BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Düzce Enerji Kimlik Belgesi

2011 yılında uygulamaya giren binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği doğrultusunda 50 metrekarenin üzerinde ve planlanan kullanımı 2 yıldan fazla olan binaların enerji kimlik belgesi almaları mecburi duruma getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi binaların enerji verimliliğini artırmak amacıyla uygulanan bir sistemdir. Bu sistem ile binaların yıllık enerji tüketimi önceden belirlenmiş olacak ve yurt dışına çıkan kaynakların yurt içinde kalması sağlanarak milli gelirde artış gerçekleştirilecektir.

Düzce  Enerji Kimlik Belgesi

EKB Binanın Değerini Arttırır

Enerji kimlik belgesine sahip olan binalar değerlerine değer katarken bu belgeye sahip olmayan binalardaki bağımsız dairelerin satış işlemleri gerçekleşmeyecektir. Enerji kimlik belgesi sayesinde binaların ısı yalıtım sistemleri belli bir seviyenin altında olmayacağı için bu durum Hem bina sahiplerine hem de milli gelire katkı sağlayacaktır. Isıtılmasını ve soğutulmasına gerek olmayan depoya da ardiye gibi kullanılan münferit inşa edilmiş alanlar için enerji kimlik belgesi zorunluluğu yoktur. Bu kriterler dışında kalmış olan binaların enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu 1 ocak 2020 itibariyle başlamaktadır. Bu doğrultuda bakanlığın belirleyerek yetkilendirdiği enerji kimlik belgesi kuruluşları bulunmaktadır.

EKB’yi Kim Verir?

Enerji kimlik belgesi ne sahip olmak isteyen bina sahipleri bakanlığın yetkilendirdiği bu kuruluşlar aracılığı ile binalarının kontrollerini yaptırarak kimlik belgesini alabilirler. Düzce enerji kimlik belgesi yetkili kuruluşuna başvuru yapılması ile enerji kimlik belgesi uzmanları görevlendirilerek gerekli çalışmaların hızlı bir biçimde yapılması sağlanmaktadır. Enerji kimlik belgesi almak isteyen bina sahiplerinin hazırlaması gereken belgeler arasında binanın mimari projesi, ısıtma sistemi projesi ve elektrik projesi gerekmektedir. Bu projeler ile Düzce enerji kimlik belgesi yetkili kuruluşuna başvurulması halinde işlemlerin yürütülmesi kolaylaşacaktır.

Düzce enerji kimlik belgesi düzenleyen kuruluşların bünyesinde enerji kimlik belgesi uzmanı olan mimarlar ve mühendisler bulunmak zorundadır. Çünkü belge almak için başvuru yapan binaları uzmanlığı olan mimar ve mühendisler kontrol etmektedir. Yapılan kontrollerde binanın yalıtım sistem, aydınlatma sistemi, ısıtma ve soğutma sistemi, döşemeleri, havalandırma sistemi, binanın yapıldığı yıl ve binanın konuma gibi pek çok detay tek tek incelenir. Bu incelemeler sonrasında uzmanlar tarafından detaylı bir rapor hazırlanır. Rapor doğrultusunda referans bina baz alınarak kontrol edilen binanın verimlilik derecesi belirlenir.

EKB’de Sınıflandırma Nedir?

Enerji kimlik belgesi uygulamasını da A’dan G’ye kadar sınıflandırma bulunmaktadır. Bu sınıflandırma binanın verimlilik derecesinin hangi düzeyde olduğunu göstermektedir. Ayrıca sınıflandırma binaların değerinin belirlenmesinde etkili rol oynar. Yönetmeliğin yürürlüğe girmiş olduğu 2011 yılından sonra yapılan binaların enerji kimlik sınıflandırılmasında en az C seviyesi düzeyinde olması gerekmektedir. Fakat yönetmelikten önce inşa edilmiş olan binalar için sınıflandırmada herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

Düzce enerji kimlik belgesi alınırken binalardaki ısı yalıtım sistemi derecelendirme oldukça etkilemektedir. Bu neden ile enerji kimlik belgesi başvurusunda bulunmadan önce binanın ısı yalıtımı güçlendirilmelidir. Ayrıca binanın enerji verimliliğini artıracak ya da düşürecek olan herhangi bir çalışmanın yapılması enerji kimlik belgesinin yenilenmesi anlamına geldiğinden dolayı bu tür çalışmalar belge alınmadan önce yapılmalıdır. Belge alındıktan sonra bina üzerinde gerçekleştirilen değişiklikler sebebiyle bir yıl içinde belgenin yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca enerji kimlik belgesi genel olarak toplamda 10 yıl süreyle geçerlidir. 10 yıllık süre bitiminde enerji kimlik belgesinin geçerliliği tamamlanmış olur.

Düzce Enerji Kimlik Belgesi

EKB için Hangi Belgeler Gereklidir?

Enerji kimlik belgesi düzenlenirken yapılacak olan hatalı hesaplamalar ya da hatalı rapordan uzmanlar sorumlu tutulacağı için belgeler düzenlenirken hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Düzce enerji kimlik belgesi danışmanlık kuruluşumuz sizler için bu ayrıntıları detaylı bir biçimde düzenlenir. Binanın kontrolleri ve belgelerin hazırlanması sonrasında yetkili kurumlardan alınan onaylar ile kısa sürede enerji kimlik belgesini edinmeniz sağlanır. Düzce enerji kimlik belgesi alındıktan sonra belgenin bir kopyası binanın yönetim kuruluna teslim edilir. Bina ile ilgili hazırlanan rapor, raporu hazırlayan uzman mimar ya da mühendis tarafından sisteme kaydedilir.

Bu sayede binanın bir yıl içerisinde ne kadar enerji tükettiği ya da ne kadar enerji tasarrufu gerçekleştirebileceği tahmin edilebilir. Enerji kimlik belgesi bina yönetimine verildikten sonra yönetim tarafından binanın girişine herkes tarafından rahat bir biçimde görülecek şekilde atılması gerekmektedir. Ayrıca ihtiyaç halinde kat maliklerine de belgenin bir kopyası verilebilir. Binanın bağımsız dairelerinin satışı sonrasında yeni malik enerji kimlik belgesinin bir kopyasını bulundurmalıdır.

DÜZCE ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

DÜZCE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

DÜZCE İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN