BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

İzmir Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesinin ne amaçla kullanıldığının ve ne işe yaradığının anlaşılabilmesi için ilk olarak enerji kelimesinin anlamının öğrenilmesi gerekmektedir. Enerji, tüm dünyada kullanılan ve insan hayatının düzenli bir şekilde devam etmesini sağlayan önemli özelliklerden bir tanesidir. Hayatın aynı düzeni ile sürmesi ve sürdürülebilirlik kavramının sağlanması için var olan enerjinin korunması ve doğru bir şekilde kullanılması şarttır. Dünya geneline bakıldığında enerjiyi doğru kullanan ve tasarrufu destekleyen birçok ülkenin diğer ülkelere oranla daha gelişmiş olduğu görülecektir. Kısacası ülkelerin gelişmişlik oranı enerjinin doğru bir şekilde kullanılması ile doğru orantılıdır.

Enerji kimlik belgesi de enerjinin doğru bir şekilde kullanılması ve israf edilmemesi için uygulamaya konmuş adımlardan bir tanesidir. Yalnızca binalar için geçerli olan İzmir enerji kimlik belgesi, bina içerisinde kullanılan ve bilinçsizce harcanan enerjinin korunmasını sağlayacaktır. Enerji tüketimi en çok hangi alanlarda gerçekleşmektedir diye sorulduğunda verilebilecek tek cevap binalar olacaktır. Binalar insanların tahmin ettiğinden çok daha fazla enerji tüketmektedir. Bu enerji tüketimi gerekli önlemler alınmadığında çok daha fazla artış göstermekte ve enerjinin geleceğini tehdit etmektedir. Bu noktada devreye giren İzmir enerji kimlik belgesi, binaların ideal olan işlemlerden geçmesine ve enerji tüketimi tasarrufu yapmalarına yardımcı olacaktır.

Bu belge alınmadan önce binaların bazı uygulamalardan geçmesi gerekecektir. Yalıtım işlemleri bunlardan sadece bir kaçıdır. Yalıtım ve diğer enerji tasarrufu işlemleri enerji kimlik belgesinin alınmasını kolaylaştıracaktır. Bu özelliklere sahip olmayan binalara belge verilmeyecek ve belgenin alınabilmesi için binanın enerji kimlik belgesi kurallarına uygun olması gerekecektir.  

İzmir Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi gereklilikleri

İzmir enerji kimlik belgesi neden gereklidir veya ne sebeple almalıyız gibi sorular en sık sorulan ve merak edilen sorulardandır. Enerji kimlik belgesi ülkenin ve bina sakinlerinin geleceğini düşünen önemli bir belgedir. Binalarda enerji tüketimi tahmin edildiğinden çok daha fazladır ve en çok tüketilen enerji ısıtma ve soğutma enerjisidir. Bu durum insanlarda şaşkınlığa neden olmaktadır çünkü en çok tüketilen enerji çeşidinin elektrik enerjisi olduğu düşünülmektedir. Fakat birçok binada ısı yalıtım olmaması ısıtma ve soğutma enerjilerinin tüketiminde artışa neden olmaktadır. Bu sebeple İzmir enerji kimlik belgesi almak isteyen bir binanın mutlaka ısı yalıtımı yaptırmış olması gerekmektedir. Böylece bina içerisinde yaşayan kişilerin ısınma ve soğutma ile ilgili olan fatura ücretlerinde de düşüş görülecektir. Enerji kimlik belgesi bu sayede hem bina içerisinde yaşayanlar için avantaj yaratmakta hem de genel anlamda enerji tüketimi tasarrufu sağlayarak ülke geleceğine katkıda bulunmaktadır.

Enerji kimlik belgesi neden önemlidir?

Enerji kimlik belgesinin önemli olmasının sebebi binaların çevreye verdiği zararı azaltması ve enerji tasarrufunu sağlamasıdır. Bu sebeple zorunlu tutulmuş ve yeni yapılan binalarda dahil her binanın İzmir enerji kimlik belgesi sahibi olması zorunluluğu getirilmiştir. Bu durum arabalarda zorunlu olan ruhsat belgesi ile benzerlik göstermektedir. Günümüzde her arabanın bir ruhsatı bulunmaktadır çünkü ruhsatsız işlem yapabilmek mümkün değildir. Aynı durum binalar içinde geçerli olmuştur. Bir binanın alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için İzmir enerji kimlik belgesi kontrolünden geçer not almış olması gerekmektedir. Binaların aldığı enerji kimlik belgesi notları harflendirme sistemi ile belirlenmektedir. Örneğin; A sınıfı enerji kimlik belgesi almış olan bir bina enerji tasarrufu açısından son derece başarılı ve çevreye zarar vermeyen bina anlamına gelecektir

Enerji kimlik belgesi alımının yarattığı avantajlar

Enerji kimlik belgesinin binalar üzerinde yarattığı birçok avantaj bulunmaktadır. Önceden ısı yalıtımını önemsemeyen ve yalıtımsız bir şekilde satılan binalar artık ısı yalıtımı yaptırmak zorundadır. Böylece binaya yeni taşınan kişilerin ısıtma ve soğutma faturalarında büyük oranda düşüş görülecektir. Bunun yanı sıra binaların çevreye verdiği zararı en aza indirgeyen enerji kimlik belgesi, ülkenin enerji tüketimini tasarrufunu sağlamaktadır.

İzmir Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi alma işlemleri

İzmir enerji kimlik belgesi alma işlemleri için ne yapılacağı ve nasıl hareket edileceği bina sahipleri için en kafa karıştıran noktalardan bir tanesidir. Bunun için tek yapmanız gereken firmamız ile iletişime geçmeniz olacaktır. Bizimle iletişime geçerek enerji kimlik belgesi sürecinde ne kadar para harcamanız ve hangi belgeleri toplamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Desteklerimizle bu süreç çok kolay bir şekilde atlatılacak ve bina hızlı bir şekilde enerji kimlik belgesine sahip olacaktır. Bu sebeple firmamıza ile iletişime geçerek konu hakkında çok daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

İZMİR ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

İZMİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

İZMİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN