BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında yürürlüğe giren Hatay enerji kimlik belgesi, teknik anlamda bütün binaların ısı yalıtım sisteminin kalitesini tespit eden ve bunun bir evrak ile gösterilmesini sağlayan belgedir. Hazırlanan BEP yani Binaların Enerji Performans Yönetmeliği çerçevesinde Enerji Kimlik Belgesi almamış olan binalara belirli yaptırımlar uygulanacaktır. Enerji Kimlik Belgesi 2008 yılında yürürlüğe girmiştir ancak 2011 yılında kanunlaştırılmıştır. Bu kanuna göre yaşanan ısı kaybını önlemek, ısıtma – soğutma alanlarında tasarruf etmek için her bina sahibine Hatay enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Resmi Gazete’de yayınlanan ve bütün illerde geçerli hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi alma uygulaması ile bu belgenin alınmadığı binalar için yapı ruhsatı da verilmeyecektir. Bu belge binanın alım ile satım işlemlerinde de dikkate alınmaktadır. Çünkü bu belge ile binanın satış değeri değişebilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi sistemi ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi’nin alınabilmesi için Bakanlığın yetkilendirdiği Enerji Kimlik Belgesi uzmanı firmalardan destek alınmalıdır.

Hatay Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Her bina için ayrı ayrı düzenlenen Hatay enerji kimlik belgesi binanın ısı verimliliğini sağlaması dışında binaların satış değerlerinin belirlenmesine de katkı sağlamaktadır. Bu belge iki bin metre kare üzerinde bulunan yeni binalar için alınması zorunlu olan bir belgedir. Çıkarılan yasadaki bir maddeye göre, belgenin alınacağı binada merkezi sistemle işleyen bir ısıtma sisteminin de kurulması gerekmektedir. Enerji Kimlik Belgesi olmayan kişilerin binalarının satışlarını yapamayacağı bu belgeyi bu konuda yetkilendirilmiş olan kuruluşlar düzenlemektedir. Bu konuda Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan danışmanlık şirketleri hem bina sahibine, hem binayı yeni alacak kişiye hem de ülke ekonomisine bazı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan biri Hatay enerji kimlik belgesi alan kişiler vergi indirimleri imkânından yararlanırlar. Bu belgeye sahip olan binaların satış değeri yüksek olmaktadır. Bina sahiplerin ısıtma ve soğutma konularında tasarruf sağlamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi sistemi ile ülkenin sermayesi verimli olarak kullanılabilmektedir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Yetkili firmalar tarafından hazırlanan ve Bakanlık tarafından onaylanan Hatay enerji kimlik belgesi üzerinde binalara verilen harf sistemi yer almaktadır. A’dan başlayan bu harfler sıra ile giderek G’ye kadar gelmektedir. Bir binanın yapım ruhsatı alma şansını elde edebilmesi için, enerji verimliliğinin en az C sınıfında olması gerekmektedir. En az C sınıfını alamayan binalar için eksik olan belgeler tamamlanarak yeniden başvuru yapılır ve bu bina tekrar değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda verilen Hatay enerji kimlik belgesi 10 yıl geçerlidir. Eğer bu süre içinde binalarda dış yalıtım yapılırsa Enerji Kimlik Belgesi’nin yeniden alınması gerektiği kanunda açık bir şekilde belirtilmiştir. Alınan Enerji Kimlik Belgesi’nde verilen harf sistemi, her daire için değil binanın tümü için verilmektedir. Yani her daire sahibinin tek tek bu belgeyi almasına gerek yoktur.

Binanın tamamı için bir kere alınması yeterlidir. EKB için yetkilendirilen uzmanlar, binadaki bütün teknik verileri tespit ederek binanın enerji tüketimini ve verimliliğini ölçmektedir. Yönetmelik kararına göre alınan Enerji Kimlik Belgesi her bina için geçerli olmak şartıyla bina girişlerine asılır ve binaya giriş – çıkışlarda herkesin rahat bir şekilde görmesi sağlanır. Bu sayede binada yaşayan herkes binanın ısı verimliliği hakkında gerekli olan bilgiye kolayca ulaşmış olur. Bu sistem ile enerji kullanımı yarı oranda düşerken tasarruf miktarı da aynı oranda artmaktadır. Bu da ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlamaktadır.

Hatay Enerji Kimlik Belgesi

FİRMAMIZ TARAFINDAN VERİLEN ENERJİ KİMLİK BELGESİ HİZMETLERİ

Binalardaki ısı verimliliğin belirlenmesi konusunda uzman ve deneyimli olan mimar ile mühendislerimiz Hatay enerji kimlik belgesi alma konusunda daima sizlerin yanında olmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi almak bir süreçtir ve firma olarak bu süreçte başından sonuna kadar sizlere kaliteli hizmetlerimiz ile destek vermekteyiz. Hatay’da bina sahibi olanlar için özel olarak Enerji Kimlik Belgesi hizmeti sunan firmamız, Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye Bakanlık tarafından yetkilendirilen firmalar arasında yer almaktadır. EKB almak için başvuruda bulunur bulunmaz işlemlerinize o anda başlanmaktadır. Uzmanlarımız tarafından binaya ait olan teknik belgeler temin edildikten sonra gerekli yerlere başvurular yapılmaktadır. İşlemleri sonuçlanana kadar takip eden uzmanlarımız işlemlerin sorun çıkmadan tamamlanmasını sağlar.

HATAY ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

HATAY İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

HATAY İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN