BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Aydın Enerji Kimlik Belgesi

Enerji denilince ilk akla gelen elektriktir. Aslında, enerji sorunu çok çeşitlidir. Isınma enerjisi, soğuma enerjisi, havalandırma enerjisi ve ısı yalıtımı gibi birçok kategoride incelenebilir. Günümüzde, enerjinin önemini anlatmaya gerek yoktur. Bu gün için insanlık, yeni enerji kaynakları aramaktadır. Ülkemizde de, enerji krizinin önüne geçmek için, enerji ile ilgili kimlik belgesi çalışmaları başlatılmıştır. Etkili ve son derece köklü olan Aydın enerji kimlik belgesi çalışmaları, 1.1.2011 tarihinden sonra zorunlu olmuştur. Bu tarihten sonra yapılacak bütün mekânlar için, enerji kimlik belgesi alımı zorunlu hale gelmiştir. Binaların aydınlanma, havalandırma, ısınma, yalıtım, sera gazı ve kullanma suyu ile ilgili bütün özelliklerini belirten belgeye enerji kimlik belgesi denilmektedir. Evlerinizin veya apartmanlarınızın nüfus cüzdanı olan bu belge ile binanızın etkili özellikleri belge ile kanıtlanmış olacaktır.

Aydın Enerji Kimlik Belgesi

Enerji İle İlgili Bu Belgeyi Almak Zorunda mıyız?

Bu belge neden gerekli. Kanunen zorunlu olması yanında (5627 sayılı kanun), gereksiz veya para toplamak amacı ile yapılan bir işlem değildir. Bu konuda vatandaşların bilinçlenmesi, son derece önemlidir. Aydın enerji kimlik belgesi çalışmaları denildiği zaman, ilk akla gelen, ısı yalıtım işlemleri olmuştur. Isı yalıtım işlemleriyle, ekb çalışmalarının yapıldığı zannedilmektedir. Binalardaki, havalandırma, aydınlanma, ısı yalıtımı, soğuma, ısınma ve sera gazı salınımı gibi birçok kategoride, binanızın durumunu gösteren bir belgedir. Kanunen zorunlu olsa da, hem sizin cebinizi rahatlatacak, hem de ülke ekonomisinin cebini rahatlatacak, ciddi bir çalışmadır.

Ülkemizin enerji konusunda ciddi sorunlarla karşılaşmaması için, enerji kimlik belgesi çalışması gibi, ciddi çalışmalara ihtiyacı vardır. Bütün binaların enerji harcama konusunda tasarruflu olması, enerji potansiyelimizin yüksek olmasını sağlayacaktır. Diğer yandan, enerji tasarruflu binalarda oturanların faturaları, daha düşük gelecektir. Binanıza uygulayacağınız aydınlanma, havalandırma, ısınma, soğuma ve kullanım suyu kategorisindeki iyileştirmeler, direkt olarak cebinize yansıyacaktır.

Bu Belgenin Özellikleri Nedir, Kazancımız Ne Olur?

Sınıflandırma işlemlerinde, 1.1.2011 tarihinden sonra yapılan bütün yeni binalarda, a, b ve c şeklindedir. Bu sınıflandırmaya girmeyen bütün yeni binalara (1.1.2011 tarihinden sonra yapılan binalar) ruhsat verilmemektedir. Eski olarak tabir edilen ( 1.1.2011 tarihinden önce yapılan binalar), a ve g arasında sınıflandırmaya tabi tutulmaktadır. Eski binalarda, ruhsat yaptırımı uygulanmamaktadır. Binanızın enerji konusunda sınıf atlaması, hem cebinizi güldürecek, hem de ülke enerji krizine ciddi bir yatırım yapmış olacaksınız. Bu belgeyi SMM belgesi ile çalışan mimarlar veya mühendisler vermektedir. Bu kişileri, Yenilebilir Enerji Müdürlüğü tayin etmektedir. 50 m2'den büyük olan bütün meskenle için ( ahırlar, tarım binaları, büyük fabrikalar ve şehir dışında belediyelere bağlanmamış mekanlar hariç) enerji kimlik belgesi çıkarma işlemi yapılmaktadır.

Aydın enerji kimlik belgesi sağ tarafında, mekanın fotoğrafı veya planı, sağ tarafında binayı tanıtan bilgiler, alt kısımda, havalandırma, aydınlanma, sera gazı salınımı, kullanım suyu ve ısınma gibi bölümler vardır. Bu bölümlerden çıkan sonuca göre, binanın Aydın enerji kimlik belgesi sınıfı sağ tarafa yazılmaktadır. Alt kısımda ise resmi onay bölümü vardır. Binanızın nüfus cüzdanı gibi olan bu belge ile özellik satış işlemleri esnasında, büyük bir avantaj yakalayabilirsiniz. Yalıtımı yapılmış bütün binalar, bu gün için daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Faturalarınız daha düşük gelecektir. Geleceğimiz olan çocuklarımıza, enerji konusunda büyük sıkıntıların yaşanmaması için, enerji kimlik belgesi gibi ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu belgenin geçerlilik süresi on yıldır. On yıl sonra, yeniden, binanızın enerji potansiyeli incelenir ve Aydın enerji kimlik belgesi kategorisinde, yeniden sınıflandırmaya tabi tutulur. Bu şekilde yapılmasının nedeni ise, enerji tasarrufunda sürekliliğin oluşmasını sağlamaktır. Buzdolabı ve benzeri beyaz eşyalardaki, A+ enerji uygulamasının, binalara uygulanmış versiyonu olan enerji kimlik belgesi, tasarrufta ciddi bir adımdır.

Aydın Enerji Kimlik Belgesi

Bize Ulaşmanız Yeterlidir

Bu belgeyi nasıl çıkartabilirim? Sorusuna, en iyi cevabı firmamız vermektedir. Firmamızın resmi web sitesinden günün her saatinde size hizmet için bekleyen müşteri hizmetlerimiz, sizinle irtibata geçerek, başvuru formu işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bütün bakanlıklarda gerekli olan işlemleri, kolay bir şekilde gerçekleştiren firmamız, Aydın enerji kimlik belgesi hızlı ve etkili sonuçlar sunmaktadır. Yenilebilir Enerji Müdürlüğü'ne yapılan müracaatlarda ve bu müracaatlar sonunda, mühendis ve mimarlarla bina inceleme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde, firmamız, gerekli bütün işlemleri, sizler için sunmaktadır.

AYDIN ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

AYDIN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

AYDIN İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN