BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

Binalarda enerji verimliliğinin sağlanması ile çevrenin korunması için çıkarılan kanun çerçevesinde 1 Ocak 2011 yılından bu yana Erzurum Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir. Enerji Kimlik Belgesi, binalarda kullanılan enerjinin daha etkin ve daha verimli olarak kullanılmasını sağlayan ve her bina için yapılan araştırmalar sonucunda binalara harf sistemi üzerinden verilen belgenin adıdır. Enerji Kimlik Belgesi binalarda kullanılan enerji ile enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını, yapılan enerji israfının önlenmesini, sera gazının salınım seviyesini, ısıtma - soğutma sistemleri ile enerji tüketim sınıflandırması ile ilgili bilgiler vermektedir.

Apartman yönetmeliğine göre Erzurum Enerji Kimlik Belgesi alınması kanunun çıkarıldığı tarihten itibaren zorunlu hale gelmiştir ve bu belge alınmadığı zaman binaya oturma ve yapı izni verilmemektedir. Ayrıca bu binaların alım ile satım işlemlerine de izin verilmemektedir. Enerji Kimlik Belgesi harf sınıflandırmasına göre yapılır. Bu özelliği ile beyaz eşyaların sınıflandırılmasına benzetilmektedir. Binalara verilen Enerji Kimlik Belgeleri 10 yıl süre ile verilmektedir. 10 yıl geçtikten sonra bina ve belgeler yeniden incelendikten sonra bir 10 yıllık süre ile daha Enerji Kimlik Belgesi verilir.

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NİÇİN GEREKLİDİR? ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi, binalar için çıkarılan Enerji Performans Yönetmeliği’nin 4. Maddesi’ne göre alınması gerekli olan bir belgedir. Kanun gereği alınması zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi, binalardaki enerjinin daha verimli kullanılabilmesini sağladığı için gereklidir. Enerji Kimlik Belgesi’nde araştırılması yapılan bina ile ilgili her türlü yapı bilgileri yer almaktadır. Bu da bina sahibi ve binayı almak isteyen kişiler için önemlidir. Enerji Kimlik Belgesi özellikle soğuk şehirlerde daha önemli bir hale gelmektedir.

Erzurum’da kışları çok soğuk geçen illerden biridir. Bu nedenle binalarda tüketilen enerji miktarı da çok yüksektir. İnsanların israf ederek kullanması da buna eklenince gereksiz yere enerji kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle Erzurum Enerji Kimlik Belgesi çok önemlidir. Bu belge ile en çok enerjinin harcandığı binalarda enerji tüketimi yarı yarıya düşürülmektedir. Bu da ülke ekonomisi için önemli bir adımdır. Enerji Kimlik Belgesi, Türkiye’nin enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak için aldığı önlemlerden biridir. Son dönemlerde herkesin üstüne düştüğü bu tedbir oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI NELERDİR?

Enerji Kimlik Belgesi, bir karne özelliği göstermektedir. Her binaya ayrı ayrı verilen bu belgede binanın tüm enerji performansı ve diğer önemli bilgiler yer almaktadır. Belgenin verilebilmesi için uzman kişiler tarafından incelenen bina için hazırlanan bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda yapılan sınıflandırmadan en az C seviyesini alması gerekmektedir. Erzurum Enerji Kimlik Belgesi için yapılan araştırmada verilebilecek en yüksek harf A’dır. Bu hafi alan binanın enerji verimliliğinin çok yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Bu da binanın katma değerini ve buna bağlı olarak fiyatını artırır. Verilebilecek en düşük değer de G’dir ve bu değe binanın enerji performansının çok kötü olduğu gösterir. Bu da binanın fiyatını aşağıya çeker.

Ayrıca binanın kullanımı sırasında alınan Erzurum Enerji Kimlik Belgesi sayesinde ödenen faturaların düşmesi sağlanmaktadır. Bu da kullanıcıya ekonomik bir avantaj sağlar. Enerji Kimlik Belgesini almayan binaların yapı izni verilmediği gibi satış işlemlerine de kanunen izin verilmemektedir. Bu uygulama sadece ekonomik kalkınma için yapılmamaktadır. Bina sahibine ve binayı yeni alacak kişiye birçok avantaj sağlayan Enerji Kimlik Belgesi çok önemlidir. Bu sistem herkese ekonomik bir avantaj sağlarken ülkedeki enerji verimliliğini de artırarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Bu nedenle her bina için alınması zorunlu hale getirilmiştir.

Bina sahiplerine büyük avantajlar sağlayan Erzurum Enerji Kimlik Belgesi almak zor bir işlem değildir. Bu konuda Enerji Kimlik Belgesi Danışmanlığı hizmetini veren firmamıza sonuna kadar güvenebilirsiniz. Firmamızda hizmet sunan elemanlarımız bu konuda belirli eğitimler alarak uzmanlaşan ve deneyimli olan kişilerdir. Bize bu konuda başvurmanız sonucunda uzmanlarımız söz konusu binaya gelerek büyük bir dikkatle ve titizlikle binanın enerji verimliliği ile ilgili bütün bilgileri alarak not eder ve bunun ile ilgili bir rapor hazırlar. Hazırlanan bu rapor, gerekli yerlere internet aracılığı ile gönderilerek incelenmesi sağlanır ve yapılan inceleme sonucunda ilgili kurum tarafından Enerji Kimlik Belgesi verilerek binanın sınıflandırılması yapılır. Bu konuda bize güvenerek başvurabilirsiniz.

ERZURUM ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ERZURUM İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ERZURUM İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN