BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

İstanbul Enerji Kimlik Belgesi

5 Aralık 2008 tarihinde yayınlanmış olan Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği ( BEP ), 50 metre kareden büyük olan yeni binalar ve mevcut eski binalar için İstanbul enerji kimlik belgesi alınmasını yasal zorunluluk haline getirmiştir. Binalar adına Enerji Kimlik Belgelerinin alınabilmesi için enerji performanslarının belirlenmesi gerekmektedir. Binaların enerji performansları ise metre kare başına düşmüş olan yıllık enerji tüketim miktarı, bu miktara göre CO2 salınımının belirlenmesi, bu değerin referans alınan başka bir binanın değerleri ile karşılaştırılması ve karşılaştırma sonucunda A ile G arasında yer alan enerji sınıfına yerleştirilmesi sonucunda belirlenir. Bu hesaplama konutlar, eğitim binaları, ofisler, sağlık binaları, alışveriş – ticaret merkezleri ve oteller gibi binaların enerji performanslarını belirlemek ve değerlendirmek için kullanılır. Yapılan hesaplama sonucunda çıkarılan İstanbul enerji kimlik belgesi ile binaların yıllık sıcak su, havalandırma, aydınlatma, ısıtma ve soğutma tüketimleri birincil enerji olarak belirlenir ve değerlendirilir. Buna bağlı olarak da CO2 salınımı hesaplanır.

İstanbul Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ÖNEMİ NEDİR?

Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine göre İstanbul enerji kimlik belgesi, kullanım izin belgesi denilen İSKAN belgesinin ayrılamaz bir parçasıdır. Bu nedenle İSKAN belgesi aşamasında ilgili belediyeler bina sahiplerinden Enerji Kimlik Belgesi’ni talep etmektedir. Eğer bu belge ibraz edilemez ise İSKAN belgesi de verilmemektedir. Türkiye’nin bu sistem ile amacı 2023 yılına gelindiğinde 2011 yılına göre % 20 oranında daha az tüketim yapmış olmaktır. Çünkü tüketilen enerji miktarının büyük çoğunluğu binalarda tüketilmektedir. İstanbul enerji kimlik belgesi ile binada tüketilen enerji miktarı ile binanın o anki durumu görülmektedir. Yönetmeliğe göre binaların alım ile satım işlemleri sırasında Enerji Kimlik Belgesi’nin bulundurulması zorunludur.

Mantolama enerji verimliliği demek olmadığı için Enerji Kimlik Belgesi alınabilmesi için mantolama yaptırma zorunluluğu yoktur. Hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi ile durumu görülen binanın iyileştirilmesi için neler yapılması gerektiği öğrenilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi, Binalarda Enerji Performansı yazılımı aracılığı ile internetten hazırlanmaktadır. Bu konuda Bakanlık tarafından yetkilendirilen firmalardaki uzmanlar tarafından bina ile ilgili gerekli araştırmalar yapılarak bina yerinde tespit edilir ve hazırlanacak olan projeye uygunluğu denetlenir. Proje üzerinden değil binanın o anki durumu üzerinden hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı tarafından Binalarda Enerji Performansına göre binayı modelleyerek Enerji Kimlik Belgesi’ni üretir. Enerji Kimlik Belgesi 4 kopya olarak hazırlanır ve kaşelenir. Belediyeye onaylatılan Enerji Kimlik Belgesi’nin bir tanesi ilgili belediyede, bir tanesi firmada, 2 tanesi de bina sahibinde kalır. Bina sahibine verilen bu kopyalardan birinin de bina girişine asılması gerekir.

İstanbul Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI VE ÖZELİKLERİ

Enerji Kimlik Belgesi, binaları performanslarına göre enerji sınıflandırması yapılması işlemidir. Buna göre İstanbul enerji kimlik belgesi alınmak için başvurulduğunda gerçek bina için ve hayali bina için hesaplama yapılır. Bu iki hesaplama karşılaştırılarak gerçek olan binanın enerji performansı referans alınan binanın enerji performansına oranlanır. Elde edilen sonuca göre de binanın enerji sınıfı belirlenir. Yapılan bu işlem sonucunda ilgili bina için Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiş olur. Seçilen referans bina ile aynı değerlere sahip olan bir binanın Enerji Performans değeri 100’dür. Referans olan bina D sınıfına yerleştirilmektedir. Mevcut ve yeni yapılan binaların İstanbul enerji kimlik belgesi alabilmesi için en az C sınıfına yerleşmeleri gerekmektedir. C sınıfının altından herhangi bir sınıfa yerleşmiş olan binalara hem yapı izni verilmez hem de Enerji Kimlik Belgesi verilmez. Enerji Kimlik Belgesi Türkiye için ekonomik bir avantaj sağlar. Ayrıca bina sahibinin emlak işlemleri aşamasında binasının daha yüksek değere satılmasını sağlar. Binayı yeni alacak olan kişi ise daha alım işlemini gerçekleştirmeden binanın performansını görerek isterse tercihini değiştirebilme avantajına sahiptir. Bu anlamda Enerji Kimlik Belgesi karşılıklı olarak birçok kişiye farklı avantajlar sağlar.

Biz de İstanbul enerji kimlik belgesi Danışmanlık firması olarak bu avantajlardan daha erken faydalanabilmeniz için uzman ekiplerimiz ile sürekli olarak çalışmaktayız. Enerji Kimlik Belgesi alma sürecinizde başından sonuna kadar tüm işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz. Hizmetimizin kalitesinden memnun kalacağınızı firma olarak garanti ediyoruz. Uygun fiyatlarımız ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizi ziyaret edebilirsiniz.

İSTANBUL ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

İSTANBUL İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

İSTANBUL İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN