BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Erzincan Enerji Kimlik Belgesi

2011 yılında yürürlüğe giren Enerji Kimlik Belgesi uygulaması binaların enerji verimliliğini tespit etmek için yapılmaktadır. Binaların satış değerini de etkileyen bu uygulama ile her bina belli bir sınıfa tabi olmaktadır. Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği dikkate alınarak oluşturulan bu belgeler; ülke genelinde geçerli olup, binaların satışı gibi birçok resmi işlemde istenen bir belgedir. Ayrıca 2017 yılında yürürlüğe giren kanunla artık tapu devir işlemi öncesinde Erzincan enerji kimlik belgesi istenmektedir. Bina satın almak isteyen kişilerden istenen elektrik, doğalgaz ve su gibi belgelerin yanında Enerji Kimlik Belgesi de talep edilmektedir. Binaların ısınmasından soğutmasına kadar her ayrıntının irdelendiği bu belgelerde bina ile ilgili tüm ayrıntılar detaylı bir şekilde yer almaktadır. Ayrıca yeni bir bina satın almak isteyen kişilerin de dikkatle incelediği bu Erzincan enerji kimlik belgesi, binaların değerini belirlemede önemli bir faktördür.

Erzincan Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir?

Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji tüketim seviyelerini belirlemek için düzenlenen bir belgedir. Bu belgenin düzenlenmesi yasa ile zorunlu bir durum olsa da binaların enerji verimliliğini tespit etmek de için düzenlenebilen bir belgedir. Binaların enerji pasaportu da denilebilecek Erzincan enerji kimlik belgesi, düzenleme süresinden itibaren on yıl süre ile geçerli olup, on yılda bir yenilenmesi zorunlu bir belgedir. Binalardaki ısı yalıtımı, soğutma ve ısıtma sistemleri, kullanılan malzeme kalitesi gibi birçok özelliğin değerlendirildiği Enerji Kimlik Belgesi işlemlerinde, bu belgeyi temin etmeyen binalar için iskân ruhsatı verilmeyecektir. Kamuoyunda sanıldığının aksine sadece yalıtım ile değerlendirilmeyen binalar, aynı zamanda binaların tüm teknik yapısı göz önüne alınarak sınıflandırılmaktadır. Bir başka deyişle, Enerji Kimlik Belgesi sadece binaların dış mantolaması ile ilgili değildir. Dış mantolama, değerlendirmede dikkate alınan etkenlerden bir tanesidir. Ayrıca binaların karnesi niteliğinde olan Erzincan enerji kimlik belgesi daire bazlı verilmediğinden, tek başına daire verimliliği olarak değerlendirilmesi son derece yanlıştır.

Enerji Kimlik Belgesi’nin Avantajları

Yasa ile zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi’nin hem alıcıya hem de satıcıya birçok avantajı bulunmaktadır. A’dan başlayarak G’ye kadar 7 farklı kategoride değerlendirilen binalar, en az C sınıfı not almak zorundadırlar. Enerji israfının önüne geçilmesi, enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ve ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılması gibi birçok avantajı bulunan Erzincan enerji kimlik belgesi uygulaması, aynı zamanda alacakları bina hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bina sahipleri için de oldukça önemli bir belgedir. Çevrenin korunması ve milli servetin etkin kullanılması için önemli olan bu belgeler; sera gazı seviyesinin, ısıtma ve soğutma sistemlerinin tespiti için de oldukça önemlidir. Yeni yapılan binalarda yapı kullanma izninin ayrılmaz bir parçası olan Enerji Kimlik Belgeleri ’nin bir örneği bina sahiplerinde, bir örneği binanın yöneticisinde, bir başka örneği ise bina yönetim kurulunda bulunmaktadır.

Ayrıca bu belgeler, herkesin rahatça görebileceği bir yerde bulundurulmalıdır. Vergi indirimi, ısı maliyetinde düşüş gibi birçok faydası bulunan Erzincan enerji kimlik belgesi uygulamasının bina değeri için de olumlu etkisi bulunmaktadır. Kullanım alanına göre elli metrekareden fazla olan binalarda zorunlu olan bu belge, 10 yıl süre ile geçerli olup, süre bitiminden sonra tekrar yenilenmelidir. Ayrıca belge alındıktan sonra, binanın ısı yalıtımında bir değişiklik yapılırsa, bu süre beklenmeden yeniden Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmelidir.

Erzincan Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınabilir?

Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi için yetki verilmiş nadir şirketlerden biri olan Erzincan enerji kimlik belgesi uzmanı firmamız, Erzincan ilinde size özel hizmet vererek işlemlerin en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. İşinde uzman ve deneyimli personellerimizin yer aldığı firmamız, uzman ekibimiz bina ile ilgili yapım tarihi, yapım malzemeleri, dış cephe mantolaması, ısıtma ve soğutma sistemlerini gibi birçok bilgiyi detaylı bir şekilde inceleyerek binalarınız için en iyi bilgileri toplamaktadır. Toplanan tüm bu veriler, Enerji Kimlik Belgesi uzmanı tarafından değerlendirilir ve bir hesaplama yapılır. Daha sonra bu hesaplamalar ilgili makamlarca onaylatılmaktadır. Tüm bu süreçte uzman ekibimizle sizlere destek olan firmamız, Enerji Kimlik Belgesi temin etme aşamasında sizlere her türlü desteği sağlamaktadır. Siz de ilinize özel EKB uzmanı bir firma arıyorsanız, firmamızı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

ERZİNCAN  ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ERZİNCAN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ERZİNCAN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN