BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Kayseri Enerji Kimlik Belgesi

Binalarda ihtiyaç olan enerji miktarının ne kadar olduğunun ve enerji tüketim sınıfının tespit edildiğini gösteren enerji performans raporu olan Kayseri enerji kimlik belgesi, 2008 yılında çıkarılan ve 2011 yılında yürürlüğe giren kanun gereği zorunlu hale gelmiştir. Binalar için uygulanan Binalarda Enerji Performansı yönetmelik maddesine göre binalarda kullanılan enerjiden tasarruf edilmesi, enerji çeşidinin daha etkin ve daha verimli kullanılması ile çevreye de katkı sağlanması için binanın ihtiyacı olan azami enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri ile ısıtma - soğutma bilgilerinin yer verildiği bir belgedir.

İlk olarak 2 Mayıs 2017 tarihinden sonra zorunlu hale getirilen ancak daha sonra 1 Ocak 2020 tarihine uzatılan Kayseri enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu, yapıların satış değeri ile alıcıların tercihini büyük oranda etkilemektedir. Bu uygulama ile binaların enerji verimliliği belirlenmektedir. Enerji Kimlik Belgesi almak için binada mantolama ve yalıtım yapma zorunluluğu getirilmemiştir. Enerji Kimlik Belgesi sayesinde binanın mevcut sahipleri ile bina alım – satım yapacak kişiler, binanın enerji verimliliğini önceden öğrenebilmektedir. Yayınlanan 5627 sayılı kanun ile 2011 yılından önce ruhsatı alınan binalar için Mayıs’ta başlayacak uygulama dördüncü kez ertelenmesi ile 1 Ocak 2020’den sonra uygulanacaktır.

Kayseri Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ALINMA NEDENİ NEDİR? ÖNEMİ NEDİR?

Kayseri enerji kimlik belgesi almak kanunen getirilen bir zorunluluktur. Enerji Kimlik Belgeleri konut veya dairelere değil, binaların kendisine verilmektedir. Bu belge ile binanın ısı için enerji kullanımı, teknik olarak altyapısı, yalıtımında kullanılan malzeme, cam ve kapı sistemleri vb. özellikleri çerçevesinde enerji tüketimi için gerekli olan seviye belirlenmektedir. Özellikle soğuk ve set iklime sahip olan Kayseri ili için Kayseri enerji kimlik belgesi alınması önemlidir. Kayseri’deki sert hava şartları sonucunda binalarda kullanılan enerji miktarları çok fazladır. Buna gereksiz israflarda eklenince enerji kaybı yaşandığı için ülke ekonomisine ve sürdürülebilir ekonomiye büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle Bakanlık tarafından alınan tedbir ile çıkarılan Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu ile 2023 yılında 2011 yılına göre yarı yarıya enerji tasarrufunun sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu nedenle Enerji Kimlik Belgesi her şeyden önce ülke ekonomisi için önemlidir. Sanayi alanında üretim yapan binaların Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu yoktur. Ayrıca toplam kullanım alanı 50 metre kareden az olan binaların da Enerji Kimlik Kartı alma zorunluluğu yoktur. Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması binaların yapı izni alınması için gereklidir ve önemlidir. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalara yapı izni verilmemektedir ve satışına izin verilmemektedir.

Kayseri Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

Her bina için alınması zorunlu olan Kayseri enerji kimlik belgesi, düzenlendikten sonra 10 yıl geçerlilik süresi vardır. Belgenin alınması için Enerji Kimlik Belgesi almaya yetkili olan kuruluşlara başvurulması gerekmektedir. Özellikle yeni binalara alınan yapı izni ile Enerji Kimlik Belgesi ayrılmaz bir ikilidir. Binanın tamamı için hazırlanması gereken Enerji Kimlik Belgesi, isteğe göre kat mülkiyeti için de hazırlanabilmektedir.

Alınan Enerji Kimlik Belgesinin rahat bir şekilde görülebilmesi için binanın girişine asılması gereklidir. Bu sayede bina ile ilgili bilgi almak isteyen herkes, kolay bir şekilde bu bilgilere Kayseri enerji kimlik belgesi ile ulaşabilmektedir. Bu belge ile düzenlenen binalar, enerjiyi daha verimli ve daha tasarruflu kullandığı için ödenen faturalarda da gözle görülür bir düşüş olmaktadır. Ayrıca enerji verimli olarak kullanılabildiği için ülkedeki enerji kaynaklarının da çok hızlı bir şekilde azalması durmuştur. Enerji Kimlik Belgesi’nin bina sahibine sağladığı avantajlardan biri binanın satış değerini artırmasıdır. Bu sayede binanın gerçek değeri belirlenmektedir. Ayrıca binayı yeni alacak olan kişi içinde bir avantaj sağlamaktadır. Binayı almadan binanın bütün bilgilerine ve enerji potansiyeline Enerji Kimlik Belgesi sayesinde kolayca ulaşabilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi’nin alınma aşamasında gerekli olan belgeler; binanın projesi, mekanik proje, ısı yalıtımı içi hazırlanan belge ve binanın yapı ruhsatı.

Gerekli olan bütün belgeler Kayseri enerji kimlik belgesi Danışmanlığı olarak tarafımızdan hazırlanmaktadır. Belgeler hazırlanırken Enerji Kimlik Belgesi uzmanı binaya giderek kapsamlı araştırıma yapmaktadır. Hazırlanan belgeler ise gerekli kontrollerden sonra raporlanarak Bakanlığın ilgili birimine iletilir. Bakanlık tarafından incelenen belge onaylandıktan sonra Enerji Kimlik Belgesi alınarak müşteriye teslim edilir.

KAYSERİ ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KAYSERİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KAYSERİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN