BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Gümüşhane Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi; bina sahipleri için oldukça önemli bir belge olup, binalardaki enerji tasarrufunun tespiti için kullanılmaktadır. Gümüşhane enerji kimlik belgesi, binaların sera gazı emisyonunu ve enerji performansının ölçüldüğü bir enerji karnesidir. 2011 yılında yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde zorunlu olan bu belge, yeni ruhsat almak isteyen tüm bina sahipleri tarafından alınması gereken bir belgedir.

Daha çok elektronik eşyalar için kullanılan enerji sınıflandırmaları, enerji verimliliği için de kullanılmaya başlamış olup, binaların iskan alabilmesi için zorunlu bir uygulamadır. A ve G harfleri arasında 7 ayrı kategoride değerlendirilen binalar, enerji verimliliğine uygun bir hale getirilmek zorundadır. En az C sınıfının alınması gereken bu değerlendirmelerde; A notu en iyi enerji verimliliğini, G notu ise en kötü enerji verimliliğini ifade etmektedir. Gümüşhane enerji kimlik belgesi almak isteyen bina sahipleri Enerji Verimlilik Kanunu ve de Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği kurallarına uymak zorundadır.

Gümüşhane Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Niçin Gereklidir?

Yapılan araştırmalar Türkiye’de enerji harcamasının yaklaşık yüzde otuzunun konutlarda gerçekleştiğini göstermektedir. Bu sebeple; konutlarda enerji verimliliğine önem vermek, ülke ekonomisinin menfaatine olacaktır. Enerji Kimlik Belgesi Yönetmeliği, ısının en etkin şekilde kullanılabilmesi için çıkarılmış olup, 2011 yılından bu zaman tüm binalar için zorunlu bir belgedir. Bina alım ve satımlarında, yapı ruhsatı alımlarında ve daha birçok resmi işlemde zorunlu olan Gümüşhane enerji kimlik belgesi, 10 yıl süre ile geçerli bir belgedir. Binalardaki enerji verimliliğinin ölçütü için kullanılan Enerji Kimlik Belgesi, binalar hakkında yapılacak ayrıntılı incelemenin sonucunda verilmektedir. Enerji kimlik belgesi almak isteyen kişilerden istenen belgeler ise şunlardır:

 -Binaların elektrik projesi

 -Binaların mimari projesi

 -Binaların mekanik tesisat projesi

 -Binaların ısı yalıtımı projesi

Bu belgelerin temin edilmesi ile gerekli incelemeleri yapan EKB uzmanları, binalarla ilgili bir hesaplama yaparak binalara not vermektedirler. Yeni ve elli metrekare üzerindeki tüm binalar için zorunlu olan Gümüşhane enerji kimlik belgesi; uzman kişiler tarafından, yetkili firmalarca hazırlanmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi’nin Özellikleri Ve Avantajları Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi’ni detaylı inceleyecek olursak; belgenin üst kısmında binaya ait bilgiler ve bu bilgilerin yanında binanın fotoğrafı bulunmaktadır. Bu kısmın bir altında ise binanın sahip olduğu enerji sınıfı yer almaktadır. Şekil ile gösterilen bu sınıfın yanında ise emisyon salınım gaz oranı, sağ tarafında ise yenilebilir enerji oranı bulunmaktadır. Bu bilgilerin altında ise sıcak su enerjisi tüketim seviyesi, havalandırma tüketim seviyesi, ısıtma tüketim seviyesi, soğutma tüketim seviyesi, aydınlatma tüketim seviyesi yer almaktadır.

Gümüşhane enerji kimlik belgesi altında ise EKB ve EKB uzmanı ile ilgili detaylı bilgiler, uzman tarafından yapılmış açıklamalar, belge numarası ve belgenin geçerlilik tarihi yer almaktadır. A ve G harfleri arasında not verilen bu ısı sistemleri, binaların ısı verimliliğini göstermesi adına oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu belgeye sahip olan kişiler, çevre ve emlak vergilerinde de indirim almaktadır. Bununla birlikte, binaların ısıtma ve soğutma işlemlerinde eskiye göre yaklaşık olarak yüzde elli tasarruf sağlamak mümkündür. Yalıtım malzemeleri için de KDV indiriminin yapıldığı bu sektörde önemli avantajlar bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar ise Gümüşhane enerji kimlik belgesi sahibi kişilerin; A sınıfında yüzde 25, B sınıfında yüzde 20, C sınıfında ise yüzde 15 enerji tasarrufu yaptığını ortaya koymaktadır. Yapılan bu tasarruflar bireysel olarak sizleri olumlu etkilediği kadar, ülke ekonomisi için de oldukça önemlidir. Isınma ve soğutma işlemleri ile ülke sermayesinin dış ülkelere kaymasının engellenebileceği ve sermayenin verimli kullanılabileceği bu çalışmalarda özellikle ülkemiz birçok yönden fayda sağlayacaktır.

Gümüşhane Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Hizmetleri

Enerji Kimlik Belgesi temin etmede sektörün öncü firmalarından olan firmamız, EKB alım sürecinde sizlere en iyi desteği sağlayarak işlemlerinizin güvenle ve hızlı şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bakanlık tarafından EKB düzenlemeye yetki verilmiş firmamız, sizlere en iyi çözümleri sunmaktadır. Kadromuzda yer alan mühendis ve mimarlar, binalarınız için titizlikle araştırma yaparak EKB alma sürecinde her türlü desteği sizlere sağlamaktadır. Siz de en hızlı ve güvenli bir şekilde Enerji Kimlik Belgesi düzenletmek istiyorsanız, hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için sizleri çalışma ofisimize bekliyoruz.

GÜMÜŞHANE ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

GÜMÜŞHANE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

GÜMÜŞHANE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN