BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Hakkari Enerji Kimlik Belgesi

Mesken, konut, ev, ofis ve işyeri gibi binalarda enerji ile beraber enerji kaynaklarının israfının önlenmesi için ve çevre korunması için binanın asgari olarak enerji tüketim sınıflandırılması yapılması sonrasında verilen belgeye Enerji Kimlik Belgesi denilmektedir. Kısaca EKB denilen belge, binanın yalıtım özelliklerini, ısıtmanın yanında soğutma özelliklerini ve aydınlatma özelliklerini vermektedir. Oturulan binada enerjinin ne kadar tasarruflu kullanıldığı alınacak Hakkari enerji kimlik belgesi ile tespit edilmektedir. Bu belgenin alınması 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak çıkarılan kanunla zorunlu kılınmıştır.

Binalar için verilen Enerji Kimlik Belgelerinin geçerlilik süresi 10 yıl olup, bu süre sonunda ilgili belge yeniden hazırlanarak yeni bir rapor Bakanlığa sunulacaktır. Bunun sonucunda da yeni bir Hakkari enerji kimlik belgesi yetkilendirilen kuruluşlar tarafından hazırlanarak Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanır. Enerji kaynaklarının son derece azaldığı son dönemlerde ülke olarak bir takım tedbirler alınmaktadır. Enerji anlamında alınan en işlevsel tedbir de Enerji Kimlik Belgesi Sistemi olmuştur. Bu sayede daha verimli ve tasarruflu kullanılan enerji kaynakları yarı oranda artmıştır.

Hakkari Enerji Kimlik Belgesi

NEDEN ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINIR? ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Hakkari enerji kimlik belgesi, yeni yapılan binalar için yapı kullanma izni alınırken gösterilmesi zorunlu tutulduğu için alınması gereklidir. Çünkü Enerji Kimlik Belgesi olmadan kanunen yapı kullanma izni verilmemektedir. Zorunlu tutulan bu belge için şu ana kadar yaklaşık 200.000 tane belge düzenlenmiştir. Mevcut olan eski binalar için ise 8.000 tane düzenlenmiştir. Yeni yapılan binalarda Enerji Kimlik Belgesi alınması için binanın en az C sınıfında olması gerekmektedir. Bu sayede mevcut eski binaların 2023 yılına kadar en az C sınıfında olması planlanıyor. Türkiye’de yaklaşık olarak binaların % 85 ‘i ısı yalıtımı içermemektedir.

Verilen 10 yıllık süreç içerisinde bu binaların ısı yalıtımı yapılarak enerji verimliliği artırılırsa enerji tasarrufu da sağlanacaktır. Özellikle çok soğuk bir il olan Hakkâri için Hakkari enerji kimlik belgesi alınması çok önemlidir. Kış şartları ısınma miktarını etkilediği için gereksiz yere enerji harcamasını da artırmaktadır. Çıkarılacak olan Enerji Kimlik Belgesi ile bu tasarruf sağlanarak hem bina sahibine hem de ekonomiye katkılar sağlanacaktır. Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması yasal bir zorunluluktur. Ayrıca alınan Enerji Kimlik Belgesi binanın değerinin belirlenmesi açısından da çok önemlidir.

Hakkari Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİ NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLAR?

Mevcut olan eski binalar için alınacak olan Hakkari enerji kimlik belgesi Bayındırlık İskan Bakanlığı’nca yetkilendirilen firma çatısı altında Enerji Kimlik Belgesi uzmanı çalıştıran firmalar tarafından hazırlanıp düzenlenmektedir. Bu konuda yetkilendirilen ve bina sahibinin başvurmuş olduğu firma binayı inceler ve binanın yapım tarihi, konumu ve yönü gibi genel olan bilgiler ile binanın inşa edildiği malzemenin ne olduğu, binanın yalıtım durumu, enerji verimliliği ve ısıtma - soğutma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgileri toparlar. Bu bilgilerden sonra Hakkari enerji kimlik belgesi uzmanı binanın enerji performansı ile ilgili yapılması gereken hesaplamayı yaparak Enerji Kimlik Belgesi’ni hazırlayarak bu konuda yetkili olan dairelere onaylatır.

Enerji Kimlik Belgesi verilen binanın enerji performansı en az C sınıfında olmalıdır. Aksi takdirde C sınıfının altında enerji performansı olan binalara Enerji Kimlik Belgesi ve buna bağlı olarak da oturma izni verilmemektedir. Bu da bina sahibinin binayı satışını engel olmaktadır. Hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi’nin tek bir daire değil tüm bina için hazırlanması şarttır. Çıkarılan Enerji Kimlik Belgesinin bir örneği bina girişine asılır ve bina sahibine de Enerji Kimlik Belgesi’nin bir nüshası verilir. 10 yıl için verilen Enerji Kimlik Belgesi alındıktan sonra binada ısı yalıtımı ile ilgili herhangi bir tadilat yapılması durumunda EKB mevzuatlarına uygun olması gereken şekilde yeniden bilgiler toparlanarak gerekli rapor hazırlanır ve Bakanlığa sunulur.

Hakkari enerji kimlik belgesi danışmanlık hizmeti veren firmamız, Enerji Kimlik Belgesi alım sürecinin başından sonuna kadar bütün işlemleri yerine getirmektedir. Sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan gerekli olan bütün evrakları hazırlayan uzmanımız, Bakanlığa sizin adınıza bu belgeyi gönderir. Yapılan çalışmalar ve belge incelemeleri sonucunda Bakanlık tarafından onaylanan evraklar ile Enerji Kimlik Belgesi alınmış olur.

HAKKARİ ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

HAKKARİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

HAKKARİ İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN