrasında Kilis enerji kimlik belgesi danışmanlık personeli ortaya çıkan belgeyi gerekli yetkili kuruluşlara onaylatarak belgeyi bina yönetimine ulaştırır. Bu belgenin bir kopyası bina yönetim kurulunda muhafaza edilirken bağımsız daireleri sahip olan maliklerin daire satışı gerçekleştirdiğini de başka bir kopya da yeni malike verilmelidir.

EKB Geçerlilik Süresi Nedir?

Enerji kimlik belgelerinin 10 yıllık geçerlilik süresi bulunmaktadır. Süreyi geçirmiş olan binalar yeni bir enerji kimlik belgesi için tekrar yetkili kuruluşlar başvurmaları gerekmektedir. Kilis enerji kimlik belgesi alındıktan sonra bina üzerinde binanın verimliliğini etkileyecek olan herhangi bir değişiklik söz konusu olursa kimlik belgesinin bir yıl içerisinde yenilenmesi gerekmektedir. Bu gibi problemler ile karşılaşılması amacıyla binada yapılacak olan ciddi değişikliklerin enerji kimlik belgesi başvurusunda bulunmadan önce halledilmiş olması gerekmektedir. Aksi halde aynı işlemlerin bir yıl içerisinde ikinci defa gerçekleştirilmesi gerekecektir. Enerji kimlik belgesi sınıflandırılmasında bu uygulamadan yürürlüğe girdiği tarih olan 2011 yılından sonra yapılmış olan binaların en az C seviyede enerji verimliliğine sahip olması gerekmektedir. Aksi halde o binaların oturma ruhsatlarını alma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Yürürlük tarihi olan 2011 yılından önce yapılmış olan binalar için ise C seviyesi gibi bir zorunluluk getirilmemiştir. Enerji kimlik belgeleri bağımsız bölgeleri için ayrı ayrı düzenlenmez.

Kilis  Enerji Kimlik Belgesi

EKB için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kilis enerji kimlik belgesi danışmanlık hizmetlerimiz sayesinde sizler enerji kimlik belgesi talebinde bulunduktan kısa bir süre içerisinde uzmanlarımız tarafından binanızın kontrolleri gerçekleştirilecektir. Kilis enerji kimlik belgesi için gerekli olan evraklar arasında Binanın mimari projesi, Binanın ısıtma ve soğutma sistemlerine dair bilgi veren mekanik tesisat projesi, Isı yalıtım ve enerji projelerini ihtiyaç bulunmaktadır. Bu belgeler ile yapılan başvurular sonrasında Kilis enerji kimlik belgesi kısa sürede yetkili kuruluşlar tarafından onaylanmaktadır.

KİLİS ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KİLİS İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KİLİS İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN