BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Iğdır Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi, binalarla ilgili enerji verimliliğini gösteren bir belgedir. 2008 tarihinde ülkenin enerji kullanımında tasarruf sağlamak amacı ile çıkartılan ve 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren kanuna göre Iğdır enerji kimlik belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Dünya genelindeki Türkiye’nin de dâhil olduğu ülkelerde, enerji kaynaklarında ciddi derecede bir azalma söz konusu olmaktadır. Buna bağlı olarak Bakanlık tarafından alınan tedbirler arasına eklenen Enerji Kimlik Belgesi de eklenmiştir. Binalarda kullanılan verimsiz enerji kaynağının ülkenin enerji kaynağının azalmasında çok büyük etkisi vardır. Bu nedenle binalarda enerji israfını önlemek ve enerjinin verimli kullanılması sağlamak için Iğdır enerji kimlik belgesi alınması zorunlu kılınmıştır.

Bu zorunluluğa göre; 2011 yılından önce yapılmış olan binalar için önce 2017 yılına kadar verilen süre uzatılarak 2020 yılına kadar alma şansı verilmiştir. 2011 yılından sonra yapılmış olan binalar için ise binanın yapı izni alınması sırasında Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması zorunlu kılınmıştır. Eğer yapı izni sırasında Iğdır enerji kimlik belgesi gösterilmezse binanın yapı izni de kanunen verilmez. Enerji Kimlik Belgesi alınana kadar da yapı iznine izin verilmez. Ayrıca buna ek olarak Enerji Kimlik Belgesi alınmadan binanın satışına ve kiralanmasına da izin verilmez. Bütün bu işlemlerin aksamaması için bir an önce Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması gerekmektedir.

Iğdır Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖNEMİ NEDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR?

Iğdır enerji kimlik belgesi, kanuni bir zorunluluk olduğu için alınması gereklidir. Hem ülke ekonomisi hem de binanın sahiplerine sağlamış olduğu avantajlar için önemlidir. Binalarda ısınma ve soğutma gibi ihtiyaçlar için kullanılan enerji miktarı çok ve verimsiz kullanıldığı için gelen kullanım ücreti de artmaktadır. Iğdır ili soğuk iklim özelliklerine sahip olduğu için burada da kullanılan enerji miktarı özellikle kış aylarında artmaktadır. Eğer bina için Iğdır enerji kimlik belgesi alınmaz ise kullanılan enerji israfı daha fazla olmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi, bu israfın önüne geçerek binanın ısı yalıtımını, sera gazı salınımını, ısıtma soğutma kullanımını verimli hale getirmektedir. Bu konuda yetkilendirilmiş olan kuruluşlara bağlı çalışan Enerji Kimlik Belgesi uzmanları, bina ile ilgili her türlü araştırmayı yaparak belgeyi oluşturur. Bu bilgilere göre verilen performans dereceleri Iğdır enerji kimlik belgesi alınması için önem arz etmektedir. Bu performans derecesine göre belgenin verilip verilmeyeceği belirlenir. Bu anlamda binanın her türlü yapı özellikleri Enerji Kimlik Belgesi için önemlidir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Enerji Kimlik Belgesi, binanın özelliklerini gösteren bir karne niteliğindedir. Bu karnede binanın resmi, binanın türü, inşa aşamasında kullanılan ürünlerin türü – kalitesi, binanın ısınma ve soğutma için kullanılan yöntemleri, ısı yalıtım özellikleri gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler ışığında A ile G arasında olan performans derecesi, binanın bu özelliklerine ve bu özelliklerin verimli kullanımına göre belirlenir. Bu belirleme sonucunda A alan binalar, enerji verimlilik performansı çok iyi olan bina anlamına gelmektedir. Bununla beraber B ve C alan binalarında performansı iyi kabul edilerek en az C alan binalara Iğdır enerji kimlik belgesi verilir. Ancak D, E, F ve G alan binalar enerji performansı ve verimliliği açısından kötü kabul edilerek Enerji Kimlik Belgesi verilmez.

Bu binalara eksiklerini düzeltmeleri için bir süre verilerek tekrar başvurmaları istenir. Bu sayede bina sahipleri binalarında olan eksikliklerin farkına vararak düzeltilmesi için çalışmalara başlar. Bu anlamda Iğdır enerji kimlik belgesi bu eksiklerin farkına varılmasını sağladığı için önemlidir. Bu eksikleri düzelten kişiler, enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlayacağı için ödeyecekleri faturanın ücreti de azalmaktadır. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi, binaların değerini artırdığı için satış aşamasına normal değerinden daha yüksek bir fiyata satılmasını sağlamaktadır. Çünkü Enerji Kimlik Belgesi bina için bir ayrıcalıktır ve bu belgenin bina girişlerine asılması zorunludur. Bu sayede binaya gelen herkes belgeyi görerek bina ile ilgili bir ön bilgi edinebilmektedirler.

Iğdır Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ HİZMETİMİZ

Iğdır enerji kimlik belgesi almak isteyen kişilerin firmamıza başvurması yeterlidir. Bu konuda deneyimli olan uzmanlarımız Enerji Kimlik Belgesi’nin hazırlanması için gerekli olan bütün işlemleri gerçekleştirir ve başvuruyu yaparak kısa sürede belgenin alınmasını sağlar. Bu işlemleri için uygun fiyat politikamız sayesinde sizi asla zora sokmadan işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

IĞDIR ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

IĞDIR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

IĞDIR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN