BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Karabük Enerji Kimlik Belgesi

Son zamanlarda popüler olan ve çok duyulan kavramlardan biri olan Karabük enerji kimlik belgesi, yapılar ile binalarda kullanılan enerji ve çeşitli enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlamak amacı ile çıkarılan belgelere verilen addır. Bu belge ile enerji israfının önüne geçilerek enerji tüketimi sınıflara ayrılmaktadır.

Evlerde genel olarak kullanılan buzdolabı, klima ve çamaşır makinesi gibi elektronik eşyalarda enerji performansı sınıflaması vardır. Yapılmış olan düzenlemelerden sonra bu performans sınıflandırması artık bina ve yapılar için de geçerli olmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak Karabük enerji kimlik belgesi A harfinden başlayarak G harfine kadar enerjilerin sınıflandırmaları yapılmaktadır. Bu sınıflandırmaya göre de binalara Enerji Kimlik Belgesi verilip verilmeyeceği belirlenmektedir.

Karabük enerji kimlik belgesi, çıkarılmış olan 5627 sayılı kanun gereği zorunlu hale getirilmiştir. Bu kanuna göre, 1 Ocak 2011’den sonra yapılmış olan yeni binaların Enerji Kimlik Belgesi’ni binanın yapı izni aşamasında alması gerekmektedir. Bu tarihten önce yapılan eski binaların ise 2020 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi’ni alması gerekir. Yeni binalar için verilen enerji performansında sınır koyulmuşken eski binalar için böyle bir sınır yoktur. Enerji Kimlik Belgesi, hem bina sahibine hem de Türkiye ekonomisine birçok fayda ve avantaj sağlamaktadır.

Karabük Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ

Karabük enerji kimlik belgesi, yasal bir gerekliliktir. Bu gereklilik yerine getirilmediği zaman bazı yaptırımlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu yaptırımlardan ilki binaya yapı izninin verilmemesidir. Yapı izni alınamayan binanın satışına da izin verilmez ve bu da ikinci yaptırımdır. Satışına izin verilmeyen binanın kiralanması da engellenir ve faturalar için alınan abonelikler verilmez. Karabük enerji kimlik belgesi, binanın gerçek değerini belirlediği ve bu değeri artırdığı için önemlidir. Bu belge, bina ve yapılar için bir ayrıcalık yaratmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi’nin bina sahibi için önemli olmasının nedenlerinden biri de ödenen fatura tutarlarında düşüş sağlamasıdır. Ülkede kullanılan enerji miktarının en fazla kullanıldığı ye binalardır. Bu nedenle binalardaki ısı yalıtımı ve enerji verimliliği için çıkartılan Karabük enerji kimlik belgesi, kullanılan enerjinin daha verimli ve etkin kullanılmasını sağlayarak tasarrufa geçirir ve bu sayede fatura ücretleri de düşer. Bu da bina sahibine ekonomik kazanç sağlarken ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi’ni alırken mantolama zorunluluğu yoktur. Sadece ısı yalıtımına bakılmaktadır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Karabük enerji kimlik belgesi daha çok karneye benzemektedir. Öğrencilere derslerindeki başarılarına göre verilen notlar, Enerji Kimlik Belgesi’nde de binanın enerji performansına göre verilmektedir. Bu notlara göre, enerji performansında en az C alamayan binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmemektedir. A en yükse değer olup binada enerji performansının çok yüksek olduğunu gösterir. Bunu performans derecesine göre B ve C izlemektedir ve C’nin altında olan değerlerden D, E, F ve G alan binalar enerji performansı çok kötü olarak belgeyi alamazlar. Bu binaların Karabük enerji kimlik belgesi alabilmesi için eksiklerini görerek bunları gidermesi gerekmektedir. Binalarda yapılan iyileştirmeler ile yeniden Bakanlığa başvuru yapılır ve hesaplamalar sonucunda en az C performans derecesi alınırsa Enerji Kimlik Belgesi verilir. Alınamaz ise yine ek bir süre verilerek düzenleme yapılması istenir.

Enerji Kimlik Belgesi, bu konuda hizmet veren ve Bakanlığın onaylamış olduğu danışmanlık firmaları aracılığı ile alınmaktadır. Alınan Enerji Kimlik Belgesi 10 yıl süre ile geçerli olup bu süre sonunda yenilenmesi gerekmektedir. Bu süreden önce eğer binada bir değişiklik yapılmışsa Enerji Kimlik Belgesi’nin yenilenmesi için tekrar başvuru yapılır. Enerji Kimlik Belgesi fiyatları, belgenin alınacağı binanın türüne, kaç katlı olmasına ve diğer yapı özelliklerine göre değişebilmektedir. Belgeye başvuru esnasında bazı belgelerin önceden hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu anlamda seçilmiş olan şirket bütün işlemlerin aşamalarını gerçekleştirerek belgeleri hazırlar ve bina sahibi adına Bakanlığa başvuruyu yapar.

Karabük Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ FİRMAMIZ

Firmamız Karabük enerji kimlik belgesi verilebilmesi için Bakanlık tarafından onaylanmış olan bir firmadır. Bu anlamda bünyemizde Enerji Kimlik Belgesi uzmanlarına yer vererek bütün işlemlerinizin eksiksiz yerine getirilmesi için büyük bir titizlik ile tüm firma ekibi olarak çalışmaktayız. Bu konuda kendimize ve ekibimize sonsuz güvenimiz vardır. Uzmanlarımız gereken belgeleri hazırlar ve sizin adınıza başvuruyu yaparak belgenizi alma konusunda yardımcı olur.

KARABÜK ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

KARABÜK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

KARABÜK İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN