BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Bolu Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Verimliliği kanunu kapsamında binalarda için çıkarılan Enerji Yönetmeliği gereği enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için bolu enerji kimlik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir. Küresel Dünya’da azalan enerji kaynakları sebebi ile Türkiye bazı tedbir uygulamalarına gitmiştir. Enerji Kimlik Belgesi ( EKB )’de bu önlemlerden biri olarak hayata geçirilmiştir. Kanunla getirilen bu zorunluluk ile her bina için bir karne niteliğinde binanın bilgilerinin yer aldığı Enerji Kimlik Belgesi ( EKB ) hazırlanarak bina girişine ve gelen herkesin görebileceği bir noktaya asılması amaçlanmaktadır.

Mevcut olan binalar için bolu enerji kimlik belgesi alırken asgari olarak sınıflandırma seviye koşulu koyulmamıştır. Ancak yeni yapılacak olan binalara oturma izni verilebilmesi için alınacak enerji kimlik belgesinin sınıfının en az C sınıfı olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan binalara oturma izni verilmemektedir ve bu belgeyi almayanlara kanuni yaptırımlar uygulanmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi yasası 1 Ocak 2011 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir ve zorunlu hale gelmiştir.

Bolu Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR? NEDEN GEREKLİDİR?

Enerji Kimlik Belgesinin önemi enerji kaynaklarının etkin kullanılması ile başlamaktadır. Enerji kıtlığının yaşandığı günümüzde, gereksiz yere ve verimsiz olarak enerji kullanımı olduğunda öncelikle ülke ekonomisi olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle Bolu Karadeniz bölgesinde olduğu için ve hava şartları sert olduğu için bolu enerji kimlik belgesi daha da önemli bir hale gelmektedir. Olumsuz hava şartlarından dolayı özellikle ısınmak için kullanılan enerji miktarı binalarda çok fazla olmaktadır. Bu nedenle çıkarılması zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi ( EKB ) sayesinde, binalarda uygulanan sistem ile enerji tüketimi ortalama olarak % 30 - % 50’ye varan tasarruf sağlanmaktadır. Bu anlamda alınacak olan bolu enerji kimlik belgesi hem Bolu için hem de tüm Türkiye için çok önemli bir hale gelmektedir.

Çıkarılan kanun gereği binalarda tasarruf sağlanması ve enerjinin daha verimli kullanılması için Enerji Kimlik Belgesinin alınması gereklidir. 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapı ruhsatı almış olan binalarda yapı kullanma izin belgesi alma aşamasında yani iskan izni alma aşamasında Enerji Kimlik Belgesinin gösterilmesi zorunludur. Bu belge ibraz edilmediği zaman kanunen yapıyı kullanma izni belgesi olan iskan izni verilmemektedir. Mevcut binalar ve 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış olan veya inşaatı halen devam edip yapı ruhsatı almamış olan binalar için ise çıkarılan Enerji Verimliliği Kanununun yayımlanmasından sonraki 10 yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması zorunludur.

Bolu Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR? AVANTAJLARI NEDİR?

Enerji Kimlik Belgesi, bir arabanın ruhsatı gibidir. Ruhsat olmadan nasıl trafiğe çıkılamıyor ise bolu enerji kimlik belgesi olmadan da yapılarda oturmaya izin verilmemektedir. Ruhsatta arabanın tüm bilgilerinin yer aldığı gibi Enerji Kimlik Belgesinde de bina ile ilgili her türlü bilgi ve binanın resmi yer almaktadır. Enerji Kimlik Belgesi verilirken harf sınıflandırması yapılır. Nasıl ki beyaz eşyalarda sınıflandırma yapılıyorsa, binalarda da harf sınıflandırması yapılarak her binaya özel Enerji Kimlik Belgesi çıkarılır. Bu harf sistemi A, B, C, D, E, F,G harflerinden oluşmaktadır.

En iyi ve en verimli enerji kullanımına sahip olan binaya verilen harf A’dır. Bu harfi alan bina en iyi şekilde enerji verimliliğini sağlıyor demektir. E, F, G harflerini alan binalar ise enerji verimliliğini yeterince yapmayan binalar sayılmaktadır ve bu binalara oturma izni verilmediği gibi binanın satışına da izin verilmemektedir. Herhangi bir binanın oturma izni alabilmesi ve satışına izin verilebilmesi için en az C harfi ile sınıflandırılması gerekmektedir. C sınıfı binanın kötü performansa sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Enerji Kimlik Belgesinin en büyük avantajlarından biri, binayı kullanan kişilere gelen faturaların tutarının düşmesidir. Ayrıca binanın gerçek değeri belirlenerek alım – satım işlemlerinde her iki tarafa da avantaj sağlamaktadır.

Bolu enerji kimlik belgesi almak isteyen kişilere Enerji Kimlik Belgesi Danışma firması olarak en iyi ve en kaliteli hizmeti vererek, en hızlı şekilde Enerji Kimlik Belgesinin alınması için çalışmaktayız. Bu anlamda en iyi elemanlara sahip olan firmamız, bina ile ilgili bütün bilgilerin alınarak belgelerin hazırlanması ve gerekli yerlere başvuruların yapılması esnasında büyük bir titizlikle çalışmaktadır. Uygun fiyat imkanlarımız ile de daima müşterilerimize yardımcı olmaktayız.

BOLU ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

BOLU İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BOLU İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN