BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Isparta Enerji Kimlik Belgesi

Yaşanılan binada enerji verimliliğinin hangi ölçüde sağlandığını gösteren belge Isparta enerji kimlik belgesi olarak adlandırılır. Bu belge ile binanın sera gazı emisyon değeri ölçülerek enerji sınıfının performansı belirlenir. Eskiden zorunlu olmayan Enerji Kimlik Belgesi, 2011 yılında çıkarılan ancak 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan kanun ve yönetmelik gereğince zorunlu hale getirilmiştir. Beyaz eşyaların performanslarını belirlemek ve tüketiciye göstermek için kullanılan harf sistemi Isparta enerji kimlik belgesi için de kullanılmaktadır.

Bu harflendirme sisteminde en iyi şekilde tasarruf sağlayan ve enerjisini verimli kullanan binaya A sınıfı bina denilmektedir. Ancak kötü bir performans göstererek enerjiyi israf ederek kullanan binaya da G sınıfı bina denilir. G sınıfı da dâhil olmak üzere, C’nin altında olan D – E – F harfleri ile sınıflandırılan binalar enerjiyi etkin kullanmamaktadır ve gerekli önlemler alınmadığı sürece bu binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmeyecektir. Bu belgeyi alamayan binalara iskân izni de verilmesi kanunen yasaklanmıştır. Bütün bunların sonucunda da bina satışı belge alınana kadar yapılamamaktadır.

Isparta Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ALINMASI NEDEN GEREKLİDİR?

Enerji miktarının çoğunluğunun binalarda tüketildiği düşünülürse özelikle soğuk iklim geçiren yerlerde enerji kullanım miktarı çok artmaktadır. Isparta’da kış aylarının karlı ve soğuk geçtiği bir ildir. Bu nedenle buradaki binalarda tüketilen enerji miktarı çok fazladır. Isparta enerji kimlik belgesi bu anlamda çok önemlidir. Binalarda kullanılan enerjinin daha tasarruflu ve daha verimli kullanılabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması gerekmektedir. Bu belgenin zorunlu kılınmasındaki temel amaç, enerjinin kullanımında verimliliğin sağlanması ve enerji tasarrufunun artırılmasıdır. Bu nedenle Bakanlık tarafından oluşturulan yönetmelik gereği 2011 tarihinden önce yapılan binalara mevcut bina denilirken 2011 yılından sonra yapılan binalara ise yeni bina denilmektedir.

Yeni olarak tabir edilen binaların iskan belgesi alması sırasında Isparta enerji kimlik belgesi göstermesi zorunlu kılınmıştır. Bu belge yapı izni alımı sırasında gösterilemezse yapı izni de alınamaz. Buna ek olarak belge alınana kadar binanın satışına da izin verilemez. 10 yıl geçerli olacak olan Enerji Kimlik Belgesi alınırken bazı belgelerin hazırlanması gereklidir. Bu belgelerin hazırlanması ve gerekli tüm süreçlerin takip edilmesi için Bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan yardım alınmalıdır.

Isparta Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ VE ÖZELLİKLERİ

Binanın enerji performansını gösteren Isparta enerji kimlik belgesi, binanın ruhsatı yerine geçerek satış işlemleri sırasında binanın değerini artırmaktadır. Alınan bu belge sayesinde binada kullanılan enerjide tasarrufa gidilerek daha az fatura ödeme avantajı elde edilir. Buna bağlı olarak bina için ödenen çevre temizlik vergisi ile emlak vergisinde de indirime gidilmektedir. Bina için kredi çekilmesi gerektiğinde, bankalar binanın Enerji Kimlik Belgesine bakarak faiz indirimi sağlamaktadır. Bu nedenle Isparta enerji kimlik belgesi olan binaların satış işlemleri daha kolay ve daha hızlı gerçekleştirilmektedir. Bu belgenin sağladığı bir diğer avantajda enerji tüketimini % 50 azaltmasıdır. Yalıtım malzemeleri kullanımında BSMW alınmadığı gibi bu konuda ödenen KDV’si oranı düşürülmüştür.

A sınıfına sahip binalarda % 25 enerji tasarrufu sağlanırken B sınıfı binalarda % 20 enerji tasarrufu, harf değeri C olan binalarda % 15 elektrik daha az harcanmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi, bina sahibi için önemli olduğu kadar binayı alacak kişi için de çok önemlidir. Bu belge bina alıcısının tercihini belirlemektedir. Bina girişine asılı olan Enerji Kimlik Belgesi sayesinde bina ile ilgili bilgilerin hepsine kolayca ve erkenden ulaşabilmektedir. Hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi’nin üzerinde binanın enerji tüketim miktarı ve performansı ile enerjinin yıllık tüketim miktarı bina resmi ile birlikte yer almaktadır. Enerji Kimlik Belgesi sayesinde yapılan enerji israfları önlenmektedir. Bu da ekonomiye katkılar sağlayarak enerji miktarında tasarruf sağlamaktadır. Enerji kaynakları ülkemizde ve tüm ülkelerde azalmaktadır. Bu durumun yaratacağı sıkıntı için Türkiye Enerji Kimlik Belgesi önlemlini almıştır.

Bu önleme katkıda bulunmak için biz Isparta enerji kimlik belgesi danışmanlık firması olarak ihtiyacı olan herkese Enerji Kimlik Belgesi hazırlanmasında ve işlemlerin gerçekleştirilmesinde yardımcı olmaktayız. Firmamızda uzman olan mühendis ve mimarlar görev yapmaktadır. Son derece tecrübeli olan ekibimiz, belge için gerekli olan bina araştırmasını yaparak hangi sınıfa gireceğini belirler ve Bakanlığın onayına gönderir. Bu süreci başından sonuna kadar sizin adınıza firmamız takip eder.

ISPARTA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ISPARTA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ISPARTA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN