BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Kars Enerji Kimlik Belgesi

Dünya’da yaşanan enerji kayıpları göz önüne alınarak çıkarılan bir yasa gereği her bina için her şehir de alınması gerekli olan, bu nedenle Kars’ta da herkesin almak zorunda olduğu Kars enerji kimlik belgesi, binalarda kullanılan enerjiden tasarruf sağlanarak çevreye katkı sağlamak amacı ile oluşturulan bir sistemdir. Küresel ısınmanın etkisi ile en çok binalarda tüketilen enerji, gün geçtikçe azalmaktadır. Bu konuda önlem alan ülkeler arasında olan Türkiye, ilk tedbir olarak binalarda kullanılan enerjinin daha az ve tasarruflu, daha etkin kullanılması için Enerji Kimlik Belgesi alınmasını şart koymuştur.

Buna göre binalar için alınmayan Kars enerji kimlik belgesi, bina sahibine bazı kanuni yaptırımlar getirecektir. Bu kanuna göre, binası için Enerji Kimlik Belgesi almayan bina sahiplerine iskan belgesi verilmeyecek ve emlak alım – satım gibi işlemlere de kanuni olarak izin verilmeyecektir. Enerji Kimlik Belgesi çıkarılmayan binanın değeri düşerek ekonomik anlamda büyük kayıplar yaşatacaktır. Bu nedenle herkesin bu konuda dikkatli olarak Enerji Kimlik Belgesini bir an önce çıkarttırması gerekmektedir.

Kars Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Öncelikle Kars enerji kimlik belgesi kanuni bir zorunluluktur. Nasıl ki arabanın ruhsatı olmadan yola çıkılamıyorsa binanın da Enerji Kimlik Belgesi olmadan yapımına başlanamıyor. Bu konuda çok kararlı adımlar atan Bakanlık, her yeni binayı ve mevcut eski binaları takip etmekte ve bu konuda birçok kuruluşu yetkilendirerek takibini yaptırmaktadır. Bu anlamda Enerji Kimlik Belgesi çıkarabilmek için bu konuda yetkilendirilen ve Enerji Kimlik Belgesi uzmanı olan firmalara başvurmak gerekmektedir. Binalar için alınması gereken Kars enerji kimlik belgesi öncelikle ülke ekonomisi için çok önemlidir.

Sürdürülebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlayan Enerji Kimlik Belgesi sistemi, ülke ekonomisine maddi anlamda kazanç sağlatarak enerji kullanımı konusunda % 50 tasarruf yapılmasına yardımcı olmaktadır. Ülke ekonomisi dışında, bina sahibi için de önemli olan bu belge, bina satış işlemlerinde ibraz edilmek zorundadır. Bu ibraz yapılmadığı sürece binanın satışına ve kiralanmasına izin verilmemektedir. Bu işlem binanın değerini de artırarak bina sahibine maddi anlamda kazanç sağlar. Binayı alacak olan yeni sahibi için de binayı almadan kolay yoldan bina ile ilgili bilgi edinmesini sağlaması açısından önemlidir. Enerji Kimlik Belgesi yasal bir zorunluluktur ve bu yasaya herkes uymak zorundadır.

Kars Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI VE ÖZELLİKLERİ

Binaların Enerji Performansı kapsamında çıkarılan Kars enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu, binanın enerjiyi kullanırken nasıl bir performans sergilediğinin ve tasarruf yapılıp yapılmadığının öğrenilmesini sağlamaktadır. Çıkarılan Enerji Kimlik Belgesi sayesinde binada oturan kişilerin her ay ödedikleri faturalarda % 30 ile % 50 oranında indirim olmaktadır. Ayrıca binası için Kars enerji kimlik belgesi alan kişilere bazı vergi indirimleri avantajı da sağlanmaktadır. Bina sahibi bu avantajların yanında binasını satarken değerini bu belge sayesinde artırarak daha yüksek tutara satılmasını sağlar. Ayrıca binayı alacak kişinin de binanın özellikleri ile ilgili kandırılması bu belge sayesinde önlenmiş olur. Çünkü belgenin bir aslı binaların girişinde asılı halde bulunmaktadır.

Her gelenin görebileceği yerde olan bu belge de bina ile ilgili bütün bilgiler yer almaktadır. Enerji Kimlik Belgesi bazı değerlere göre belirlenerek harf sistemi ile sınıflandırılmaktadır. Bu sisteme göre en iyi enerji performansını gösteren bina A sınıfı bina kapsamına girer. Bu harfi sırası ile B, C, D, E, F, G takip etmektedir. Binaya iskan izni verilebilmesi için gereken harf sınırı C’dir. Yani Enerji Kimlik Belgesi için başvurulduğunda değerlendirilen bina C’den daha küçük bir harf aldığı zaman enerji performansı kötü olarak değerlendirildiği için yapı izni ve oturma izni verilmemektedir. Böyle olan bina için bir süre verilerek eksiklerin düzeltilmesi istenir ve bunun sonucunda yeniden bir değerlendirme yapılarak karar verilir.

Bu konuda en iyi uzmanları bünyesinde barındıran Kars enerji kimlik belgesi Danışmanlık firması olarak uzmanlarımız herhangi bir sorun yaşamamanız için büyük bir itina ile çalışmaktadır. Binanız için gerekli bütün araştırmalar en ince ayrıntısına kadar yapılarak raporlar hazırlanır. Bakanlığa gönderilen raporlar sonucunda Bakanlık tüm belgeleri inceler ve Enerji Kimlik Belgesini onaylayarak tarafımıza iletir.

KARS ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KARS İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KARS İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN