BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Eskişehir Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde yürürlüğe giren Enerji Kimlik Belgesi (EKB), artık tüm binalar için zorunlu bir belge haline gelmiştir. Binaların Enerji Performansı -BEP- Yönetmeliği’ne göre, Eskişehir enerji kimlik belgesi sahibi olmayan binaları bazı yaptırımlar beklemektedir. 2008 yılında yürürlüğe giren bu yönetmelik ve 2011 yılında yayınlanan kanun çerçevesinde ısı kaybını önlemek ve binalarda gerek ısıtma gerekse soğutma alanında tasarruf sağlamak için bina sahiplerine EKB alma zorunluluğunu getirilmiştir. Resmi Gazete’ de yayınlanarak tüm illerde geçerli olan bu uygulamada Enerji Kimlik Belgesi sahibi olmadan yapı ruhsatı alınamayacak. Ülke ekonomisi için de oldukça faydalı olan Eskişehir enerji kimlik belgesi temin etmek için ise Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş profesyonel EKB uzmanı firmalar ile işlem yaptırmanız gerekmektedir.

Eskişehir Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi’nin Faydaları Nelerdir?

Resmi Gazete’ de yayınlanarak artık zorunlu bir hale gelen EKB, inşaat firmalarını ve bina sahiplerini direkt olarak ilgilendiren bir uygulamadır. 2011 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren ve enerji tasarrufu ile ilgili yapılması gereken işlemleri belirten Enerji Verimliliği Kanunu’na maddelerine göre, bina sahiplerinin binalardaki ısı kaybını önleyecek uygulamaların yapılmasına teşvik edildiği görülmektedir. Alındığı tarihten itibaren 10 yıl süre ile geçerli olan bu belge, Enerji Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından düzenlenebilmektedir. Eskişehir enerji kimlik belgesi uygulamasında yapılardaki ısıtma ve soğutma sistemlerinin ne kadar verimli olduğu, ısı verimliliği için uygun olup olmadığı denetlenmekte ve çıkan sonuca göre binalara not verilmektedir. Her iklime uygun, ısı kaybına yol açmayan binalar ise en yüksek derece ile notlandırılmaktadır.

A ve G harfleri arasında değerlendirilen bu not sistemi için detaylı bir bina incelemesi yapılmaktadır. Aynı klima, televizyon ve beyaz eşya gibi sektörlerde uygulandığı gibi binalara not verilmektedir. Bu sistemde A sınıfı en yüksek verimliliği, G sınıfı ise en düşük verimliliği ifade etmektedir. Binaların yüksek ısı verimliliğine sahip olması ise, hem bina sahiplerine enerjiden tasarruf sağlatacak hem de ülke ekonomisi için faydalı olacaktır. Eskişehir enerji kimlik belgesi sahibi olan binalarda yaz-kış en uygun şekilde ısı yalıtımı yapıldığından, bina sahiplerinin ısınma ve soğutma için harcadıkları paralar ceplerinde kalacaktır. Aynı zamanda ısıtma ve soğutma alanında tasarruf sağlayan kişiler, ülke sermayesinin dışarı çıkmasını da önlemiş olacaklardır.

Eskişehir Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi’nin Önemi

Eskişehir enerji kimlik belgesi Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında uygulamaya alındığından, yeni binaların iskân ruhsatı alabilmesi için mutlaka bu belgeye sahip olması gerekmektedir. Binalarla ilgili yapılan ısı verimliliği denetlenmesinde, uzmanların belirlediği EKB sınıfının en az C olması gerekmektedir. Bu sebeple, EKB değerlendirmesi sonucunda C sınıfı altında olan binaların bu yönetmeliğe uygun şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Aksi halde uygun şartları taşımayan hiçbir binaya ruhsat verilmeyecektir. Bu da bina sahiplerini hem maddi hem de manevi zarara uğratabilecektir. Ayrıca yönetmeliğe göre mevcut binalarda herhangi EKB belgesi alma zorunluluğu bulunmasa da, binaların ısı verimliliği tespiti için bu belgeleri temin etmek oldukça önemlidir. Bununla birlikte, geçerli EKB’ ye sahip olan binaların satış değeri de artacağından, EKB almak bina sahipleri için oldukça avantajlı olacaktır. Ayrıca yasaya göre, bazı binalar için de EKB almak zorunlu değildir. EKB zorunlu olmayan binalar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 -50 metrekarenin altında kullanım alanı olan binalar,

 -İki yıldan daha az kullanım süresi planlanan binalar,

 -Isıtılmasına veya soğutulmasına gerek olmayan depo, ardiye ve ahırlar.

Enerji Kimlik Belgesi Hizmetleri

Eskişehir enerji kimlik belgesi almak isteyen bina sahipleri için sektörde yıllardır faaliyette olan EKB uzmanı firmamız, EKB belgelerinizi en kısa sürede ve kolayca almanıza yardımcı olmaktadır. İşinde deneyimli ve uzman personellerin yer aldığı firmamız ile yasaya uygun EKB’ ler düzenliyoruz. Enerji Kimlik Belgesi alma sürecinde sizlere her türlü desteği sunan firmamız, bu süreçte en iyi hizmeti almanızı sağlamaktadır. EKB düzenlemeye yetkili olan ve bünyesinde işinin uzmanı mühendis bulunduran firmamız; EKB almanız için gerekli işlemleri takip ediyor, yapılarınızı yönetmeliğe en uygun şekilde kontrol ediyor ve eksikleri belirliyor. Siz de Eskişehir ilinde deneyimli ve uzman bir EKB Danışmanlık firması arıyorsanız, çalışmalarımızı görmek ve hizmetlerimiz ile detaylı bilgi almak için sizleri çalışma ofisimize bekleriz.

ESKİŞEHİR ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ESKİŞEHİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ESKİŞEHİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN