BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Giresun Enerji Kimlik Belgesi

Dünya üzerinde sürdürülebilirliği sağlayabilmek için mevcut olan enerji çeşitlerinin en verimli şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle Türkiye’nin bütün şehirlerinde önlemler alınmaya başlamıştır. Bu önlemlerden biri de Giresun enerji kimlik belgesi zorunluluğudur. Küreselleşen Dünya’da enerjiyi tedbirler alarak etkin ve verimli olarak kullanan ülkeler, gelişmiş ülkeler olarak adlandırılır. Bu tedbiri almayan ülkeler de gelişmemiş ülkeler olmaktadır. Bu anlamda Türkiye 2011 yılının Ocak ayında büyük bir adım atarak tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınmasını zorunlu hale getirmiştir.

Yapılarda enerji kullanımı denildiğinde akıllara gelen ilk şey elektrik kullanımıdır. Fakat binalarda elektrik enerjisinden daha çok ısıtma ve soğutma enerjisi kullanılmaktadır. Giresun ili soğuk bir iklime sahip olduğu için Giresun enerji kimlik belgesi önemli bir yere sahiptir. Çünkü soğuk hava nedeni ile evlerde ısınma için enerji kullanımı çok fazladır. Zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi ( EKB ) sayesinde binalarda kullanılan enerji daha etkin ve daha verimli olarak kullanılabilmektedir.

Giresun  Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR? NEDEN GEREKLİDİR?

2011 yılında Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından çıkarılması zorunlu hale getirilen Giresun enerji kimlik belgesi, enerji kullanımında daha verimli olunması için gereklidir. Enerji Kimlik Belgesi, apartman, daire ve villa satışlarında bina ile ilgili her şeyin açık olarak ortaya çıkmasını sağlamasından dolayı çıkarılması gerekmektedir. Bina Kimlik Enerji Performansı Yönetmeliğine göre enerji kimlik belgesini almış olan binaların giriş kısmında ve herkesin görebileceği bir noktada bina kimlik belgelerinin yani Enerji Kimlik Belgelerinin asılı olması binaların katma değerlerinin artmasını sağlamaktadır.

5627 sayı ile çıkarılmış olan kanun gereği, bina enerji performansı yönetmeliğinin geçici olan 4. Maddesine göre 1 Ocak 2011 tarihinden daha sonra yapı ruhsatı alan binaların yeni bina olarak değerlendirilmesine, bu tarihte önce yapı ruhsatı almış olan binaların ise eski bina yani mevcut bina olarak değerlendirilmesine karar verilmiştir. Buna bağlı olarak yeni binalar için iskân ruhsat belgesi alınırken Giresun enerji kimlik belgesi bağlı bulunulan belediyeye sunulması gerekmektedir. Bu işlem gerçekleştirilip belge sunulmadığı zaman binanın kullanım ve yapı izni verilmeyecektir. Buna bağlı olarak da Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalar, alım ve satım işlemlerini yapamayacaklardır. Bununla beraber binalar da değer kaybedecektir. Bu yüzden Enerji Kimlik Belgesi binalar için çok önemlidir.

Giresun Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI NELERDİR?

Giresun’da yaşayan herkesin binaları için alması gereken Giresun enerji kimlik belgesi üzerinde binadaki enerjinin yıllık tüketim ortalaması, binanın ısı yalıtım özellikleri, binanın ısıtma ve soğutma özellikleri ve binanın genel bilgileri resimli olarak yer almaktadır. Bu sayede binayı almak isteyen kişiler için bir avantaj oluşmaktadır. Çünkü Enerji Kimlik Belgesi sayesinde bina ile ilgili bütün bilgiler önceden görülebildiği için bina tercihlerinde değişiklik olabilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi’nin satıcı için sağladığı avantaj ise bu belgenin binanın değerini yükseltiyor olmasıdır. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı için çift taraflı avantaj sağlanmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi sayesinde binalarda enerji verimliliği sistemi yapıldığı için hem faturala düşük gelmektedir hem de enerji kullanımı azaldığı için ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi, her binanın özelliklerine göre değişik harf sistemi ile derecelendirilmektedir. Bu sisteme göre, enerji kullanımında en iyi yöntemi ve en verimli yöntemi kullanan bina A sınıfı olarak belirlenir. Binanın özelliğine göre devam eden harf sıralaması B, C, D, E, F ve G olarak devam etmektedir. D, E, F ve G harfini alan binalara oturma izni verilmemektedir. Çünkü bu binalarda enerji etkin ve verimli kullanılmamaktır. Bir binaya kullanım izni olan iskân izninin verilebilmesi için en az C harfini alması gerekmektedir. C harfi alan binanın kötü performans gösterdiği anlamı çıkarılmamalıdır.

Giresun ili için Giresun enerji kimlik belgesi almak isteyen kişilere Enerji Kimlik Belgesi Danışmanlık firması olarak titiz ve kaliteli bir hizmet sunmaktayız. Bu alanda uzmanlaşmış deneyimli personellerimiz tarafından verdiğimiz hizmet ile sizlerin hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan sizin adınıza binanın genel bilgilerini oluşturarak gerekli yerlere gönderiyoruz. Yapılan inceleme onucunda da verilen Enerji Kimlik Belgesini bizzat teslim ediyoruz. Sunduğumuz kampanya ve ödeme kolaylığı ile de daima sizlerin yanındayız.

GİRESUN ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

GİRESUN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

GİRESUN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN