BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Dünyada bulunan enerji kaynaklarının tükenmekte olması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının da yetersiz olması nedeniyle enerji kullanımında tasarruf edilmesi konusunda çalımalar yapılmıştır ve enerji kaybının en çok yaşandığı yerler olarak da binalarda oluşan enerji kayıpları tespit edildiği için bunu önlemek adına yapılan hazırlıklar sonucunda binalara enerji konusunda tasarrufun karnesi olarak tarif edilebilecek olan Balıkesir enerji kimlik belgesi düzenlenmesi kararı alındı.

Enerji Kimlik Belgesi Ne İçin Gereklidir?

Enerji kayıplarının önlenmesi ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla hazırlanan kanun 2011 yılında yürürlüğe girmiş ve bu tarihten itibaren yeni yapılan binalarda Balıkesir enerji kimlik belgesi alınması zorunlu bir hale getirilmiştir. 2020 yılının başından itibaren de eski yeni tüm binalar için enerji kimlik belgesi olunması zorunlu olmuştur. Bu belgeyi almak yasal bir zorunluluk haline getirildiği için devlet bu koda çeşitli denetimler yapmakta ve bu belgeye sahip olmayan binalara da çeşitli yaptırımlar getirilmektedir. Sadece devlet için değil bina sahipleri için de bu kanuna uygun hale getirilmiş binalarda oturmak enerji kayıplarının ortadan kaldırılması ile ödeyecekleri enerji faturalarının düşmesi ile birlikte bütçeleri rahatlayacağı için alınması gerekli olan bir belge olmaktadır.

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Hangi Binalar İçin Enerji Kimlik Belgesi Zorunludur?

Yasal bir zorunluluk haline getirilmiş olan Balıkesir enerji kimlik belgesi alması gereken binalar hangileridir benim binam için zorunlu mu diye bir soru akla gelebilmektedir. 2020 yılı itibarıyla tüm binaların bu belgeyi alması gerekmektedir. Sadece içinde ısıtma ve soğutma sistemleri kullanılmayan hangar, ambar, ahır ve tarım için kullanılan binalar dışında içinde yaşam olan tüm binalar için zorunludur. Bu belge binalarda dış cephelerde yalıtım yapılmasını ve böylece dış cephelerden oluşan enerji kayıplarını önlemeyi gerektirmektedir. Bunun dışında ise bina içinde bulunan ısıtma ve soğutma sistemlerinin A sınıfı enerji harcayacak şekilde düzenlenmesini ve binalarda kullanılması gereken enerjinin metrekare başına ne kadar olması gerektiğinin belirlenmesi ile hazırlanmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Binalar İçin getirilen Yaptırımlar Nelerdir?

2011 yılından itibaren yeni yapılan binalar için ve 2020 yılının başından itibaren eski binalar için de zorunlu hale getirilen Balıkesir enerji kimlik belgesi almamış olan yeni binalar için iskan verilmeyecek olması ile birlikte bu binalarda tapular çıkartılamayacak ve elektrik, su, doğalgaz gibi alt yapı abonelikleri verilmeyecektir. Böylece binalarda yaşam olması da mümkün olmayacaktır. Benim binam eski ve bunların hepsi var demenin de artık bir anlamı kalmamıştır çünkü eski binalarda da bu belgenin olmaması durumunda yapılan denetimlerde olmadığı anlaşıldığında bu binalarda yaşam olmasına izin verilmeyecek bu evlerin alım satım işlemleri ve kiraya verilmeleri de mümkün olmayacaktır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için de bu belgenin alınması şarttır.

Balıkesir Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Bu belgeyi almak zorunlu olmasının yanında her firmadan alınması da mümkün değildir. Gerekli olan kurumlardan alınan yetki belgesi ile mimar ve mühendislerin bir araya gelerek kurdukları firmalar tarafından verilirse geçerli olacaktır. Aksi takdirde alınacak olan Balıkesir enerji kimlik belgesi geçersiz olacak ve bina sahipleri de zor durumda kalacaklardır. Bu konuda yetki sahibi olan firma bina sahiplerinin başvurusu üzerine uzman EKB ekibi ile binaya gelecek ve gerekli incelemeyi yaptıktan sonra da enerji kaybının önlenmesi için yapılması gereken işlemler tespit edildikten sonra bu önlemlerin alınması aşamasında da yardımcı olacaklardır.

Daha sonrasında da gerekli evraklar hazırlandıktan sonra belgeniz hazırlanacak ve yapılacak olan denetlemelerden de başarılı bir şekilde çıkmanız da mümkün olacaktır. Enerji kimlik belgesi almak sadece sizler için değil gelecek nesiller için de çok önemlidir. Çünkü gelecek nesillere kullanabilecekleri enerji kaynakları bırakmak ve gereksiz kullanılan enerjilerin doğaya saldığı sera gazının azalması ile atmosferin kirlenmesinin önlenmesi ile sizlerde üzerinize düşen görevi yerine getirmiş olacaksınız. Sadece kanunlara uymak değil gelecek nesillere karşı üzerinize düşenleri yerine getirmek için Balıkesir enerji kimlik belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi alma aşmasında da uzman bir ekipten yardım almalısınız ve bizler firma olarak sizler bu konuda yıllardır verdiğimiz kaliteli hizmet ile yanınızda yer almaktayız. Sizler için hazırlayacağımız uygun fiyatlı ekb ile binanızda enerji tasarrufu da sağlanacaktır.

BALIKESİR ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

BALIKESİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BALIKESİR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN