BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi

Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi alınma şartı 1 Ocak 2011 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Dünya genelinde birçok enerji çeşidi vardır. Ancak son zamanlarda hem Dünya’da hem de Türkiye’de enerji sıkıntısı olmaya başlamıştır. Bu sıkıntının giderilmesi için alınan birçok farklı tedbirden biri de Enerji Kimlik Belgesi alınmasıdır. Bu uygulama enerji tasarrufu sağlamak amacı ile çıkarılmıştır. Bu amaçla, binalar inşa halindeyken enerji tasarrufu sağlayacak şekilde inşasının yapılması amaçlanmaktadır. 2011 tarihi itibari ile yapılan yeni apartman, ev ve gökdelenler için enerji sınıflandırması yapılması şartı ile Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi üzerinde bina ile ilgili genel bilgiler, binanın resmi, modeli, enerji kullanım sınıfı, günlük olarak kullanılan suyun sınıflandırması, ısıtma ve soğutma enerji potansiyeli gibi bilgiler yer almaktadır. Hazırlanan bu belge bina girişinde olmak zorundadır. Bu belgeyi almayan binaların satış ve kiralama gibi işlemlerine izin verilmemektedir. Bu nedenle herkesin Enerji Kimlik Belgesini verilen süreler içerisinde alınması gerekmektedir. Bu uygulama hem bina sahibine, hem yeni alıcıya hem de ülke ekonomisine birçok avantaj sağlamaktadır.

Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR? ÖNEMİ NEDİR?

Her ilde olduğu gibi Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi de alınması zorunlu olan belgelerden en önemlisi haline gelmiştir. Enerji kaynaklarının en çok harcandığı yerlerden biri de binalar olmaktadır. Dikkat etmeyen ve enerjiyi gereksiz yere fazla kullanan kişilerden dolayı hem ülke ekonomisi hem de Küresel Dünya zarar görmektedir. Bu nedenle Türkiye’de alınan en önemli enerji tedbiri olan ve binanın ısı kullanımı, yalıtım malzemesi ve teknik altyapısı ile ilgili bilgi veren Enerji Kimlik Belgesinin alınmasını gerekli hale getirmiştir.

Gaziantep ilinde de önem verilen bir konu olan Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi alınmadığı zaman binanın alım satım işlemleri yapılamayacak, bina kiraya verilemeyecek, elektrik ile su abonelikleri alınamayacak. 1 Ocak 2020’ de başlayacak olan zorunluluk 2011 yılından önce ruhsat alan binalarda geçerli olacaktır. Bu belgenin alınabilmesi için yalıtım ile mantolama zorunluluğu yoktur. Bu uygulama binaların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacağı için önemlidir. Binanın karnesi olan Enerji Kimlik Belgesi, binaların satış değerini ve binayı alacak kişilerin tercihini de etkilemektedir.

Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Binanın bir bölümü için değil tamamı için çıkartılabilen Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi, beyaz eşyaların sınıflandırılmasına benzer şekilde A’dan başlayarak G’ye kadar harf sistemi ile sınıflandırılmaktadır. Bu anlamda A harfi alan bina en iyi performansa sahip olduğunu göstermektedir. G harfi alan bina ise en kötü performansa sahip olduğunu göstermektedir. Bir binanın Enerji Kimlik Belgesini alabilmesi için en az C harfinde sınıflandırılması gerekmektedir. C harfi alan bina standart enerji tüketiminde tasarruf sağlamaktadır. C üzerindeki harfler olan A, B harfleri alan binalar normalin üstünde enerji tasarrufu sağlamaktadır. C’nin altında alınan harfler olan D, E, F, G harflerini alan binalar normalin altında enerji tasarrufu sağlamaktadır ve bu harfi alan binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi, binadaki kişilerin ödedikleri faturaların daha az gelmesini sağlamaktadır. Bu anlamda ekonomik bir avantaj elde edilir. Ayrıca bina sahibinin en iyi harf sınıfını alan binasının satışında fiyatı yükseltmesine olanak tanır. Bu yönü ile de ekonomik bir avantaj sağlamaktadır. Binayı alacak olan kişinin de almak istediği binanın enerji yönünden gücünü çok önce görebilmesini sağlamaktadır. Bunların dışında enerji tüketiminin arttığı ve enerji kaynaklarının azaldığı günümüzde, binalarda yapılan bu tasarruf işlemi ile ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır.

Bizler Gaziantep Enerji Kimlik Belgesi danışmanlık firması olarak zorunlu olan bu belgeyi almak istediğiniz zaman bu hizmeti en uygun ücretle ve kaliteli şekilde sunmak için çalışmaktayız. Firmamıza 7/24 ulaşabilir ve bu konuda her türlü bilgiyi sorabilirsiniz. Bu konuda eğitim almış uzman çalışanlarımızdan birisi binanıza gelerek gerekli olan bütün araştırmaları yaparak gerekli olan bütün bilgileri toplar ve bunu online olarak gerekli yerlere gönderir. Bu bilgiler incelendikten sonra binanın Enerji Kimlik Belgesi verilir. Firmamız bünyesinde Gaziantep’te bu belgeyi almak istediğiniz zaman uygun ödeme seçenekleri ile artık Enerji Kimlik Belgesi çıkarmak çok maliyetli değildir. Bu konuda firmamızı arayabilir ya da gelerek bilgi alabilirsiniz.

GAZİANTEP ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

GAZİANTEP İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

GAZİANTEP İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN