BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Antalya Enerji Kimlik Belgesi

Artık tüm binalar için geçerli olan Antalya enerji kimlik belgesi, her binanın enerji ihtiyacının ve enerji tüketim sınıflarının belirlenmesi sonucunda verilen bir belgedir. Verilen Enerji Kimlik Belgesinin üzerinde binanın ihtiyacı olan asgari enerji miktarı, binanın yalıtım özellikleri, binanın ısıtma ve soğutma sistemleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu belge 2011 tarihinde çıkarılan bir kanunla artık her bina için zorunlu hale getirilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi alınmayan binaların satış işlemleri ile kiralama işlemlerine izin verilmeyecektir. Binayı kiralayan kişi su ile elektrik aboneliği işlemi için gittiğinde bu belgeyi ibraz etmesi gerekecektir. Aksi takdirde bu abonelikler verilmeyecek. Binalar için hazırlanan yönetmeliğe göre kararın alındığı 2011 yılından sonra inşası başlayan veya biten binaların Antalya enerji kimlik belgesi alma işlemlerini binanın iskân iznini alma esnasında gerçekleştirmelerine, eski binaların ise verilen belirli süre içerisinde alınmasına karar verilmiştir. Eğer Enerji Kimlik Belgesi alınmaz ise binaya iskân izni de verilmeyecektir. Çünkü Enerji Kimlik Belgesi binaların bir nevi kimliği olduğu için alınması gerekmektedir.

Antalya Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR VE ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Küreselleşen Dünya’da enerjinin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Enerjiyi verimli bir şekilde kullanan ülkeler gelişmiş ülkeler olarak adlandırılır. Enerjiyi verimsiz ve doğru kullanamayan ülkeler ise gelişmemiş ülkeler olarak adlandırılır. Buna bağlı olarak enerjiyi verimli kullanmak için atılan adımlar da gelişmişliğin göstergesi olmaktadır. Enerjinin verimli kullanılmasının yanında doğru bir şekilde kullanılması da önemli olduğu için Antalya enerji kimlik belgesi alınmasını gerekli hale getirmektedir. Enerji Kimlik Belgesi fazla enerji kullanımını engellemektedir. Bu sayede çevreye zarar verecek olan faktörleri de engellemesi Enerji Kimlik Belgesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi sayesinde enerjinin verimli kullanıldığı binalar ile verimli kullanılmadığı binalar belirlenerek binaların gerçek değerleri ortaya çıkarılmaktadır. Bu da binaların alım – satım – kiralama sürecinde her şeyin açık olarak ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum hem bina sahibi hem de alıcı açısından önemlidir. Binanın yeni sahibi olacak kişi bina ile ilgili yalıtım ve enerji bilgilerini önceden öğrenmiş olmaktadır. Eğer standartların altında bir değer alınmışsa binayı almadan bunu görerek binayı almaktan vazgeçebilme şansı vardır. Binayı satan bina sahibi için ise aldığı standartlara uyan Antalya enerji kimlik belgesi ile binayı belirlediği değerden daha yüksek fiyata satma şansı elde etmektedir. Bu nedenle her iki tarafa da faydası olan Enerji Kimlik Belgesinin alınması gerekmektedir.

Antalya  Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

Bazı istisnalar dışında artık her bina için zorunlu hale gelen Antalya enerji kimlik belgesi belirli harf sisteminden oluşturulmaktadır. Bu harf sistemine göre, bina standartlara uygun enerji harcaması yapıyorsa C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi verilmektedir. Bir binaya oturma izni verilebilmesi için en az C sınıfında belgenin verilmesi gerekmektedir. Standartların üzerinde enerji verimliliği yapılıyorsa A ile B sınıfı Enerji Kimlik Belgesi verilir. Eğer olması gerekenden daha az enerji verimliliği yapılıyorsa veya hiç yapılmıyorsa C sınıfının altında olan harflerden D, E, F, G sınıflandırması yapılır. Bina yeni yapılıyorsa oturma izni verilmez.

C sınıfında Enerji Kimlik Belgesi alan bina, kötü anlamına gelmez. Bu nedenle bina alacak olan kişilerin binaların kimliği olan Enerji Kimlik Belgelerine bakmaları gerekmektedir. Enerji Kimlik Belgesi sayesinde bina sahibinin ödeyeceği faturalarında tutarı azalmaktadır. Enerji kimlik Belgesi Antalya enerji kimlik belgesi firmamız tarafından düzenlendikten sonra 10 yıl geçerliliği vardır. Bu belgenin bir örneği bina sahibinde bir örneği de bina yöneticisinde olur. Bir örneği de bina girişine herkesin görebilmesi için asılır. Enerji Kimlik Belgesi vergi indirimi de sağlamaktadır. Ayıca % 30 - % 50 arasında tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Bu kadar önemli bir hale gelen bu belge için Antalya enerji kimlik belgesi danışmanlık firmamız en iyi ve uzman elemanlarla hizmet vermektedir. Bu belge için başvuran müşterilerimizin binalarına gidilerek gerekli araştırmalar yapılır ve gerekli notlar alınır. Hazırlanan bu evraklar gerekli yere web sitesinden gönderilerek sonuçlanması beklenir. Yapılan araştırmalar sonucunda binaya Enerji Kimlik Belgesi çıkartılarak müşteriye teslim edilir.

ANTALYA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU 

ANTALYA  İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ANTALYA  İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN