BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Amasya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 18.04.2007 tarihinde çıkarmış olduğu kanuna göre binalar için Amasya enerji kimlik belgesi almak artık zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesi, binanın enerji tüketim sınıfını belirleyen ve mevcut yalıtım ile ısıtma – soğutma verimliliğini gösteren bir belgedir. Enerji kullanımı gelişmişlik göstergelerinden biridir ancak Türkiye enerji kullanımı açısından normalin altında olmasına rağmen kullanılan enerjiyi de ortalama değerin 1,5 katı kadar israfla kullanmaktadır.

Bu nedenle israfın önüne geçmek için Amasya enerji kimlik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir. Alınan Enerji Kimlik Belgesi 10 yıllığına verilir. Bu belgenin alınmadığı binaları satışına ve kiralanmasına izin verilmemektedir. Enerji Kimlik Belgesinin alımı için 1 Ocak 2020 tarihine kadar süre verilmiştir. Bu belge ile binalardaki enerjinin daha etkin kullanımı amaçlanmaktadır. Buzdolabı, çamaşır makinesi veya klima gibi beyaz eşyalardaki enerji performans sınıflandırması bundan sonra binalar içinde geçerli olacaktır. Binalardaki bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi denilmektedir.

Amasya Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR VE ÖNEMİ NEDİR?

Çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu’na göre yeni binaların iskan ruhsatı alabilmeleri için Amasya enerji kimlik belgesi alınması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi alınmayan binalara yapım izni verilmemektedir. Enerji Kimlik Belgesi alabilmek için bir binanın en az G sınıfında olması ve binanın da bu standartlara uyacak şekilde planlanması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan hiçbir binaya iskan ruhsatı verilmemektedir. Hazırda olan binalarda ise bu belgeyi alırken herhangi bir sınıf sınırlaması yoktur. Amasya Karadeniz bölgesinin iklimini taşıyan bir şehir olduğu için ısı yalıtımının yapılmasının önemi bu şehir için çok önemlidir. Günümüzde ev ruhsatı alınmak istendiğinde sorulan ilk şey Amasya enerji kimlik belgesi olmaktadır.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Amasya’da da Enerji Kimlik Belgesi alınmadan önce yalıtım ya da mantolama gibi güçlendirmeler yapılmış olması yararınıza olacaktır. Yeni bina için ruhsata başvurulmuyor olsa da eski binalar için de bu belgenin alınması zorunlu hale gelmiştir. Verilen son tarih olan 1 Ocak 2020’ ye kadar Enerji Kimlik Belgesi temin edilmezse ev ile ilgili bütün işlemlerde sorun yaşanacaktır. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesini almayanlara kısıtlama cezaları uygulanacaktır. Bu nedenle Enerji Kimlik Belgesinin alınması gereklidir. Enerji Kimlik Belgesinin önemi, harcanan enerji miktarını % 50’ye kadar düşürüyor olmasıdır. Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji ihtiyacının ve buna bağlı olarak enerji tüketim sınıfının belirlenerek beyan edildiği bir belge olduğu için her binanın pasaportu yerine geçmektedir. Bu nedenle de alınması gereklidir.

Amasya Enerji Kimlik Belgesi

 ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

Amasya enerji kimlik belgesi, A – B – C – D – E – F – G ile belirtilen ölçek ile sınıflandırılmaktadır. Buna göre A sınıfı en yüksek enerji verimliliğine sahip binayı belirtirken G sınıfı da en düşük enerji verimliliğine sahip olan binayı belirtir. Türkiye’de TS 825 standardına göre, 2011 ve sonrası yapılmış bir binanın minimum değeri C sınıfındadır. Bu binalar için olması gereken en düşük standarttır. C sınıfının altında olan binalara Enerji Kimlik Belgesi ve iskan izni verilmez. B ve üstü binalar ise standartların üzerinde olan binalardır. C sınıfında olan binanın ısı yalıtımının kötü olduğu anlamı çıkarılmaz. Bu binaların standartları sağladığını gösterir.

Alınan Amasya enerji kimlik belgesi binanın hemen giriş kısmında ve binaya giren herkesin görebileceği yerde asılmalıdır. Bu sayede hem bina sahipleri hem de binayı alacak veya kiralayacak olan kişiler, bina ile ilgili bütün bilgilere oradan ulaşabilir. Yeni yayınlanan kanuna göre, binalar için Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu 2 Mayıs 2017 tarihinden 1 Ocak 2020 tarihine kadar ertelenmiştir. Enerji Kimlik Belgesi hem binayı satan kişiye hem de binayı alacak olan kişiye çift taraflı fayda sağlamaktadır. Binayı satan kişi bu belge sayesinde satış tutarını artırabilirken binayı alacak olan kişi de daha satış işlemleri gerçekleştirilmeden bina ile ilgili bilgilere kolayca ulaşabilmektedir.

Biz de Amasya enerji kimlik belgesi danışmanlık firması olarak Enerji Kimlik Belgesi alma sürecinde daima siz müşterilerimizin yanında oluyoruz. Bu alanda eğitim görmüş olan uzman elemanlarımız tarafından binanızın kontrolü sonrasında hazırlanan belge, ilgili yerlere onaylatılarak binanızın Enerji Kimlik Belgesi çok kolay bir şekilde tarafımızdan alınmış olmaktadır. Bu aşamalarda sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

AMASYA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

AMASYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

AMASYA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN