BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Çankırı Enerji Kimlik Belgesi

Enerji, yalnızca ülkemiz için değil tüm dünya için önemli olan bir kaynaktır. Enerji hayatımızın her alanındadır. Fakat bu enerjinin tükenmemesi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi bu önlemlerden yalnızca bir tanesidir. Enerji sınıflandırmaları daha önce elektronik eşyalarda da yer almaktaydı. A sınıfı, B sınıfı diye ayrılan elektronik eşyalarda yaşanan bu sınıflandırmanın binalar için olan haline enerji kimlik belgesi denmektedir.

Enerji kimlik belgesinde yazan harf binanın hangi sınıfa dahil olduğunu yani ne kadar enerji tasarrufu yaptığını gösterecektir. İnsanların bilinçsiz enerji tüketimi yapması ve enerjinin tükenme olasılığı devleti bu tarz bir uygulamaya yönlendirmiştir. Enerji kimlik belgesi sayesinde binaların ne kadar enerji tüketimi yaptığı ortaya çıkacak ve enerji tasarrufu için gerekli olan yalıtım çeşitlerinin ve diğer uygulamaların yapılması sağlanacaktır. Isı yalıtımı enerji tasarrufu için gerekli olan işlemlerden yalnızca bir tanesidir. Enerji kimlik belgesi uygulaması 2011 yılında başlamıştır. Artık her binanın enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Buna eski olan binalarda dahildir. Yani yalnızca yeni yapılan binalar değil önceden yapılmış olan binalarında Çankırı enerji kimlik belgesi alması gerekecektir.

Çankırı Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi neden gereklidir?

Enerji kimlik belgesinin gerekli olmasının en büyük sebebi bilinçsizce yapılan enerji tüketimi ve binaların yalıtım işlemlerine yeterli önemi vermemesidir. Yalıtım hem bina içinde yaşayanların kâr etmesini sağlayacak hem de enerji tüketimini minimum seviyeye indirecektir. Enerji kimlik belgesi alımı ile yalıtımsız bina problemi ortadan kalkmaktadır. Bu durum özellikle yeni yapılan binalar için son derece önemlidir. Çankırı enerji kimlik belgesi alımı zorunluluğu ile her bina yalıtım işlemlerinden geçmiş olacaktır. Buda yeni ev alacak olan ev sahiplerinin enerji tüketiminden kâr etmesini sağlayacaktır. 5627 sayılı kanuna göre yeni yapılan binaların iskan ruhsatı alabilmeleri enerji kimlik belgesine bağlıdır. Enerji kimlik belgesi almayan binaların ruhsat alması mümkün değildir. Kısacası binadaki dairelerin satılabilmesi ve yeni sahiplerine ulaştırılması için Çankırı enerji kimlik belgesi başvurusunda bulunulmalı ve belge için gerekli olan tüm işlemler yaptırılmalıdır.

Enerji kimlik belgesi önemi

Enerji kimlik belgesi yalnızca ülkemizde değil diğer ülkelerde de uygulanan önemli işlemlerden bir tanesidir. Bu belgenin çıkartılması, binanın enerji tüketimi açısından avantajlı olduğunu göstermektedir. Her bina için geçerli olan bu durum, binaların yalıtım ile korunmasını ve içeride yer alan kişilerin maddi anlamda kâr etmesini sağlamaktadır. Enerji kimlik belgesi hem genel enerji tüketimi için hem de binada yaşayan insanlar için avantaj yaratan bir belgedir. Bu belgenin önemi ülkemiz için son derece büyüktür. Böylece binaların ne kadar enerji tükettikleri takip edilmekte ve belirlenmektedir. Yeni yapılan binalar enerji kimlik belgesi için başvurduklarında belirli bir sınıflandırma ile karşılaşacaktır.

Bu sınıflandırma harfler aracılığı ile yapılmaktadır. Örneği; A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip olan bir bina, C sınıfı enerji kimlik belgesine sahip bir bina ile aynı özelliklere sahip değildir. C sınıfı enerji kimlik belgesi en düşük seviyedir. Bu durum binanın enerji tasarrufunun A sınıfı binalara oranlar daha az olduğunu göstermektedir. C sınıfından daha düşük seviyede olan binalar Çankırı enerji kimlik belgesi alımı için uygun olmayan binalardır. Bu binaların gerekli olan işlemleri yenileyip yeniden başvuruda bulunmaları gerekecektir.

Enerji kimlik belgesi avantajları

Gerekli belgelere sahip olan yetkililer tarafından verilen Çankırı enerji kimlik belgesi, birçok avantaja sahiptir. Enerji kimlik belgesini yarattığı avantajlardan ilki belgenin bina yalıtımı ve diğer tasarruf işlemlerini zorunlu kılmasıdır. Böylece bina içerisinde bulunan kişiler enerji tasarrufu yapmış olacak ve maddi anlamda kâr edecektir. Enerji kimlik belgesi yalnızca bina içerisinde yaşayan kişiler için değil ülke geneli içinde son derece avantajlı bir belgedir. Ülke genelinde en çok enerji binalar tarafından tüketilmektedir. Bu belge, enerji tüketiminin kontrol altına alınması büyük oranda tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Bu tasarrufta enerji kimlik belgesi ile mümkün olmuştur. Enerji kimlik belgesi hemen hemen her bina için zorunlu olan bir belgedir. Yalnızca belli başlı binalarda zorunlu tutulmayan enerji belgesinden muaf olan binalar çeşitlerinden ilki alanı küçük olan yani 50 m2 küçük olan yapılardır. Bunun yanı sıra depo, ahır ve benzeri ısıtma ihtiyacı olmayan yapılarında enerji kimlik belgesi almasına gerek yoktur.

Çankırı Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Enerji kimlik belgesi alım işlemleri tahmin edildiği kadar zor değildir. Bunun için firmamıza başvurarak gerekli olan işlemleri ve belgeleri öğrenebilirsiniz. Binanın enerji kimlik belgesini alabilmesi için belli başlı işlemleri yaptırmış olması gerekmektedir. Isı yalıtımı bunlardan sadece bir tanesidir. Bina enerji belgesi almak için uygunsa başvuruda bulunulmalı ve bu alanda uzman olan kişilerin binayı incelemesi beklenmelidir. Binanın birçok özelliğine bakılacak ve bu doğrultuda Çankırı enerji kimlik belgesi alıp alamayacağına karar verilecektir. Bina inceleme aşamasında binanın kaç yılında yapıldığı, yapımında hangi malzemelerin kullanıldığı, ısı yalıtımı durumu ve enerji verimliliğine uygun olup olmadığı incelenecektir. Enerji kimlik belgesi alımı konusunda kafa karışıklığı yaşayan kişilerin firmamıza başvurmaları tavsiye edilmektedir. Firmamız, enerji kimlik belgesi alımı sürecinde yanınızda olacak ve sürecin kolay bir şekilde sonlanması için gerekli olan tüm yardımları sağlayacaktır.

ÇANKIRI ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

ÇANKIRI İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ÇANKIRI İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

 

 

BİZDEN TEKLİF ALIN