BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Apartmanlar

Enerji Kimlik Belgesi, yapılarda kullanılan enerji değerlerinin sayısal olarak raporlanmasını içeren bir belgedir. Bu belge ile yapılarda harcanan enerjinin metre kareye düşen miktarı hesaplanmaktadır. Bu hesap sayesinde enerji verimliliği ortaya çıkmaktadır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından çıkarılan 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu 2007 yılı itibariyle çıkarıldı ve bu kanun 2008 yılında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe girmesinin ardından tüm yapılar için alınması gereken bu belge vatandaşlarca benimsenmediğinden ötürü geçici kanun 2010 yılında tekrar gözden geçirildi ve 2011 yılından itibaren yapılacak tüm yapıların inşaatı tamamlamasının ardından iskan ruhsatı aşamasında Enerji Kimlik Belgesi temin etmeleri şartı getirildi. Aksi takdirde belediye kurumları tarafından iskan ruhsatı verilmemesine karar verildi. Bu karar neticesinde 2011 yılından itibaren yapılan ve/veya yapılacak olan binalar yeni bina, 2011 yılı öncesinde yapılan binalar ise mevcut bina adıyla anılmaya başlandı.

Apartmanlar

MEVCUT BİNALAR İÇİN ENERJİ KİMLİK BELGESİ

2011 ve sonrasında yapılan binalar için Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu, inşaat tamamlandığı anda başlarken 2011 öncesi yani mevcut binalar için bu zorunluluk 2 Mayıs 2017 olarak belirlenmişti. Fakat bu belirlenen tarihe yaklaşana kadar durumdan haberdar olmayan vatandaşlarca belge temini sağlanmadı. 2 Mayıs 2017 tarihine yaklaşıldığında ise ülkemizdeki yapıların sadece %4 oranında belgelendiği tespit edildi. Bu sebeple işlerin sekteye uğrayacağını düşünen bakanlık hem alt yapı çalışmalarını tamamlamak hem de durumdan habersiz kalan vatandaşı mağdur etmemek için son gün olarak belirlediği 2 Mayıs 2017 tarihini öteleyerek 1 Ocak 2020 olmasına karar verdi.

Milat olarak kabul edilen 1 Ocak 2020 tarihine kadar yeni ya da mevcut fark etmeksizin tüm yapıların belgelenmesi gerektiğini açıkça belirten bakanlık, belgelenmeyen yapılar için bazı kısıtlamalar getirdi. Kanunla belirtilen bu kısıtlamalara göre; 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, yeni ve/veya mevcut tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi olmalı. Olmaması halinde yeni binalara iskan ruhsatı belediyelerce verilmezken diğer kurumlarca da alış-satış, kiralama işlemleri yapılmayacaktır. Alış-satış işlemlerinde tapu dairelerinden, kiralama işlemlerinde ise noter tarafından bu belge istenecek ve elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler için ilgili urumlar bu belge olmadan işlem yapmayacak.

BİZDEN TEKLİF ALIN