BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Karaman Enerji Kimlik Belgesi

Binalar için enerji kimlik belgesi alımı, kabul edilen yasa ile birlikte artık bir zorunluluk haline geldi. 2020 tarihine kadar uzatılan süre içerisinde bütün binalara alınması gereken bu belge ile enerji tüketiminin kontrol altına alınması hedefleniyor. Enerji tüketiminin oldukça yoğun olduğu İstanbul, İzmir Ankara gibi kalabalık illerde olduğu kadar Konya, Aksaray, Nevşehir, Niğde ve Karaman enerji kimlik belgesi alımı da bu uygulama kapsamında değerlendirilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Dünya nüfusunun sürekli olarak artması, küresel ısınma, iklim değişimleri gibi nedenler, dünyanın enerji kaynaklarını daha da değerli bir hale getirdi. Dünyanın sahip olduğu enerji kaynakları her geçen gün kontrolsüz kullanım ve israf yüzünden daha da azalıyor. Eğer bu şekilde devam edilirse, bundan bir süre sonra, tüm dünya nüfusuna yetecek kadar enerji kaynağı bulunamayabilir. Bu sebeple dünyanın her yerinde ülkeler, enerji tasarrufu için çeşitli politikalara başvuruyorlar.

Ülkemizde enerji tasarrufunu sağlamak adına başlatılan enerji kimlik belgesi uygulaması, binaların ısı yalıtımlarının yapılması ve bu yalıtım için yapılacak kontrolleri denetlemeye dayanıyor. Enerji kimlik belgesi alımı için başvurulacak olan binaların önce ısı yalıtımının yapılması sağlanmalıdır. Ayrıca binayı ısıtmak ya da soğutmak amacı ile kullanılan cihazların A sınıfı kalitede cihazlar olmasına özen gösterilmelidir. Ancak bu özene sahip olan binalara enerji kimlik belgesi verilecektir. Bu uygulama ile esas olan, binaların enerji tüketimini sınırlamak ve enerji israfına engel olmaktır.

Karaman Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir?

Karaman enerji kimlik belgesi talebi ile başvuruda bulunan vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biri bu belgenin neden gerekli olduğudur. Enerji kimlik belgesi, bahsedildiği üzere binaların ısı kontrolünü sağlamak ve gereksiz enerji harcanmasının önüne geçmek için yapılan bir uygulamadır. Enerji kimlik belgesi alan vatandaşların binalarında kullanılan elektrik, doğalgaz gibi ısıtma sistemlerinde çok daha az enerji harcanmış olacaktır.

Özellikle Karaman gibi kışları oldukça soğuk ve genellikle kar yağışı altında geçen illerde ısı yalıtımı sağlanan binalarda çok daha az enerji tüketilecektir. Bir başka ifade ile bina dışarıdan yalıtım ile korunduğu için kombinin ayarı kısık tutulsa bile bina yeterince ısınacaktır. Böylelikle bu durum hem doğalgaz faturasının daha az gelmesine yardımcı olacaktır hem de ülkemizin enerji kaynaklarının boş yere tüketimine engel olunacaktır. Enerji kimlik belgesi bu yüzden gereklidir.

Yürürlüğe giren yasa ile enerji kimlik belgesi olmayan binalara artık belediyeler tarafından imar verilmeyecek binanın tapusunu çıkarmak mümkün olmayacak ve hatta enerji kimlik belgesine sahip olmayan binaların alım ve satımı dahi bundan sonra yapılamayacaktır. Bu sebeple Karaman enerji kimlik belgesi alım işlemleri 2020'nin ocak ayına kadar tamamlanmalıdır.

Karaman Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesinin Özellikleri

Karaman enerji kimlik belgesi talebi ile başvuran vatandaşlarımız bu belgenin nasıl alınabileceği ile ve belgenin hangi özelliklere sahip olduğu ile ilgili pek çok soru yöneltiyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, bu belge binadaki ısıtma ve soğutma sistemlerinin ve binada mevcut bulunan ısı yalıtımının bir değerlendirmesidir. Bundan dolayı binayı kontrol etmeye gelen mühendisler tarafından binadaki bu unsurlar değerlendirilerek A ve G arasında bir derecelendirme yapılır.

Bu derecelendirmede A puanı almış olan bir binanın ısı yalıtımı ve binada kullanılan sistemler, olması gerekenin çok üzerinde yani en iyi biçimde tasarlanmıştır. B sınıfına dahil olan binalar için de aynı şey söylenebilir. C sınıfındaki binalar olması gerektiği gibi bir tesisata sahiptir. Ancak C'den daha düşük bir puana sahip olan binalar için aynı şey söylenemez. Bu binaların ısı yalıtım sistemlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Karaman enerji kimlik belgesi talebi ile başvuruda bulunan vatandaşlarımızın bu başvuruları alındıktan sonra, belirtilen gün ve saatte binayı kontrol için bir mühendis ekibi gider. Bu ekip binada gereken kontrolleri yaptıktan sonra elde edilen değerleri, aynı bölgede bulunan referans alınan bir bina ile karşılaştırır. Daha sonra Karaman enerji kimlik belgesi için verilecek puan değerlendirmesi yapılır ve belge düzenlenir. Sizlere Karaman enerji kimlik belgesi alım hizmetleri sunan firmamız, deneyimli profesyonel ekibi ve yüksek teknoloji kullanarak yaptığı değerlendirmeler ile enerji kimlik belgenizi, en kısa sürede çıkararak sizlere teslim etmektedir.

KARAMAN ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KARAMAN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KARAMAN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN